YAŞ Kararları: Komuta Kademesi Değişmedi, İsmail Metin Temel ve Zekai Aksakallı Emekli Edildi

 > 
24PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını onayladı. Komuta kademesini değiştirmeyen kararlar kapsamında 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi. 30 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 

Emekli edilen isimler arasında 15 Temmuz'la gündeme gelen Korgeneral Zekai Aksakallı ile apolet krizine neden olan Orgeneral İsmail Metin Temel de yer alıyor.

2013 yılında Özel Kuvvetler Komutanı olarak atanan Aksakallı,15 Temmuz darbe girişimi sırasında koruma astsubayı Ömer Halisdemir ile birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığının darbeci askerlerin eline geçmesini önlemişti.

Aksakallı'nın koruma astsubayı Ömer Halisdemir, karargâhı ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi'yi alnından vurmuş ve daha sonra şehit edilmişti.

Orgeneral Temel ismi de apolet polemiği ile gündeme gelmişti.

Detaylar için 👇

Muharrem İnce'den Erdoğan'ı Alkışlayan 2. Ordu Komutanı'na: 'Onun Apoletlerini Sökeceğim' - onedio.com
Muharrem İnce'den Erdoğan'ı Alkışlayan 2. Ordu Komutanı'na: 'Onun Apoletlerini Sökeceğim' - onedio.com

17 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, YAŞ kararlarına ilişkin şunlar kaydedildi:

"30 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş, 35 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 294 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır. 30 general ve amiral, kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla emekliye sevk edilmiştir. Halen 226 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla da 247 olacaktır.

30 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Metin Gürak orgeneralliğe, Tümgeneral Veli Tarakcı korgeneralliğe terfi ettirilmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramiralliğe, Tümamiral Aydın Şirin koramiralliğe terfi ettirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Tevfik Algan, Halil Soysal, İdris Acartürk, Zorlu Topaloğlu, Muammer Alper, Emre Tayanç, Hakan Öztekin, Davut Ala ve Sıtkı Varlı tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından tuğamiraller Ayhan Gedik ve Mustafa Kaya tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Yaşar Kadıoğlu ve Hüseyin Duman tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir