Görüş Bildir
Haberler
Türkiye Çipli Kimlik Kartlarına Hazırlanıyor

etiket Türkiye Çipli Kimlik Kartlarına Hazırlanıyor

ATKN
07.02.2016 - 17:56 Son Güncelleme: 08.02.2016 - 00:44

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak 'çipli kimlik kartları' için yasal düzenleme yapılırken, sistemin teknik altyapısına yönelik kapsamlı bir çalışma da yürütülüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrikunsurlar da içeren kimlik kartlarına geçişe ilişkin Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yeni bir aşamaya geçildi. Buna göre, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer alan 'nüfus cüzdanı' ibareleri 'kimlik kartı' şeklinde değiştirilerek çipli kimliklere geçişin önü açıldı.

Sistemin teknolojik altyapısının oluşturulmasına yerli üreticiler ve onların kabiliyetleri de önemli katkılarda bulunuyor. 

Ar-Ge faaliyetlerini ODTÜ Teknokent bölgesinde yürüten UDEA Elektronik, bu çabaların bir parçası olarak tasarım ödüllü Milli Kart Okuyucu (Milko) geliştirdi.

Kamunun elektronik imza ihtiyacını karşılamak için üretilen Milko, aynı zamanda çipli kimlik kartlarını kolayca okuyarak ihtiyaç duyulan bilgilerin dijital ortama aktarılmasını sağlayacak. 

Çipli kimlik kartlarına geçiş için öngörülen sürelerin yaklaşması ürün temini çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda, UDEA, 150 bin Milko siparişi aldı. Bunlardan 40 bini teslim edilirken, yoğun bir çalışmayla kısa süre içerisinde teslimatların tamamlanması hedefleniyor. 

UDEA Üretim ve Planlama Müdürü Ferhan Mızrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünün isminin Milli Kart Okuyucu'dan esinlenilerek Milko olarak belirlendiğini, yüzde 100 yerli tek akıllı kart okuyucu olduğunu söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Milko'nun şimdilik sadece e-imza kullananlar için hizmet verdiğini anlatan Mızrak, çipli kimlik kartlarına geçişle Milko'nun kart okuyucu olarak da işlev kazanacağını anlattı. 

Mızrak, 'Milko'yu muadillerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, hem SIM boyutundaki hem de kimlik boyutundaki kartları okuyabilecek olması' dedi. 

İş ve işlemler kolaylaşacak

Yeni kimlik kartları dağıtıldığında sahada bunlarla ilgili elektronik işlem yapacak Kart Erişim Cihazı'na (KEC) yönelik çalışmalar da teknik altyapının hazırlanmasında önemli bir yer tutuyor.

KEC, yeni nesil elektronik kimlik kartları için TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilmiş özel bir kart okuyucu. KEC elektronik ortamda hizmet veren uygulamalar için kimlik kartının yetkili kurum tarafından verildiğini ve kartın gerçekten vatandaşa ait olduğunu elektronik imza altyapısını kullanarak doğrulayacak.

KEC'i üretecek firmalar, TÜBİTAK'ta cihazların taşıması gereken özellikler ve standartlara ilişkin eğitimler alıyor. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından yıl sonuna kadar bu cihazların da yetiştirilmesi planlanıyor. Bir POS cihazı gibi hizmet verecek bu cihazlarda hizmet alan ve veren tarafından kullanılabilecek iki kart girişi olacak. Tapuya gidildiğinde satışı yapanla satın alan, hastanede doktorla hasta bu okuyucu üzerinden işlem yapabilecek. Hizmetin niteliğine göre bazı yerlerde sadece hizmet alanın kartıyla işlem yapılması yeterli olacak. 

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
326
83
24
20
19
11
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Heisenberg

Ulan yıllardır kimlikler değişecek ama bir türlü değişemedi.

Heisenberg

Aynen öyle. Üç sene geçti, hala değişecek. İyice yılan hikayesine döndü.

Fener Bahce

suriyelilerede çip takcanız mı ?

Celine Valjean

Çok geç bile kalındı... Soyadı Kanunu'ndan sonra üstüne hiçbir şey konmamış gibi... Bence memleket ve soyad devri kapanmalı; kimlik numaralarıyla yalnızca mu... Devamını Gör