Kitapta KDV Düzenlemesi: Yayınevinde Yüzde 0, Kitapçıda Yüzde 8

 > 
91PAYLAŞIM

Bakanlık sertifikalı yayınevlerinin kitap veya süreli yayınları toptancı ve dağıtıcılara satışında katma değer vergisi kaldırıldı. Kitapçıların tüketiciye sattığı kitap ve süreli yayınlarda ise yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek. Yayıncılar Birliği, yayınevlerinin doğrudan tüketiciye yaptığı satışlarda da KDV ödenmeyeceğini duyurdu. Bu durumda tüketici doğrudan yayınevinden kitap alırsa KDV ödemeyecek, kitapçıdan aldığında yüzde 8 KDV ödeyecek. 

Ocak ayında TBMM’de kabul edilen vergi yasalarıyla ilgili torba kanun uyarınca kitap ve süreli yayınlarda KDV uygulaması değişti.

KDV düzenlemesi 1 Şubat'tan itibaren geçerli

Buna göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sertifika alan yayınevlerinin, kitap veya süreli yayınlarda, dağıtımcılar ve kitapçılar ile nihai tüketiciye yaptığı satışlarda 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren katma değer vergisi alınmayacak. Kitap ve süreli yayınların dağıtımcı ve kitapçılar tarafından nihai tüketiciye satışında yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek.

Haksız rekabet tartışması

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın aktardığına göre,Türkiye Yayıncılar Birliği, üyelerine, yayıncıların bugünden itibaren stoklarında bulunan veya yeni yayımlayacakları kitapların e-ticaret ya da doğrudan tüketiciye satışında KDV uygulamayacağını duyurdu. Yayınevlerinin doğrudan tüketiciye yapacağı satışların kitapçılar ile haksız rekabet tartışması doğurması bekleniyor.  

Hazine ve Maliye Bakanlığının KDV istisnasının nasıl uygulanacağına ilişkin tebliğ hazırladığı, en kısa süre içinde yayımlanacağı bildirildi.

Yeni KDV düzenlemesi sosyal medyada da konuşuluyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir