Üst Üste Kötü Haberler Aldığımız Şu Günlerde İnsanlığa Olan İnancınızı Tazeleyecek Birbirinden Güzel Haberler

176PAYLAŞIM

İstismara uğrayan çocuklar, zehirlenen hayvanlar, katliamlar, seçim dönemi derken gündem bir türlü durulmuyor. Elbette bunları unutturamaz ama yüreğimize bir nebze olsun su serpecek bir kaç güzel haberimiz var.

1. Sunderlandlı bir genç, bir köprüye motive edici notlar koyarak 6 hayat kurtardı.

Paige Hunter sadece 18 yaşında ve bu yaşında bir çok hayat kurtardı. Bunun yaptığıyla Northumbria baş polisinden bir takdir belgesi aldı. ‘Yalnız değilsiniz’, ‘Yaşamınız değerli’ gibi 40'tan fazla notu Sunderland Wearmouth Köprüsü'ne yerleştirildi.  Bazı çaresiz insanların kendi başlarına bir yol bulmasına ve intihardan vazgeçmelerine yardımcı oldu.  Bir Reddit kullanıcısı, bu notların bu tek köprüde olmadığını ve ayrıca intihardan vazgeçirdiği gerçek insan sayısını da bilmediğimizi belirtiyor.

2. Motorcu çeteleri Yeni Zelanda'daki camileri koruyor.

Yeni Zelanda'daki camilere yapılan korkunç saldırının ardından duruma kimse kayıtsız kalmadı. Yerel bisikletçiler Müslüman halkı desteklemeye karar verdi. Bu yasa dışı çeteler camileri Cuma namazlarında korudu.

3. Kanada'da bir bakkal tatil günü açık kaldı ve kimse bir şey çalmadı.

Kanada'da 18 Şubat'ta kutlanan Aile Günü'nde çoğu mağaza kapalıydı. Ancak Kingston medyasına göre Food Basics'in kapıları yanlışlıkla açıldı ve içeride çalışan yoktu. Halk içeri girdi, ihtiyaç duyduğu her şeyi aldı ve parayı kasanın yakınında bıraktı.  Kesinlikle mağazadan hiçbir şey çalınmadı.

4. Tüm dünyadaki şirketler haftada 4 günlük çalışma şeklini test ediyor.

Şirketler, haftada 40 saat yerine 32 saatlik bir çalışma şeklini test ederek stresle mücadele etmeye çalışıyorlar.  Bu yöntemi deneyen şirketler çalışanlarının işe daha fazla dahil olduklarını, çalışmalarında motive olduklarını ve verimliliklerini olumlu yönde etkilediğini söylüyor. İngiltere’nin Ticaret Birliği Meclis’i tüm ülkeyi bu takvime geçmeye hazırlanıyor.

5. Bir kadın, evsizlerin ‘kutup girdabı’ tehlikesinden korumak için çok sayıda oda rezervasyonu yaptı.

Candice Payne bu konuda sosyal medyada bir yazı paylaştı ve insanlar para bağışlamaya başladılar.  Yaklaşık 80 evsiz insan kurtarıldı. Girdap 22 can aldı, ancak bu insanlar olmasaydı bu sayı daha fazla olabilirdi.

6. SaltWater Brewery şirketi hayvanları öldürmek yerine hayvanları besleyen halkalar üretmeye başladı.

Ambalajlardaki plastik halkalar, özellikle balıklar ve kuşlar olmak üzere birçok hayvan için tahmin edildiğinden çok daha büyük tehlike arz ediyor. SaltWater Brewery, buğday ve arpadan yapılmış yenilebilir halkalar tasarladı.  Bu teknoloji zaten Corona ve E6RP gibi diğer üreticiler tarafından da kullanılıyor ve giderek de yayılıyor.

7. Kaliforniya'daki evcil hayvan dükkanlarında yalnızca barınaklardan gelen hayvanların satılmasına izni verilecek.

Bu hayvan koruma kanunu kediler, köpekler ve tavşanları kapsıyor. Şimdi evcil hayvan dükkanları hayvanların nereden geldiğini gösteren bir belge göstermek zorunda. Bir hayvan barınak veya kar amacı gütmeyen bir kurumdan değilse, satıcılar para cezası ödemek zorunda kalacak.

8. LEGO şeker kamışından oyuncaklar yapmaya başladı.

Danimarkalı şirket 2030 yılına kadar üretim hattının çoğunu çevre dostu hale getirmeyi planlıyor. İlk adımlar atıldı: LEGO şeker kamışı oyuncakları LEGO mağazalarında şu an mevcut.

9. Evli bir çift, göçmen aileler için 15 milyon dolar toplamayı başardı.

Charlotte ve Dave Willner sınırda ağlayan çocukların resimlerini görmüştü. İlk önce, 1.500$ biriktirmeye ve çocuklarıyla bir araya gelmelerine yardımcı olmak için hapisten en az bir göçmen aileyi kurtarmaya karar verdiler. Çift sadece bir haftada 10.000 kat daha fazla para toplamayı başardı. Mark Zuckerberg dahil 400.000'den fazla insan bağış yaptı.

10. Kenya'da, kaçak avlanma oranı gergedanlar için %85 ve filler için %78 oranında azaltıldı.

Kenya'da turizm ve vahşi doğa bakanı kaçak avlananların ve vahşi hayvanların değerli kemiklerini almak için onlara zarar veren insanların ölüm cezası alacağını açıkladı. Bu büyük bir adım, ancak bu türlerin popülasyonlarındaki doğal artış hala yeterli değil. 

Ayrıca, kısa bir süre önce Kenya'da oldukça nadir görülen bir kara leopar görüldü. Bu hayvan Afrika'da en son 100 yıl önce görülmüştü.

11. Ukrayna'daki öğrenciler yalan haberleri, propaganda ve nefret söylemlerini nasıl tespit edeceklerini öğrendiler.

Ülke çapında 50 okulun eğitim programları sahte haberi tanıma dersleri içeriyordu. Bu, yeni neslin medyanın durumunu daha iyi anlamasına, propaganda ve nefret söylemi vakalarını tespit edebilmesine yardımcı olacaktır.

12. Adidas, geri dönüştürülmüş okyanus plastiğinden üretilmiş bir milyon çift çevre dostu ayakkabı sattı.

Bir çift fütüristik görünümlü UltraBoots üretmek için yaklaşık 11 plastik şişe kullanılır.  Bu, gezegenin ekolojik durumuna oldukça büyük bir katkıdır. Şirket buna devam ederek 11 milyon çift ayakkabı üretecek ve satacak. 2024 yılına gelindiğinde Adidas, üretim için yalnızca geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı planlıyor.

13. Bangladeşli bir doktor şampuan şişesi kullanarak zatürre kaynaklı çocuk ölümlerinin oranını %75 azalttı.

2017 yılında 920.000 çocuk zatürreden öldü. Çoğu zaman bu, hastanelerin havalandırma makinelerinin bile bulunmadığı fakir ülkelerde gerçekleşir.  Bangladeşli Mohammod Jobayer Chisti buna bir çözüm buldu. Hastanesinde şampuan şişesinden  düşük maliyetli bir cihaz yaptı ve ölüm oranını %75 azalttı.

14. Denver sakinleri ‘tampon vergisi’ni kaldırmak için oy kullandı.

Denver'daki her türlü satış için satış vergi %4,3'tür.  Belediye meclisi, oy birliğiyle tampon vergisini kaldırmaya karar verdi. Vergi bu tarz ürünlerden. 1 Haziran'dan itibaren kaldırılacak ve ürünler gerekli ilaçlar olarak sınıflandırılacaklar.

Hükümet ayrıca, hapishanelerdeki kadınlara da ücretsiz tampon sağlayan bir yasa yapmayı düşünüyor.

15. Rusya, Uzak Doğu'da kafeslerde tutulan 100'den fazla balinayı serbest bırakmaya karar verdi.

Fransız deniz uzmanı Jean-Michel Cousteau (ünlü Jacques-Yves Cousteau'nun oğlu) ve ekibi, Rus makamlarından ülkenin uzak doğusundaki kafeslerde tutulan yaklaşık 100 balinayı serbest bırakmasını istedi.  Kremlin yerel yönetime serbest bırakma sürecinin araştırmacılarla birlikte düzenlemesi için talimat verdi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
scylla-srtdmr

Kafamızı kaldırıp bakınca güzel şeylerin olduğunu görmek iç açıcı bir durum .. ukrayna’da ki eğitimin buraya da gelmesi lazım

zengin1firat

Her zamanki gibi. Türkiye'den var mı güzel bir haber? Ne yazık ki hayır!

dremor

bizde ancak çürük mal satan satıcılar zam koyan devlet kavgasız geçmeyen meclis ve halkımız olur ne yazık ki bizde durumlar böyle

Görüş Bildir