Türkiye Raporu Araştırdı: İnsanımız Evlilik Yaşının Kaç Olması Gerektiğini Düşünüyor?

-
Abone ol

Ülke olarak evliliğe bakış açımızı aydınlatan ilginç bir araştırma...

Kaynak: https://www.turkiyeraporu.com/evlilik

Türkiye Raporu, evlilik üzerine ilginç bir araştırma yayınladı.

TÜİK'in yayınladığı 2018 yılı evlilik ve boşanma istatistiklerinin üzerine, evlilik sayısındaki düşüşün ve boşanma sayılarındaki artışın birçok sebebinin yanında toplumun genel olarak evliliğe bakışının merak edilmesiyle hazırlanan bu araştırmada 12 ilden 1537 katılımcıya çeşitli sorular yöneltildi.

Ankette ilk sorulan soru "Evli misiniz?" sorusuydu.

Sonuçlara göre erkek katılımcıların %72,4'ü evliyim derken, kadın katılımcıların ise %75,5'i "Evet" yanıtını işaretledi. Buna göre Türkiye'de yetişkin nüfus içerisindeki evlilik orasının %73,8 olduğu belirlendi.

İkinci soru ise ideal evlilik yaşını hedef alıyordu: "Sizce kadın ve erkek için ideal evlilik yaşı kaç olmalı?"

Katılımcılardan toplanan yanıtlara göre kadınlar için idea evlilik yaşı 24,1 çıkarken, bu yaş erkeklerde 26,8'e yükseldi.

Bu anketin verileri ayrıca TÜİK'in 2018 yılı için açıklamış olduğu evlilik verileriyle neredeyse eşdeğer.

TÜİK verilerine göre ortalama evlilik yaşı kadınlar için 24,8 iken, erkekler için 27,8'di. Ayrıca TÜİK verilerinde Tunceli hariç tüm illerde hem kadın hem erkek için evlilik yaşı 30'un altında.

Anketin son sorusunda ise katılımcılara dört ifade verilmiş ve bu ifadelere katılıp katılmadıkları sorulmuş.

Toplum geneline bakıldığında "Evet" yanıtı %87,9 ile "Evlilik faydalıdır" ifadesine gelirken, "Evlilik şarttır" ifadesi de %69,9 "Evet" cevabı aldı.

"Evlilik sadece çocuk yapanlar için gereklidir" ifadesine ise katılımcıların %22,2'si "Evet" cevabını verdi. "Evet" yanıtının en düşük olduğu ifade ise %15,6 ile "Evlilik gereksizdir" ifadesi oldu.

Sonuçlar evli ve bekar katılımcılara göre ayrıldığında ise "Evlilik faydalıdır" ifadesine evli olanların %92,7'sinin "Evet," bekar olanlarınsa %74,4'ünün "Hayır" dediği ortaya çıktı.

Aradaki %18'lik fark sunulan ifadeler arasında görülen en büyük ikinci farkı oluştururken, en büyük fark ise "Evlilik şarttır" ifadesine evli olanlardan %76,8'inin, bekar olanlarınsa %50,3'ünün "Evet" demesiyle ortaya çıktı.

Yani bekar katılımcıların neredeyse yarısı evliliğin zorunluluk olduğunu düşünüyor.

Ayrıca "Evlilik sadece çocuk yapacaklar için gereklidir" ve "Evlilik gereksizdir" ifadelerine hem evli hem de bekar katılımcılar düşük oranda "Evet" cevabını verdiler.

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın diğer araştırmalarına göz atmak için turkiyeraporu.com adresini ziyaret edebilirsiniz. İstanbul Ekonomi Araştırma, şu ana kadar kendi kaynaklarıyla yaptığı tüm kamuoyu araştırmalarını, aksi belirtilmediği sürece, Türkiye çapında 12 ilde 1537 kişi ile yapıyor ve %95 güven aralığı ve +/- 2.5 hata payı ile istatistik olarak anlamlı olan sonuçları halka açık olarak paylaşıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gazozzz

Erkekler için evlilik ; Eli yüzü düzgün, huyu suyu güzel bi kız bulayım da evleneyim çocuk yapayım.. kadınlar için evlilik ; maddi durumu idare ederse evlen çocuk yap sonra boşan, >> maddi durumu iyiyse nafaka tazminat alabileceksen çocuk yap hemen boşan >> maddi durumu iyi ama nafaka tazminat koparamıyacak gibiysen hertürlü derdine katlan >> maddi durumu çok iyi ve sosyal durumu çok iyiyse instagram da fenomen ol eşe dosta hava at

hknbyrm

Evlilik olabilir ama evlilikte uygulanan, dayatılan adetlerin çoğu gereksiz ve ileride maddi manevi sorunlara neden olabiliyor.

askito-muyum-ben

Valla ben de evliyim ama bence evlilik kesinlikle gereksiz bir şey. Hiç de şart falan da değil. Ayrıca 24 yaş evlilik için çok küçük en az 27-28.

merve-toz

Bu tamamen kişinin kendi verdiği karar ile ilgili ben 20 yaşında evlendim 22 yaşındayım ve gayet mutluyum gram pişmanlık duymuyorum. Eşimle büyüyorum eşimle olgunlaşıyorum yeri geldiğinde çocuklaşıyorum.Tamamen kişinin kendisini hazır hissetmesiyle de ilgili bu bu durum.

enom

Allah'ın izin verdiği yaşta olmalı.

Görüş Bildir