Tutkunu Olduğumuz Oyunlar Aslında İslam Düşmanlığı mı Yapıyor?

 > 
1.9bPAYLAŞIM

Yıllardır severek oynadığımız bilgisayar oyunlarının aslında İslam karşıtı olumsuz unsurlar barındırdığını, hatta İslam'a hakaret sayılabilecek görüntülerle dolu olabileceğine hiç düşündünüz mü? 

Dünya genelinde milyonlarca kişinin oynadığı Counter Strike, Guitar Hero, Resident Evil ve Call of Duty gibi efsane oyunlarda karşımıza İslam'la ilgili kolay fark edilmeyecek öylesine ilginç detaylar çıkıyor ki şaşırmamak gerçekten elde değil. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Gençlik ve Spor Bakanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı kapsamında "Oyunlarda İslamofobi" adında bir kitapçık hazırladı. 

Konferans kapsamında davetlilere de sunulan kitapçık Türkçe ve İngilizce olarak basıldı.

Kitapçıkta, her gün milyonlarca kişi tarafından oynanan Guitar Hero, Call of Duty, Resident Evil ve Counter Strike gibi popüler oyunlardaki İslam karşıtı ses, görsel ve karakterlere vurgu yapıldı.

Kitapçıkta İslamofobik ögeler içerdiği belirtilen oyunlar şöyle sıralandı:

Guitar Hero 3

Konser havasındaki oyun, oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. Milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla Arapça 'ALLAH' ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

Devil May Cry 3

Devil May Cry 3
Devil May Cry 3

Oyundaki bahsi geçen kapı ve Kabe'nin kapısı

Dünyaca ünlü Devil May Cry'ın 3. nesil oyununda da; Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.

Resident Evil

Resident Evil
Resident Evil

Milyonlarca kullanıcısı olan oyunda Hz. Muhammed'in mezarının kapısı, düşmanların ordular halinde geldiği kötülüğün kaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. Mescid-i Nebevi'nin kapısının üzerinde İlluminati sembolü yerleştirilirken, oyunun kütüphanede geçen kısmında ise tüm kitaplar raflardayken sadece Kur'an-ı Kerim yerde gösteriliyor.

Call of Duty

Call of Duty
Call of Duty

Seri bazlı düşünüldüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun serisi haline gelen Call Of Duty'de harabe bir evin tuvaletinde, kirli bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılı olduğu tespit edildi. Oyun firmasına giden şikayetler üzerine kaldırılan görsel yerine siyah renk bir çerçeve konuldu.

Hitman

DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye'de de yılın en iyiler arasında yer alan oyunda, İslam'ı aşağılayan görseller kullanıldı.

Counter Strike

Dünyaca ünlü asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı oyunu Counter Strike'da teröristler yaralanırken ya da ölürken 'Allahu Ekber' ve 'La ilahe illallah' çığlıkları atıyordu. İslam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarıldı.

Serious Sam

Dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu oyunda yaratıklar, Hz. Ali'nin kabrinden türemektedir. Bu sebeple ağır silahlarla Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren bir oyundur.

Zack and Wiki

Oyunda kötülük sembolü düşmanlar ölürken 'Allahu Ekber' sesi çıkarıyor.

Muslim Massacre

Oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. Oyun sonunda Hz. Muhammed'in öldürülmesi isteniyor.

Ayo Dance

Oyunda Dj 5.000.000 puan kazandığında Kuran-ı Kerim'in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

"Çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunu"

Ancak bakanlığın kitapçığında en çok dikkat çeken ise Pacman hakkında yapılan; "Dünyaca ünlü Pacman'in bir versiyonu Müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur."  değerlendirmesi oldu.

Bakanlığın Pacman tanımı sosyal medyada bir hayli konuşuldu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir