Uzun Süreli İlişkilerde Karşılaşılan En Büyük 10 Problem

 > -

Uzun süreli ilişkileri sürdürmek zordur. Emek ister, efor ister, özveri ister. Eğer ilişkiniz 1 yılı çoktan aştıysa burada yazacaklarımız ile karşılaşmaya ufak ufak hazırlanın.

1. Monotonluk.

İlişkinin belli bir sürenin ardından monotonlaşmasını engellemek gerçekten büyük efor istiyor. Aynı heyecanı, aynı tutkuyu, aynı rengarenk düzeyi yakalamak bir hayli güçleşmeye başlıyor. Uzun süreli ilişkilerde monotonluk en büyük düşman.

2. Alışkanlık.

Çiftlerin zaman geçtikçe birbirine alışması da bir başka olumsuz yön. Zaman zaman kendinize "onu seviyor muyum yoksa ona alıştım mı?" diye sormadan edemiyorsunuz. Aslında alışkanlık neden kötü onun da cevabı verilebilmiş değil.

3. Sıkılma.

Bu kısa süreli ilişkilerde de görülebilir elbette, ama uzun süreli ilişkilerde çiftlerin birbirinden sıkılması, daha değişik ve yeni şeyler aramaya yönelmeleri bir başka problem olarak karşımıza çıkıyor.

4. Heyecan eksikliği.

Zaman içinde yitirilen bir başka şey ise ilişkinin başlarında ateşleyici konumunda olan heyecan. Zaman içerisinde yerini rutine bırakan heyecan, eksikliği ile özellikle uzun süreli ilişkileri tehdit ediyor.

5. Evlilik baskısı.

Uzun süreli birlikteliklerin üzerindeki Demokles'in kılıcı evlilik ve onun getirdiği baskı. Çiftler birbirine baskı yapmasa bile çevreden ve aileden kaynaklı baskılar ilişkiye zarar verebiliyor.

6. Cinsellik.

Uzun süreli ilişkilerde cinselliğin geldiği nokta sıkıntı verici olabiliyor. Cinsellik de çiftlerin yenilik, değişiklik, fark aradığı bir başka alan. Eğer kendinizi yenileyemiyorsanız soruna dönüşebiliyor.

7. Mecburiyet.

Zaman içinde çiftlerin kendilerini birbirine mecbur hissetmeye başlaması da sorun olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta birbirlerini suçlamaya başlamaları da şaşırtıcı olmuyor haliyle.

8. Küçük şeylerin yarattığı büyük etkiler.

Zamanla yaşanan birikmeler mi desek, birbirini çok iyi tanıyor olmanın bir sonucu mu desek bilemedik ama uzun süreli ilişkilerde küçücük şeyler bile büyük sonuçlar doğurabiliyor. Amazon'daki kelebeğin kanat çırpması misali.

9. Dış müdahaleler.

İlişkinin süresi uzadıkça sanki çevrenizdeki insanların size müdahale etme hakkı doğuyor gibi bir durum söz konusu. Uzun ilişkiler dış müdahalelere daha açık bir hale geliyor. İzin vermeyin.

10. Yıpranma.

Haliyle kişilerin zaman içinde yaşadığı her tür yıpranma ilişkiye sorun olarak yansıyabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eaglequeen

4 yıllık ilişkim var monotonluk haricinde diğer sorunlarla karşılaşmadık , bence bu ilişkideki bireylere göre de değişebilecek bir durum .

patrick

ondan sonra millet neden swinger oluyo

kardelen-devrim

Öyle bir yazmışsın ki hemen şu dakika ayrılasım geldi korkudan

sulalem-rahat

Neden söyleyeyim mi çünkü tek eşlilik insan doğasına aykırı da ondan.

codebender

öyle mi dersin? araştırmayı iyi okuyuver.

akatsuki1971

eğer yukarıdaki belirtileri taşıyorsan zaten gerçekten aşık olup delicesine sevmemişsindir.

Başlıklar

AmazonCinsellikEvlilikRengarenk
Görüş Bildir