Yaban Hayat İçerisinde Yaşayan Yalnızca 3 Bin 200 Kaplan Kaldı

-

Dünyadaki nesli tükenen hayvanlar listesine her gün yeni bir hayvan girerken, çocukluk dönemi sevgililerimizden kaplanlar tükeniyor. Hayvanat bahçesinde ve sirklerde köle olarak yaşayan kaplanlar hariç yaban hayat içerisinde yalnızca 3 bin 200 kaplan kaldı.

Ormanların ikonik canlısı kaplanların durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Geçtiğimiz yüzyıl ile kıyaslandığında 100 bin olan sayıları, avcılık ve hayvan ticareti sebebiyle günümüzde 3 bin sınırına yaklaşmış durumda.

"İnsanlar kaplanların yaşadılkarı zorlukları anlayamıyor."

National Geographic fotoğrafçılarından Steve Winter ile Tigers Forever: Saving the World’s Most Endangered Big Cat kitabını hazırlayan Sharon Guynup yaşanan tükenmeyi şöyle açıklıyor: “İnsanlar kaplanların yaşadığı zorlukları anlayamıyor. Çünkü her yerde onları görebiliyoruz; sirklerde, hayvanat bahçelerinde… Bu yüzden onların herhangi bir sıkıntı yaşadığını düşünmüyoruz.”

Durum gün geçtikçe kötüye giderken bazı güzel gelişmeler de yaşanıyor. Geçtiğimiz çarşamba Bhutan’dan yetkililer bir önceki hesaplamalarında 75 olan kaplan sayısının 103’e çıktığını duyurdu. 2015 yılının başlarında Hindistan’daki kaplan popülasyonunu açıklayan yetkililer ise 2010 yılında bin 706 olan kaplan nüfusunun 2 bin 226’ya çıktığını açıkladı.

High 5 Give $5 Kampanyasıyla Katkı Sağlanabiliyor

29 Temmuz Uluslararası Kaplan Günü aracılığıyla Asya’nın büyük kedilerinin karşılaştığı zorlukları fotoğraflar ile yayınlayan National Geographic, kaplanların önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Ayrıca High 5 Give $5 kampanyasına bağışta bulunarak kaplanların kurtarılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Gaia Dergi & National Geographic

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir