Görüş Bildir
Haberler
Yandex'ten İşten Çıkarmalarla İlgili Açıklama

Yandex'ten İşten Çıkarmalarla İlgili Açıklama

ATKN
07.05.2015 - 11:16 Son Güncelleme: 07.05.2015 - 11:22
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yüzlerce destek çalışanını işten çıkaran Yandex yaptığı açıklamada destek ekibin 750'sine ihtiyaç kalmadığını belirterek ekibin 'yaklaşık yarısını' işten çıkardığını açıkladı.

bianet’in ulaştığı Yandex Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Peter Bulut Ağca’nın verdiği açıklamada çıkarılan işçi sayısıyla ilgili yine kesin bir rakam verilmedi.

Çalışan 750 kişinin hepsine ihtiyaç duyulmadığı ifade edilen açıklamada “Optimizasyon süreci kapsamında şartların gerekli kıldığı destek veren sayısındaki azalmanın, süreçten etkilenen kişiler için üzücü olduğu anlaşılır bir durumdur” dendi.

Yandex'in açıklaması şöyle:

'Tamamına ihtiyaç duyulmayacağı bir konuma gelindi'

'Tamamına ihtiyaç duyulmayacağı bir konuma gelindi'

Yandex, Türkiye dahil olmak üzere faaliyet gösterdiği tüm ülkelerdeki işleyişini ve kaynaklarını optimize etmektedir. Söz konusu optimizasyonlar, bu ölçekteki şirketler için düzenli olarak gerçekleştirilen süreçlerdir ve performans değerlendirmesinin yanı sıra, farklı şirket departmanlarının şirketin tamamı üzerindeki etkisi gibi faktörler de göz önüne alınarak yapılmaktadır.

“2015 yılı kapsamında; Türkiye’de yürütülen arama sonuçları değerlendirme projesinin dönemsel olarak değişim gösterebilen yoğunluğu azalmış ve dışarıdan serbest olarak destek veren 750 kişinin tamamına ihtiyaç duyulmayacağı bir konuma gelinmiştir. Projenin bir kısmı, halka açık bir kitle kaynaklı çalışma platformu olan Yandex.Toloka’ya devredilmiştir. Dolayısıyla da Yandex’e değerlendirme hizmetini sunan Kelly adlı iş ortağının kurmuş olduğu ‘assessor’ adı verilen serbest destek ekibinin yaklaşık yarısı ile çalışmalarını durdurması talep edilmek durumunda kalınmıştır.

“Optimizasyon süreci kapsamında şartların gerekli kıldığı destek veren sayısındaki azalmanın, süreçten etkilenen kişiler için üzücü olduğu anlaşılır bir durumdur. Söz konusu kişiler Yandex’in değil, Kelly adlı iş ortağının bünyesinde olmasına rağmen, tüm bu kişiler optimizasyon süreci ile ilgili olarak hassas bir şekilde bilgilendirilmişlerdir. Nisan ayı sonuna doğru, yaşanacak olan ekip küçültme sürecinden tüm assessor ekibi haberdar edilmiş ve Kelly’den ilgili gruba dahil olan kişi sayısının azaltılması talep edilmiştir. Ancak, söz konusu kişilere, kontratları gereği Yandex projeleri için tamamladıkları görev başına gelir elde ettikleri göz önünde bulundurularak, 15 Mayıs 2015 tarihine kadar Yandex.Toloka kapsamında hizmet üreterek gelir elde etmeye devam edebilecekleri de bildirilmiştir.

“Türkiye, Yandex için önemli bir pazar olmaya devam etmektedir. Yandex’in Türkiye’deki ofisi kurulduğu günden bu yana düzenli olarak büyümesini sürdürmektedir.”

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Yüzlerce Yandex çalışanı 1 Mayıs’tan hemen önce e-postadan gelen mesajlar işten çıkarıldıklarını öğrenmişti. Parça başı iş üzerinden çalışan işçilerin ücretleri daha önce 0.1 Euro’dan 0.1 Dolar’a düşürülmüştü. İşten çıkarılmayıp çalışmaya devam edeceklerin ücretleri bir kez daha azaltıldı. Ücretler 0.08 Dolar’a geriledi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen çalışanlar Türkiye ve Rusya’daki Yandex yöneticilerine seslerini duyurmaya çalışıyor.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen çalışanlar Change.org üzerinden işe geri alınmak ve yöneticilerle görüşmek için imza kampanyası başlattı.

Elif Akgül, Bianet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
0
0
0
0