Görüş Bildir
Haberler
‘Türkiye IŞİD'e Müsaade Etti’

‘Türkiye IŞİD'e Müsaade Etti’

Batuhan
26.08.2014 - 15:07

‘Türkiye IŞİD'e Müsaade Etti’

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, Türkiye’nin radikal Selefi Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün militanlarının sınırlarından geçmesine ve silah taşımasına müsaade ettiğini yazdı

New York Times, gazetesinde yer alan başyazıda IŞİD’in bugüne kadar, bölgedeki birçok Müslüman ülkeden beslenerek gücünü artırdığı ifade edildi. Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin dolaylı yoldan IŞİD’e destek olmakla suçlandığı başyazıda, “IŞİD, Kuveyt ve Katar’daki bağışçılardan finansal destek aldı. Suudi Arabistan Suriyeli muhaliflere adeta silah yağdırdı ve IŞİD’e gidip gitmediğini hiç umursamadı. Türkiye, IŞİD’li militanlara ve sınırlarından silahların geçişine müsaade etti. Bunların hepsi durmalı” ifadelerine yer verildi.

GADDAR ÖRGÜT

Başyazıda, “Medeni dünyayı dehşete düşüren gaddar bir örgüt” olarak tanımlanan IŞİD’e karşı ABD’nin yalnız savaşamayacağı ifade edildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) verilerine göre 8 Ağustos'tan bu yana ABD ordusunun IŞİD’e yönelik gerçekleştirdiği toplam 96 hava saldırısının, dini azınlıklar ve diğer halkı biraz olsun rahatlatmış olsa da yeterli olamayacağının dile getirildiği başyazıda, IŞİD’in yok edilmesi veya büyük ölçüde zayıflatılabilmesi için uzun dönem ve organize bir operasyonun gerektiği belirtildi.

Örgütün, ABD ve Batı dünyasına tehdit olabileceği görüntüsü verse de asıl büyük bedeli Müslümanlara ödettiğine dikkat çekilerek, Obama’nın “Ortadoğu’daki hükümet ve halklar, IŞİD kanserinin yayılmasını engellemek, ortadan kaldırmak adına ortak çaba göstermeli” şeklindeki ifadelerinde haklı olduğu vurgulandı.

IŞİD’İN YETENEĞİ

Başyazıda, Savunma Bakanı Chuck Hagel’in IŞİD’e yönelik “Daha önce gördüklerimizin çok ötesinde...” açıklaması hatırlatılarak, bunun sebebinin, IŞİD’in çok yönlülüğü, maddi gücü ve taktiksel yetenekleri olduğu kaydedildi.

EN BAŞARILI RADİKAL ÖRGÜT

Hatta bazı analistlerin daha da öteye giderek IŞİD’i 'tarihin en başarılı radikal örgütü' olarak tanımladığına da dikkat çekildi. Çözüm adına bölgedeki Müslüman ülkelerin IŞİD’in durdurulması için adım atması gerektiğine vurgu yapan gazete, Türkiye ve Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi’nin desteklerini içeren bölgesel bir askeri gücün ihtiyaç olabileceğini kaydetti.

Başyazıda, “Bu, kesinlikle para, istihbarat paylaşımı, diplomatik işbirliği ve IŞİD’e yönelik finansmanın kesilmesi ile ülkeler arasında IŞİD militanlarının dolaşımının engellenmesi için net bir plan gerektiriyor” ifadelerine yer verildi.

Başyazıda ayrıca, Müslüman ülkeleri içeren geniş katılımlı ülkeler koalisyonunda, IŞİD’e yönelik askeri tehdidin yanı sıra bölgedeki siyasi ve dini problemlerin de ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

CİHAN

Kaynak: http://www.taraf.com.tr/haber-turkiye...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

twitter ve face yorumlarına cevap; Suriye de ki saldırıların en başında bu örgüte ve diğerlerine biz usa suudiler ve katar silah yolladık. bu işidde anladı s... Devamını Gör