Görüş Bildir
Haberler
Türkiye, AP'nin ‘1915 Kararını’ İade Etti

Türkiye, AP'nin ‘1915 Kararını’ İade Etti

ATKN
01.05.2015 - 11:02
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren kararını, kapak yazısı ekleyerek aynen iade etti.

AP'nin 29 Nisan'da Türkiye'nin Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'ne gönderdiği karar, eklenen kapak yazısıyla geri gönderildi.

Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, '1915 olayları hakkında 15 Nisan'da AP Genel Kurulu'nda kabul edilen ve 29 Nisan'da resmi olarak Daimi Temsilciliğimize iletilen karar, 30 Nisan'da AP'ye iade edilmiştir' ifadesi kullanıldı.

'Ermeni Soykırımı' tasarısını kabul eden Avrupa Parlamentosu, Türkiye'yi Ermenilere karşı 'soykırım'ı tanımaya çağırmış ve Ankara'dan sert tepki gelmişti.

AP'nin bağlayıcı nitelik taşımayan kararında, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına destek verilerek Türkiye'ye geçmişiyle yüzleşmesi ve bu iddialarını kabul etmesi çağrısı yapılmıştı.

Kararda, Türkiye ve Ermenistan'a 2009 yılında imzalanan protokolleri 'ön şartsız onaylayarak ve uygulayarak ve sınırı açarak' ilişkilerini normalleştirme yolunda ilerlemeleri tavsiye edilmişti.

Kararla ilgili AP genel kurulundaki oturumda, kurumunu temsilen söz alan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva ve AB Dönem Başkanı Letonya'yı temsilen konuşma yapan Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Zanda Kalniņa-Lukasevica, bazı parlamenterlerin 'soykırım' kelimesini kullanmaları yönündeki ısrarlı çağrılarını reddederek, 1915 olaylarını 'trajedi' olarak nitelendirmişti.

Türkiye ise AP'nin 1915 olaylarına ilişkin kararını 'aynen iade edeceğini' duyurmuştu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Tarihi ve hukuku katleden bu metni kabul edenleri ciddiye almıyoruz. AB vatandaşlarının 2014'teki seçimlere yüzde 42 oranındaki katılımı, bu Parlamento'nun AB siyasi kültüründeki yerini zaten göstermektedir. Her bakımdan eşine az rastlanır tutarsızlıktaki bu metni, anılan kuruma, ileride hatırlamak istemeyeceği belgeler arasında yerini almak üzere aynen iade ediyoruz' ifadesi kullanılmıştı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam