Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uygun Bir Eş Bulup Çiftleşmek İçin 1300 Kilometre Yol Katederek Gelmiş Geçmiş En Uzun Yürüyüşü Yapan Kaplan

138PAYLAŞIM

Bir kaplan, Hindistan'da bugüne kadar kaydedilen en uzun yürüyüşü gerçekleştirdi ve beş ayda yaklaşık 1.300 km (807 mil) yolculuk yaptı.

Uzmanlar, iki buçuk yaşındaki bir erkek kaplanın, muhtemelen av, bölge veya eş arayışında olduğuna inanıyor.

Radyo vericili tasma takılan kaplan, haziran ayında batıdaki Maharashtra eyaletinde bulunan vahşi yaşam barınağındaki evini terk etti. Daha sonra çiftlikler, su ve kara yolları üzerinde ve komşu bir eyalette yaptığı yolculuklar takip edildi.

Şu ana kadar insanlarla bir kez tersleşen kaplan bir kişiyi 'kazara yaraladı'. O sırada kaplan, çalılıklarda dinleniyordu.

C1 olarak adlandırılan kaplan, Tipeshwar vahşi yaşam barınağındaki T1'ın üç erkek yavrusundan biriydi. Bu barınak, Maharashtra eyaletindeki 10 kaplana ev sahipliği yapıyor.

Şubat ayında radyo vericili bir tasma takılan kaplan, muson yağmurlarının başlangıcına kadar "yerleşmek için uygun bir alan" bulmak için ormanları dolaşmaya devam etti.

Hayvan, barınağı haziran ayının sonunda terk etti ve o zamandan beri Maharashtra ve komşu eyalet Telangana'da yedi ilçe gezdi. Geçtiğimiz hafta sonu, Maharashtra'daki bir vahşi yaşam barınağında bulundu.

Yaban hayatı yetkilileri, büyük kedinin "doğrusal bir şekilde" seyahat etmediğini söylüyor.

Saatte bir GPS uydu üzerinden takip ediliyor ve son dokuz ayda 5.000'den fazla yerde kaydediliyordu.

Hindistan Vahşi Yaşam Enstitüsü'nde çalışan Dr. Bilal Habib şunları söyledi: "Kaplan, muhtemelen bir bölge, yemek ve eş arıyor. Hindistan'daki potansiyel kaplan alanlarının çoğu dolu ve yeni kaplanlar da daha fazlasını keşfetmek durumunda."

Kaplan, gündüzleri saklandı, geceleri de yolculuk etti. Yemek için yaban domuzlarını ve sığırlarını öldürdü.

Dr. Habib, kaplanın bulunduğu çalılıklara giren bir adamın kazara yaralandığını doğruladı ancak insanlarla ciddi bir çatışma yaşanmadığını söyledi: "“İnsanlar, bu kaplanın arka bahçede seyahat ettiğini bile bilmiyor.” 

Vahşi yaşam yetkilileri, kaplanın "istenmeyen kazalardan kaçınmak" adına, en yakın ormana götürülmesi gerekebileceğini söyledi.

Ayrıca, radyo vericili tasmanın pilinin %80 oranında azalması nedeniyle, yakın gelecekte hayvanlarla iletişimlerini kaybetmekten korkuyorlar.

Uzmanlara göre, Hindistan'daki kaplanların sayıları arttı ancak yaşam alanları küçüldü. Ayrıca yeterince av da edinemiyorlar.

Uzmanlar, her kaplanın beslenebilmek için kendi bölgesinde 500 hayvanın ürediği bir av popülasyonuna ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isimsiz-insan

işte feminizm insanları bu hale getirdi

samet-genc

Lan bu nasıl bir yokluk.

kayra-sorma

abazalıkta çağ atlamış 👍

erhan-armada-ozsoy

küresel ısınmadan dolayı yuva değiştiriyordur belki. hemende çiftleşme amk

anarsinin-evladi

Vay amcı vay

Görüş Bildir