Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğretmen Halil Serkan Öz'ün Ölümü Sonrası Eski Yalova Valisi'ne Hakaretten Yargılanan Cem Yılmaz'a Beraat

 > -

Cem Yılmaz, eski Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na sosyal paylaşım sitesindeki hesabından hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti.

Halil Serkan Öz

Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesinde hakkında "sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret" suçlamasıyla dava açılan Cem Yılmaz ile Selim Cebiroğlu duruşmaya katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu.

Mahkemede söz alan Cebiroğlu'nun avukatı Ali Ulvi Çağıran, sanığın cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

'Kamu görevlilerini küçük düşürücü beyanlar ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez'

Eski Yalova Valisi Selim Cebiroğlu

Çağıran, "Genellikle siyasi kişilerle ilgili kararlardır. Bu kişilerin kamuoyunda yer alan eleştirilere katlanma yükümlülükleri olabilir ancak kamu görevlisi şahısları küçük düşürücü ve aşağılayıcı beyanların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Atılı suçun unsurları oluşmuştur. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre Cem Yılmaz'ın avukatı Çetin Yüksel ise savunmasında müvekkilinin beraatini talep etti ve Yılmaz'ın kamuoyuna mâl olmuş, herkesçe bilinen biri olduğunu belirterek şöyle dedi:

'İnfial uyandıran bir haberle ilgili görüşlerini paylaşmıştır'

"Müvekkilimin müşteki veya olayın tarafı olan diğer şahısla bir tanışıklığı yoktur. Kamuoyunda yer almış infial uyandıran bir haberle ilgili görüşlerini paylaşmıştır. Bunları Tweet atarak dile getirmiştir. Herhangi bir televizyon programı ve radyo aracılığı ile paylaşım yapmamıştır. Şimdiye kadar herhangi bir kimseye hakaret iddiasına dayalı bir davası da bulunmamaktadır. Cem Yılmaz'ın yazmış olduğu Tweet içerisinde herhangi bir hakaret beyanı yoktur. Bu nedenle beraatına karar verilmesini talep ediyoruz."

Avukatların savunmalarının ardından Cem Yılmaz'ın "eleştiri ve düşünce açıklaması şeklindeki beyanların ötesinde hakaret kastının bulunmaması nedeniyle" üzerine atılı suçtan beraatine karar verildi.

Ne olmuştu?

Halil Serkan Öz'ün mezarına kalemler bırakılmıştı... Fotoğraf: @serkanmansur

Eski Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, geçen yıl nisan ayında bir okul ziyaretinde karşılaştığı öğretmen Halil Serkan Öz'e öğrencilerinin içerisinde "Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? Anarşist. İnsanlar dışarıda görseler seni dilenci zannedip para verirler" demiş ve sınıftan kovmuştu.

Bir hafta sonra düzenlenen protesto yürüyüşünde kalp krizi geçiren Halil Serkan Öz, hayatını kaybetmişti.

Halil Serkan Öz'den Öğrencilerine 60 Kitap Önerisi - onedio.com
Halil Serkan Öz'den Öğrencilerine 60 Kitap Önerisi - onedio.com

Twitter’da #YalovaValisiİstifaEt etiketiyle kampanya başlatılmıştı...

Öz'ün vefatının ardından Cem Yılmaz, Twitter hesabından Cebiroğlu'nu eleştirmişti:

Cebiroğlu da bunun üzerine suç duyurusunda bulunmuş, Yılmaz hakkında Yalova 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, "Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret" suçlamasıyla iki yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir