Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yanında Yatan Kişiyi Boğan, Uykuda Sevişenlerin Muzdarip Olduğu Hastalık: Parasomnia

412PAYLAŞIM

Parasomnia en basit tanımla, beyindeki algı yanılmaları sonucu oluşan ve uyku sırasındaki bilinçsiz hareketlere denir.

Parasomnia olarak isimlendirilen uyku esnasında oluşan uyurgezerlik, diş gıcırdatma, uyku felci, bilinç bulanıklığı, kabus, altını ıslatma, gece terörleri, huzursuz bacak sendromu, inleme, sayıklama, yemek yeme, kendine zarar verme gibi davranış bozukluklarına sahip olan insanlar bu durumdan fazlasıyla şikayetçidirler.

Parasomnia hastalığı daha çok derin uyku esnasında ortaya çıkar ve hastanın bilinçsizce ve istemsizce davranışlarda bulunmasına neden olur.

Parasomnia'nın hafif uykuda ortaya çıkması durumunda ise kişinin halüsinasyonlar görmesine ve uykusunun zehir olmasına sebep olabiliyor.

Hastalıktan mustarip olan kişiler kabuslar görür ve kabuslar hareketli ve korkutucu rüyaların, rüya görenin REM uykusu aşamasında canlanmasıdır.

Bu rüyalar, yaşamamızın doğal bir parçasıdır ve biz onları kabuslar olarak deneyimleriz. Fakat kimi bireylerin korkutucu rüya deneyimleri endişe verici ve rahatsız edici bir evreye dönüşebilmektedir.

Parasomnia hastalığından muzdarip olanların yaşadığı olumsuzluklardan birisi de gece altını ıslatmaktır.

Uyku anında istemsiz olarak idrar salınımı en çok 7 yaş altındaki çocuklarda görülse de aynı zamanda yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Fakat bu durumu çevreleriyle paylaşan yetişkin sayısı tahmin edersiniz ki oldukça düşük seviyelerde.

Parasomnia hastalığı her zaman bu kadar masumane bir biçimde ortaya çıkmıyor elbette. Bazen çok kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Örneğin Kanadalı uyurgezer Kenneth Park'ın hayatı işini kaybedip kumarda borçlanınca tepetaklak oluyor. Yaşadıgı stres yüzünden uykusunda dertli dertli gezen genç adam 1987’de bir Mayıs gecesi yatağından kalkıp tam 14 mil uzaklıktaki eşinin yaşadığı eve gidiyor. Kaynanasını öldüren ve eşine demirle vurup, bıçakla yaralayan Kenneth daha sonra teslim oluyor. Ailesi  ile ilişkisi iyi olan Kenneth Park'ın olay sırasında uyuduğu ve kesinlikle bilinçsiz olduğu kanıtlanınca suçsuz bulunuyor.

Oldukça ilginç ve tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir başka uyku rahatsızlığı da seksomnia.

Seksomnia azımsanamayacak kadar ciddi bir rahatsızlık. Bu hastalığa yakalananlar uykularında seks yapıyor ve sonradan hatırlamıyorlar. Bu durum partnerleriyle sorunlar yaşamalarına hatta bazen taciz ve tecavüz suçlamalarıyla karşı karşıya kalmalarına neden olabiliyor. İngiltere, Leicester kentinde 18 yaşında bir genç, aynı kanepede uyuyakaldığı arkadaşıyla uykusunda beraber olduktan sonra tecavüzden yargılanıyor ama seksomnia raporu sayesinde beraat ediyor.

Daha fazla bilgi için:

Uyumaya Gidecekler Dikkat! Uykuda Seks Yapma Hastalığı: Seksomnia - onedio.com
Uyumaya Gidecekler Dikkat! Uykuda Seks Yapma Hastalığı: Seksomnia - onedio.com

Hastalığın tedavisi için ise kesinlikle bir uzmana gözükmek gerekiyor.

İlaçla tedavi öncelikli olsa da ilerlemiş parasomnia durumları için hipnoterapi gibi bilinçdışı tedavisi de uygulanıyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
avb-hisvehaz

yalnız ilk fotoğraftaki ablanın kol kıllarıyla kazak örersin. bi photoshop edeydiniz kadına.

dilek.eren

diş gıcırdatma bende yapıyorum arada kardeşim bir gecesi uyandırmıştı napıyon sen diye o gece farkettim bunu. strese bağlı sanırım çenem kitlenmiş vaziyette gıcırdatıyordum.

Gizli Kullanıcı

Aklıma ''Deli'' deki Emre geldi ama sorunu farklıydı galiba.

ferah_53

ilk aklıma gelen benim de Emre oldu :D

magica

Emre akrabası tarafından cinsel istismara maruz kaldığı için bu durumdaydı.

Gizli Kullanıcı

Evet onun kadınlara karşı bir korkusu vardı. Kabusları o yüzdendi.

Görüş Bildir