Vahşi Benliğini Ortaya Çıkarmak İsteyenlere 'Kurtlarla Koşan Kadınlar' Kitabından 13 Ders

4.4bPAYLAŞIM

Dr. Clarissa Pinkola Estés, en bilinen kitabı Kurtlarla Koşan Kadınlar'da erkek egemen ve kapitalist düzen içerisinde gücünü fark edebilmeleri için kadınlara doğal ve uygulanabilir birçok yöntem sunuyor. Bu yolda kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal ve yabanıl sesi keşfetmek olduğunu; bu sesin kadınlara yaratıcılık ve gücün kapılarını açacağını ileri sürüyor. 

Kurtlarla Koşan Kadınlar ilk yayımlandığı günden biri dünya çapında birçok kadının yaşamını derinden etkiledi. 

İşte, vahşi benliğini ortaya çıkarmak isteyenlere 'Kurtlarla Koşan Kadınlar' kitabından 13 ders!

1. Dünyaya binlerce yıldızlı gözle bakmak için iç sesini ve sezgilerini yabana atma! Onlara kulak ver, sahip çık.

2. Her beden güzeldir, yalnızca bunun farkına var! Günün modasına ve kalıplarına uygun olmadığı için bedeninin güzelliğini yok saymak onun sonsuz mutluluk hakkını elinden almaktır.

"Eğer kalıba uymaya çalıştıysanız ve bunu beceremediyseniz, şanslı olduğunuz söylenebilir. Bir şekilde dışlanmış biri olabilirsiniz, ama öte yandan ruhunuzu korumuşsunuz" diyor Clarissa P. Estés; kadın bedeni ve ruhunu yaralamaya, onu kendinden uzaklaştırmaya çalışan bu düzen içerisinde yapacağınız en iyi şey bu düzene uymamaktır.

3. 'Bilinmeyen' yüzünden korkup adım atmaktan çekinme! Karanlık bilinmeyen bir kadının yolunu aydınlatacak en önemli etmenlerden biridir.

"Karanlık olsa bile, insan yolunu kaybetmiş hissetse bile, iniş besleyecektir. Bilmemenin, görmemenin, "körlemesine gezinmenin" ortasında bile "bir şey" vardır, yürüyüşünü sürdüren, haddinden fazla var olan "biri". Biz sola gideriz, o da sola gider. Biz sağa gideriz, o da tam arkamızdan gelir, bizi destekler, bize yol açar."

4. Gerçekten kim olduğun konusunda kendini cesaretlendirmekten korkma!

"Hepimiz vahşiye özlemle doluyuz. Bu özlemin kültürel olarak onaylanmış pek az panzehiri var. Bize bu tür arzudan utanç duymamız öğretildi. Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık. Ama Vahşi Kadın'ın gölgesi gündüz ve gecelerimiz boyunca pusuya yatmış bir halde hâlâ varlığını sürdürmekte. Nerede olursak olalım, arkamızda tırıs giden bu gölge kesinlikle dört ayaklı."

Diğer bir deyişle, başkalarının düzenlerinin içerisinde -onlara uygun normlar arasında- kendimizi bulmamız pek de mümkün değil. Başkasından kabul görüp görmemenin önemli olmadığını hatırla ve sahiden kim olduğunu aramaktan vazgeçme! Kendini bulmak için aradığın güç yine kendi içinde.

5. Yaşam süren içerisindeki zamanı korumayı bil. Kendi zamanına sahip çık ve başkalarının onu parça parça çalmasına müsade etme.

Zamanınızı koruyun; kirleticileri kovmanın yolu budur. Kayalık Dağları'ndan tanıdığım öfkeli bir ressam resim yapma ya da düşünme havasında olduğunda evine giden yolu kapatan zincirin üstüne şu levhayı asar: "Bugün çalışıyorum ve ziyaretçi kabul etmiyorum. Biliyorum, benim bankacım, temsilcim, en iyi dostum olduğunuz için bunun sizi içermediği düşünüyorsunuz. Ama içeriyor."

Tanıdığım bir heykeltıraş ise giriş kapısına şu levhayı asar: "Piyangoyu kazanmadığım ya da İsa, Old Taos otoyolunda görülmediği sürece rahatsız etmeyin."

6. Güvenli limanlarını terk etmekten korkma...

Kendi hayatımızı zorlaştırmanın kıymetini öğrenmemiz gerektiğinden bahsediyor Clarissa P. Estés kitap boyunca. Sabit bir işi, kabul görmüş bir hayat tarzını terk edip kendi iç sesimizi dinleyerek benliğimizdeki vahşi hayallerimizi gerçekleştirememizi öneriyor. Diğer türlü içinde sıkıştığımız çarktan kurtulmak oldukça güç gibi görünüyor.

7. Hayat/ölüm/hayat doğasını anla ve onunla yüzleş!

Hayat/ölüm/hayat doğası içinde canlanma, çöküş, ölüm ve her şeyin sonunda elbette bir yeniden canlanma söz konusudur. Doğanın dönüştürücü gücünü kabullenip yola böyle devam edilmeli. Aksi takdirde başlayan korku tüm bu dönüştürüce güce mani olacaktır.

8. 'Yırtıcı' olandan kendini sakınmayı öğren.

Bir kadının yaşamında fiziksel ve ruhsal olarak yırtıcılık özelliğini taşıyan pek çok etmen olabilir. Aile, iş hayatı ve kuşkusuz âşk! Yırtıcı bir sevgili karşısında kendini sakınmayı öğrenmek hayati bir önem taşır. Âşkın, sevginin ve sadakatin sınırlarını iyi bilmek gerekir. Aksi takdirdi yırtıcının yıkıcı şiddetine maruz kalmak olasıdır.

9. Yaralarından utanma ve yaraların hayat boyu kendi dönüşüm gücünü yeniden keşfetmene yardımcı olduğunu anımsa...

Yaralarımız bizi bir sonraki savaş meydanı için daha güçlü hale getirir.

10. Gülmenin hayat verici gücünü ve içinde barındırdığı tinselliği unutma!

"Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Genital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yaşayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir, çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir."

11. Kendi içindeki alevi közlemek, kendi gücünü ortaya çıkarmak için etrafında seni koruyan bütün güçlerden kurtul!

12. Bütün hikâyeler şifadır! Hikâyeciliğin, kadınlar arası hikâye paylaşımının şifacılığına itibar etmekte fayda var.

Hikâyeler içsel yaşamımızı harekete geçiren en önemli etmenlerden biridir. Bilhassa içsel yaşamımız korkuya kapıldığında, köşeye sıkıştığında ve kendimizi yalnız hissettiğimizde hikâyelere ve hikâye paylaşımının derin kuvvetine tutunmak şifa bulmanın bir yolu olmakla beraber zihnimizin karanlık kuytularını aydınlatarak güzel ve geniş kapılar açar.

13. Dibe vurmak tam anlamıyla acı dolu olsa da yeniden başlamanın tohum ekmenin, filizi beklemenin başka bir adıdır. Vurulan dibin sahip olduğun vahşi benliği filizlendireceğini unutma...

Tüm kadınların içindeki vahşi benliğe kulak vermesi dileğiyle! 🌿

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bir şey hatırlıyorum; bi radyo programında kadına Spock adlı karakterin insanları ışınladığı sinema filminin adını sormuşlardı. Cevabı zaten Star Trek olacak. Bilmemesi gayet normal geldi ama kadın dedi ki; Bayanlar nerden bilsin uzay yolunu galaksileri. Ne yani bilemez mi kadınlar bilim kurgu filmlerini?? Bu sadece burda olan bir şey değil, başka konular içinde agnı şey geçerli. Bir şey sorunca 'Bayanlar ne bilsin??' demeyin ulan niye diyonuz?!! Bilmiyorum falan deyin çünkü kadınlar ne bilsin deyince karşı cinsin daha bilgili olduğu algılanıyor. BENİM FİKRİM ve gelip erkek düşmanı falan demeyin.

esilaytes

bu kitap denildiği gibi etkiliyor . Hemen alıp okumayı düşünüyorum :D

gzm-ynklr

fırsatınız olursa kitabımın konusuna göz atmanızı çok isterim sevgiler

birinci-tekil-birey

İlginç bir deneyim olacak. Okuyacağım.

gzm-ynklr

çok teşekkür ederim, mutlu oldum

Görüş Bildir