Görüş Bildir
Haberler
Ve Meclis'ten Geçti: Artık Kitapta KDV Yok

etiket Ve Meclis'ten Geçti: Artık Kitapta KDV Yok

Kitap satışında yeni düzenleme getiren kanun teklifi, dün akşam TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe giren kanuna göre artık basılı kitap ve süreli yayınlardan KDV alınmayacak.

Geçtiğimiz ocak ayında TBMM’de kabul edilen düzenlemede kitap ve süreli yayınlarda KDV uygulaması değiştirilmişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ocak ayında değiştirilen KDV düzenlemesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sertifika alan yayınevlerinin, kitap veya süreli yayınlarda, dağıtımcılar ve kitapçılar ile nihai tüketiciye yaptığı satışlarda KDV oranı sıfırlanmıştı. 

Yani okuyucu direkt olarak olarak yayıncıdan aldığı kitap ve süreli yayınlarda KDV ödemeyecekti. Ancak okuyucu aynı ürünleri kitapçıdan almak istediğinde KDV ödemeye devam edecekti. Bu durum haksız rekabet tartışmasını da beraberinde getirmişti.

Yapılan düzenlemeye sosyal medyadan ve bazı yayıncılardan tepki gelmişti

Yapılan düzenlemeye sosyal medyadan ve bazı yayıncılardan tepki gelmişti

Can Yayınları’nın sahibi Can Öz de bu düzenleme için 'Bomboş, hiçbir işe yaramayan bir uygulama bu' ifadelerini kullanmıştı👇

Dün akşam yürürlüğe giren kanun ile birlikte kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı tamamen kalktı

Dün akşam yürürlüğe giren kanun ile birlikte kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı tamamen kalktı

AA'nın aktardığı habere göre ekonomide yeni düzenlemeler getiren “Sosyal Hizmetler Kanunu” ile “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, dün akşam Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu” hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV (Katma Değer Vergisi) oranı sıfırlandı.

Meclis'ten geçen bir diğer kanun ile işverenlere 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak

Meclis'ten geçen bir diğer kanun ile işverenlere 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kitap ve süreli yayınlarda KDV oranını sıfırlayan kanunun yanında Meclis'ten işverenlere pirim, vergi ve ücret desteği sağlanacağına yönelik kanun da onaylandı. 

Patronlara, 2018 yılı içinde iş yerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihlerinde işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak.

Bayram ikramiyeleri dahil edilerek yapılan hesaplama sonucunda evde bakım hizmeti desteği kesilen engellilere bu hizmet yeniden sağlanmaya başlanacak; ödenmeyen yardım tutarları da defaten kendilerine ödenecek. Kanun, geri kazanım katılım payları ile ilgili beyannamelerde de düzenleme içeriyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
386
111
8
7
3
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Osman Oralet

Artık siyasi bir tartışma ortamında '' Lan oğlum Akp hiç mi iyi bir şey yapmadı 16 yıl boyunca? '' sorusuna verilebilecek bir cevap var...

preto saetre

Oralet amca çok haklısın. Akp ci değilim ama oralet severim.

Ali Karadaş

BU ULKEDE NE YAPILIRSA SECIME YAKIN OLUYOR NE YAPSAK HER YIL SECIM MI OLSA

Bozkurt

Bir çok okuyucu kitapları liste fiyatının altında alır zaten. Örneğin Erhan Afyoncu ve Feridun Emecan'ın hazırladığı iki cilt, 816 sayfa olan Savaş'ın Sultan... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Kök tengrinin çocuklarından sonra okuyacağım ikinci sırada ki kitabım.Ama malesef bu kadar para veremeyeceğim için e-kitap olarak tercih edeceğim