Yaşayan Bir Sanatçının Eseri İçin Ödenen En Yüksek Tutar: Hockney'in Tablosu 90,3 Milyon Dolara Satıldı

 > 
42PAYLAŞIM

İngiliz ressam David Hockney'in tablosu, yapılan açık artırmada 90,3 milyon dolara satıldı. Bu rakam, aynı zamanda yaşayan bir ressamın tablosu için ödenen en yüksek tutar.

Sanatçının Portresi (Havuzda İki Figür), New York'ta düzenlenen müzayedede 90,3 milyon dolara satıldı

Müzayedenin sonucu bir rekor ile bitti. 90,3 milyon dolar, yaşayan bir sanatçının tablosu için ödenen en yüksek tutar.

'Tablo, Avrupalı ve Amerikalı bakış açılarını aynı anda yansıtıyor'

Açık artırmanın yapıldığı New York Christie's Müzayede Evi'nin güncel sanattan sorumlu yönetim kurulu başkanı Alex Rotter, eylül ayında tablonun açık artırmaya çıkartılacağını duyurduğu açıklamasında, eserin Hockney'in en özel eserlerinden birisi olduğunu belirtti, 'Avrupalı ve Amerikalı bakış açılarını aynı anda yansıttığını' ifade etti.

'Kaliforniya'nın güneşli sahillerinde yaşamaya gelmiş Avrupalı bir sanatçının kendini her iki kıtada yaşarken görmesinin bir temsili'

Christie's Müzayede Evi'nden Alex Rotter'ın, 'Kaliforniya'nın güneşli sahillerinde yaşamaya gelmiş Avrupalı bir sanatçının kendini her iki kıtada yaşarken görmesinin bir temsili' olarak anlattığı bu eser, satıldığı tutar ile bir rekora imza attı.

Hockney'in bu tablosundan önceki rekor ise, ABD'li sanatçı Jeff Koon'un 2013 yılında 58,4 milyon dolara satılan 'Balon Köpek' heykeliydi.

81 yaşındaki Hockney, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından

1937 yılında İngiltere'de doğan David Hockney, 20. yüzyıla damgasını vurmuş sanatçılar arasında yer alıyor. Pop-art akımına önemli katkıları olan Hockney, İngiltere'den ayrılarak ABD'ye yerleşti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir