Uçuş Korkusu Olan Okumasın! Pilotların Ağzından Yolcuların Ruhu Bile Duymadan Yaşanmış 11 Korkunç Anı

138PAYLAŞIM

Ben bunları yaşasam o an kalpten giderdim 😱

Kaynak: https://www.rd.com/advice/travel/scaries...

1. "İletişimi kaybettim..."

"Normalde kuleyle iletişim kurduğumuz bir telsiz var, bu telsizin batarya sorunu verdiğini fark ettim. Sonra bir baktım uçakta bir sorun var, 20 dakika içerisinde bütün motorlar duracaktı. Uçakla havada biraz döndük, ve yolculara dönmemiz gerektiğini söyledim."

2. "Motor birden durdu."

"Küçük bir uçakta pilottum, motorumuz durdu. Uçuşa başladıktan beş dakika sonra, yakıt deposunun boş olduğunu gördüm. Aslında uçak kalkmadan hepsini kontrol etmiştim, bu yüzden bir sızıntı olduğunu düşündüm. Böyle bir durumda ne yapmamız gerektiğini hatırlamak için hafızamı çok zorladım. Daha sonra kuleden yardım istedim, yolculara acil durum için bildiri yaptık ve kimseye bir şey olmadan geri dönebildik."

3. "Neredeyse başka bir uçağın üzerine iniş yapıyordum."

"15 saatlik bir uçuştu. Bu uçuşta bir kule yoktu, yani sizin diğer pilotlarla kendiniz iletişime geçmeniz gerekiyor. Ben de iniş için gerekli bildirimleri yaptım, inişe çok az kalmıştı. Bir süre sessizlik oluştu, sonra başka bir pilot birbirimizi görüp görmediğimizi sordu. Yardımcı pilot hemen sağa sola bakmaya başladı, aşağı baktığı zaman başka bir uçağın üzerine iniş yapmak üzere olduğumuzu gördü ve son anda kurtardık."

4. "Uçağın tekerleklerinden biri düştü..."

"Ben de pilotum ama yolcu olarak bindiğim bir uçakta iniş yapmak üzereyken, tekerleklerden bir tanesi düştü. Çok şükür ki yolcu uçaklarında yan yana iki tekerlek olur, bu sayede çakılmadan iniş yaptık."

5. "Hava dalışı yapan insanlara çarpacaktım..."

"O zamanlar öğrenciydim, uçakta sadece ben ve hocam vardı. Denemeler yapıyorduk, ben de alışabilmek için camdan dışarı bakmıyordum, sadece panele bakmam gerekiyordu. Yanımdaki eğitmen bana yapmam gerekenleri söylüyor, ben de yapıyordum. Bi an kafamı kaldırdım ve biraz altımızda paraşütlerin açıldığını gördüm. Yanımda eğitmen olmasaydı o an ne yapardım hiç bilmiyorum."

6. "Yıldırımlardan kaçarak 3 saat geçirdim..."

"Hava Trafik Kontrol biz uçuşa çıkmadan önce kullanacağımız yolu görmek istiyordu. Uçaklarda da kaçınmamız gereken yerleri gösteren radarlar da vardı. Çıktığım uçuş üç saat sürdü, kaptan pilot ve ben bu üç saati türbülans ve yıldırımlardan kaçmak için yüksel, alçal, sağ, sol şeklinde geçirdik."

7. "Uçuşun yarısında yanımdaki yardımcı pilot intihar etmeye kalktı."

"Uçuş sırasında yanımdaki pilot bütün uçağı düşürmeye çalıştı. Hemen engel oldum, yolcular anlamasın diye çok uğraştım. O pilotun lisansını da aldılar daha sonra."

8. "Motorda yangın çıktı..."

"Pilot olmaya hazırlandığımız yıllarda bize başımıza gelebilecek olası kazaları ve bu kazalardan nasıl kurtulabileceğimizi anlatmışlardı. Gece uçuşuna çıktığım sırada, genelde kokpitin kapısını açık bırakıyorduk, bir yolcu yaklaşıp uçağın sol tarafından alev çıktığını söyledi. Başta inanmadık ama doğruyu söylüyordu. Hemen yangın sırasında yapılacaklar listesine baktım ve başarılı bir şekilde iniş yaptık."

9. "Bir kuş sürüsünün içerisine daldım..."

"Aslında kuşlar sağımızda kalıyordu, her şey gayet iyiydi. Fakat birden sürünün içerisine daldık, başarılı bir şekilde durumu kurtardı yanımdaki pilot arkadaşım, kimse bir şey fark etmedi bile. O olmasaydı ben hissettiğim adrenalinle baygınlık geçirirdim..."

10. "Uçuş sırasında kapı açıldı."

"Pilotluk belgemi alamadım ama eğitim sırasında bir anım var. İkinci yalnız uçuşum sırasında, sola dönmemi istediler. Tam o sırada kabinden bir kapı açıldı. Uçağın hızını düşürebildiğim kadar düşürüp, kapıyı kapattım. Azıcık altıma kaçırmış olabilirim..."

11. "Ölü bir beden inlemeye başladı..."

"Özel bir uçakla, bir ölüyü taşımam gerekiyordu. Kalkıştan 10 dakika sonra sesler gelmeye başladı, o kadar çok korktum ki daha inişe 25 dakika vardı. Meğer gelen sesler ölünün içerisinde kalan gazın çıkma sesiymiş."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alexander

evet bir plot belgem var cessna model tek pervaneli uçaklar ile uçuyorum ama başıma hiç sorun çıkmadı demek büyük plaot olmak gerek her halde bu tip olaylar için küçük plot olmak işe yeramnıyor cessna da ne olacak kı :D

gultekin-cilgin

crap...

oktay-dereli

12 yıllık pilot olmama rağmen kötü bir olay yaşamadım.

hipergrafi

#7 Manyağa bak! İntihar etmek istiyorsan git kendini as, zehir iç, bileklerini kes... Milletin canından ne istiyorsun insanların çoluğu çocuğu var

jesus-cry

Uçabilmek çok havalı .

Görüş Bildir