Tweet Nedeniyle Yargılanmıştı: Başsavcılık, Berna Laçin Hakkındaki Beraat Kararına İtiraz Etti

 > -

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, oyuncu Berna Laçin hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan yargılandığı davada verilen beraat kararını "usul ve yasaya aykırı" bularak istinaf kanun yoluna başvurdu.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi'nin oyuncu Berna Laçin'i, "Halkın dini değerlerini aşağılama suçundan" yargılandığı davada verdiği karara itiraz etti. 

Kararı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdığını yaptığı yazılı açıklama ile duyuran Başsavcılık, Berna Laçin hakkında verilen beraat kararının kaldırılmasını ve Laçin'in isnat edilen suçtan cezalandırılmasını istedi.

Başsavcılığın konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi 👇

"Sanığın kamuoyuna yansıyan idam tartışmalarına hiçbir katkısı olmayan, nesnel bir veriye dayanmayan ve dosyada mevcut verilere göre büyük tepki alan ifadelerinin halkın dini değerlerini aşağılayıcı ve kamu barışını bozmaya elverişli nitelik taşıdığı, bu suretle de atılı suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeterli delil bulunmasına rağmen verilen beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğu kanaatine varılarak yasal süresi içinde istinaf yoluna başvurulup kararın kaldırılması talebinde bulunulmuştur."

Ne olmuştu?

Çocuklara yönelik cinsel saldırı ve yaşam hakkı ihlalleri ardından sosyal medyada "idam" talebiyle hashtag başlatılmıştı.

Oyuncu Berna Laçin, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı 👇

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, oyuncu Berna Laçin hakkında sosyal medyadan yaptığı paylaşım nedeniyle  soruşturma başlatmıştı. 

"Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edilmiş ve dava açılmıştı.

Laçin, birtakım troll hesapların kendisini hedef gösterdiğini ifade etmişti.

Berna Laçin Şikâyetçi Olacağını Açıkladı: 'Bana Karşı Yürütülen Örgütlü Saldırı ve Halkı Galeyana Getirmektir' - onedio.com
Berna Laçin Şikâyetçi Olacağını Açıkladı: 'Bana Karşı Yürütülen Örgütlü Saldırı ve Halkı Galeyana Getirmektir' - onedio.com

Hakim karşısına çıkan Laçin, duruşmadaki savunmasında suçlamaları kabul etmediğini belirterek, "İddianameye konu tweet'i ben attım. Bu idam ile ilgili bir tweet'tir. Tweet'te idam etiketi bulunmaktadır. Dinle ilgili herhangi bir konu yok. İdamla ilgili bir konudur. Bunlar troller tarafından bilinçli olarak saptırılıp bir gündem yaratılmıştır. Şu anda burada olmama sebep olmuşlardır" ifadesini kullanmıştı.

9 Şubat 2019 tarihinde yapılan duruşmada Laçin'in beraatine karar verilmişti.

'İdam' Tweeti Nedeniyle Yargılanıyordu: Berna Laçin Beraat Etti - onedio.com
'İdam' Tweeti Nedeniyle Yargılanıyordu: Berna Laçin Beraat Etti - onedio.com

"Bir görün artık içinde gerçekten fitne fesat taşıyanları"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir