Görüş Bildir
Haberler
Ürdünlüler Kovid-19 Aşısını Normale Dönüş İçin Bir Çıkış Olarak Görüyor

Ürdünlüler Kovid-19 Aşısını Normale Dönüş İçin Bir Çıkış Olarak Görüyor

Ürdünlüler Kovid-19 Aşısını Normale Dönüş İçin Bir Çıkış Olarak Görüyor

İRBİD (AA) - LEYS EL CUNEYDİ - Tüm dünyada olduğu gibi Ürdün'de de insanlar, yaşam tarzını değiştiren, ekonomik durumlarını etkileyen ve ölümlere neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin sona ermesini bekliyor.

Salgınla birlikte hayatın tüm alanlarının etkilendiği ülkede hükümet ve halk bir an önce normale dönmek istiyor; Kovid-19 aşısı da bu kapsamda bir çıkış yolu olarak görülüyor.

Kral 2. Abdullah ve Veliaht Prens Hüseyin'in ilk aşının uygulandığı kişiler olması, aşıya ve yan etkilerine karşı duyulan endişeleri büyük ölçüde bertaraf etti.

  • 'Herkesin, güvenliğinden emin olması için kameralar önünde aşı olmak istedim'

Kral Abdullah resmi haber ajansı PETRA'ya yaptığı açıklamada, tüm vatandaşlara verilen sağlık tavsiyeleri ve talimatları doğrultusunda aşılandığını ifade etti.

'Herkesin, güvenliğinden emin olması için kameralar önünde aşı olmak istedim.' diyen Ürdün Kralı, aşı sonrası yorgunluk ve uyurken zorlanma gibi bazı etkiler hissettiğini ancak virüs düşünüldüğünde, aşının faydasının çok daha fazla olduğunu kaydetti.

Ürdün Kralı, vatandaşların büyük çoğunluğunun aşılanmasıyla hayatın normale dönüşünün hızlanacağını dile getirdi.

  • 'Ürdünlüler aşı konusunda son derece bilinçli'

Ülke genelinde 13 Ocak'ta başlayan aşılama kampanyası sonrası AA muhabirine konuşan İrbid kenti sakinleri de aşı konusundaki düşüncelerini dile getirdi.

Ürdünlü Hüseyin et-Taan (80), 'Hiçbir hastalığım yok ama önlem için aşı olmak gerek.' ifadesini kullandı.

Virüsten korunmak için aşı olduğunu belirten Ummu Ziyad (76) da 'Aşı iyi ancak türünü seçme imkanımız olsa çok daha iyi olurdu.' dedi.

Huseyin el-Atari (77) de henüz aşı olmadığını, Kovid-19'dan korunmak için en yakın zamanda aşı olacağını dile getirdi.

İrbid Sağlık Müdürü Riyad eş-Şebab ise 'Ürdünlüler aşı konusunda son derece bilinçli. Bu da tüm dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgınıyla mücadelede önemli bir nokta.' diye konuştu.

Aşının bulunmasıyla salgınla mücadelenin mümkün hale geldiğini aktaran Şebab, normale dönmek için salgının bitmesi gerektiğini, aşı olmadan ve sağlık önlemlerine dikkat etmeden bunun yapılamayacağını aktardı.

Ürdün Sağlık Bakanı Nezir Ubeydat da 31 Ocak pazar günü düzenlediği basın toplantısında ilk aşamada sağlık çalışanları ve yaşlılar olmak üzere 40 bin vatandaşın aşılandığını bildirmişti.

Ubeydat, Ürdün'de halihazırda 80 bin doz aşı bulunduğunu, bunlardan 40 bin dozunun uygulandığını belirtmişti.

Ürdün'de resmi verilere göre, Kovid-19 nedeniyle 4 bin 362 kişi hayatını kaybetti, 332 bin 990 kişi enfekte oldu.

Kaynak: aa:text:20210206:23685736
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın