Türkiye'nin Önemli Sosyologlarından Şerif Mardin Hayatını Kaybetti

 > -
Abone ol

Ünlü sosyolog ve siyaset bilimci Prof.Dr. Şerif Mardin hayatını kaybetti. Osmanlı'nın son dönemindeki siyasi gelişmeler ve Jöntürkler üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen Mardin, 'mahalle baskısı' kavramı ile de Türkiye'de tartışma yaratmıştı...

Prof. Dr. Mardin, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü özel bir hastanede akşam saatlerinde vefat etti. Mardin'in cenazesinin yarın Yeniköy Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi.

Peki Şerif Mardin kimdir?

1927 yılında İstanbul'da doğan Mardin, Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini ABD’de tamamladı. 

Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi’nde, doktorasını Stanford Üniversitesi'nde yaptı.

Hem Türkiye hem ABD'deki üniversitelerde uzun yıllar ders verdi

Ankara Üniversitesi'nde 13 yıl hocalık yaptıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı (1973). Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington'daki American University'de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığını yürüttü. Sonra Türkiye'ye Sabancı Üniversitesi'ne Tanzimat Dönemi Türk Düşüncesi hakkındaki çalışmalarını geliştirecek bir programın başına döndü.

Özellikle Osmanlı'nın son dönemine ve Türkiye'de siyasi düşünce hayatına dair eserlere imza attı

Mardin akademik yaşamında önemli çalışmalara imza attı.

Eserleri şu şekilde:

Din ve İdeoloji, İdeoloji, Bediüzzaman Said Nursi Olayı/Modern Türkiye'de Din ve Toplumsal Değişim, Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908, Siyasal ve Sosyal Bilimler, Türk Modernleşmesi, Türkiye'de Din ve Siyaset, Türkiye'de Toplum ve Siyaset, Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu, Religion, Society and Modernity in Turkey

Mardin'in ardından sosyal medyada çok sayıda mesaj paylaşılıyor...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir