Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkçe Rap’in Bugünlere Gelmesinde Büyük Payı Olan 20 Rapçi

 > -

Türkçe Rap 90’ların ortasında itibaren yavaş yavaş da olsa ülkemizde hayran kitlesini arttırmaya başlamıştır. Hala istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyleyenler de, eskiden daha güzel olduğunu söyleyenler de mevcut. İçinde pek çok zıtlaşmayı barındıran ama aslında tüm Türkçe Rap müziği icra edenlerin tek amacı bu müzik türünü Türkiye’de daha fazla yaymaktır. Aykırı bir müzik türü olması itibari ile pek çok gruplaşmaya da neden olabilen bu türü, sadece bu türün gelişmesi ve beğenilmesi adına dinlemek gerekir. Şuncular Buncular diye bakmadan, sadece Türkçe Rap adına iyi işler yapmaya çalışan ve bu müzik türünün Türkiye’de en önde gelen 20 ismini derledik. Tabi ki kişisel zevklere göre listeye giremeyen 21. Kişiye haksızlık ettiğimizi düşünenler olacaktır, bu yüzden sizler de yorum kısmında beğendiğiniz Türkçe Rap şarkıcısını paylaşabilirsiniz. Keyifli Dinlemeler. 

NOT: Liste alfabetik olarak sıralanmıştır. Seçilen şarkılar da Youtube dinlenme sayılarına göre ve düetler harici seçilmiştir.

1. Abluka Alarm - Işığım Nerede

2003 yılında Samsundan çıkan grup yükselişini Melankolia ile birlikte sürdürmüştür. Daha sonra Melankolia Müzik’ten ayrılan Abluka Alarm (Savaş ve Laedri) çalışmalarına birlikte ve solo olarak devam etmişlerdir.

2. Cartel – Cartel

Erci E,Alper Ağa, Özgür Can Öney, Cinai Şebeke M.Ali, Babalu, Olcay’dan kurulan grup Türkiye’ye Rap müziğini getiren grup olarak akıllarda kalmıştır hep

3. Ceza - Holocaust

90’ların ortasından itibaren bu müzikle uğraşan Ceza (Bilgin Özçalkan) 1999 yılında “Yeraltı Operasyonu” adında Karma Türkçe Rap albümünde yer almıştır. Halen üretmeye devam eden Ceza Türkçe Rap müziğinin en önde gelen isimlerindendir.

4. Contra - Ölü

Eski toprak olmayan, son zamanlarda çıkış yapan Contra, hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahiptir

5. Da Poet - Taş Kağıt Makas

Özellikle beatleri ile pek çok diğer Türkçe Rap sanatçısına destek olmuş Da Poet, kendi çalışmalarını da sürdürmekte. Yeni nesil Türkçe Rap piyasasında en sevilen Rapçiler arasındadır

6. Erci-E - Bin Arabama

Cartel grubundan sonra yükselişini sürdüremese de, yine de bu müziğe yıllarını veren sanatçılardandır

7. Fuat Ergin - Yüzleş Klibi

Türkçe Rap müziğinin önde gelen isimlerinden Fuat, pek çok düette de yer almıştır. Almanya ve Türkiye de çıkarttığı albümler ile geniş bir hayran kitlesine de sahiptir

8. Dr.Fuchs - Ne İstiyor ( 1.Cemre )

Yine Türkçe Rap müziğinin önde gelen isimlerinden olan Fuchs, eskisi kadar olmasa da hala kendi hayran kitlesi ile başarılı işlere imza atmaya devam etmektedir

9. Hayki - Sen Nesin

Yeni nesil Türkçe Rap’in yine en sevilen isimlerindendir

10. Kamufle - Kendime Gelemem

Pek çok düette yer alan ve yakın zamanda yeni albümünü çıkaran Kamufle yeni nesil Türkçe Rap’in piyasasında gündeme gelmektedir

11. Karakan - Yağmur

Cartel’den sonra Kabus kerim ve Alper Ağa’nın devam ettirdikleri 1996 çıkışlı Türkçe Rap grubudur. Tek bir albüm çıkartmışlardı. Albümdeki “Defol Dazlak” şarkısı ırkçı söylemler içerdiğinden bazı yerlerde yasaklanmıştır. Lakin yine de Türkçe Rap’in öncülerindendir.

12. Killa Hakan - Ghetto Insider

Almanya ve Türkiye’de çalışmalar yapmış başarılı isim

13. Mode XL - Düzmece

Ankara’dan çıkan, özellikle “Gansta” tarzında yaptığı çok başarılı işlerle gündeme gelen grup

14. Norm Ender - Içinde Patlar

Yeni nesil Türkçe Rap piyasasının sevilen isimlerinden

15. Patron - Yola Devam

Türkçe Rap’in önemli isimlerinden

16. Pit10 - Katil Olmak İçin Güzel Bir Gün

10 yıldan fazla süredir geçmişi olan Türkçe Rap sanatçısı

17. Sagopa Kajmer - Galiba

1999 yılında Yeraltı Operasyonu albümünde yer alan, o zamanki Silahsız Kuvvet, Şimdiki adı ile Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) çalışmalarına o yıldan beri devam etmektedir. Türkçe Rap’in en önde gelen isimlerinden biridir

18. Saian - Feleğin Çemberine 40 Kurşun

Türkçe Rap’in sevilen bir diğer ismi

19. Sansar Salvo - Ne

Son yıllarda yükselen ve yükselişine devam eden, geniş bir hayran kitlesine sahip Tükçe Rap müziği sanatçısı

20. Sekiz 2 (Ais Ezhel,Red,Emrah Karakuyu,Keişan,Anıl Piyancı,Grogi,Nomad,Prod.Ouz Baydar)

Ais Ezhel, Red, Emrah Karakuyu, Keişan, Anıl Piyancı, Grogi, Nomad oluşan yeni nesil Türkçe Rap grubu. Grubun üyeleri de solo çalışmaları ile pek çok hayran kitlesine ulaşmışlardır.

[BONUS] King Size Terror - Bir Yabancının Hayatı

Dünyanın ilk türkce rap şarkısı, Yıl 1991

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
volkan-arslan8

mc ender param olacak sultana bunlar o yıllarda katkıları büyük olmuştur

volkan-arslan8

7 numarayı at çöpe gitsin adam değil ( fuat) rap e tek katkısı var cezanın yanında durması koy onun yerine k"st ten bir parça millet rap dinlesin modxl yokken biz vardık kolpa yasin alt yapıyı çalıp gitmişti :)

taha-erturk1

insan bi şanışer bekliyor yani

meric-akca

İslamic Force, Sert müslümanlar tabi bunlar size bir şey çağırıştırmaz.

ilyas-aydin

cartel 1 olmalı

Başlıklar

AlmanyaAnkaraKatilSavaşYoutubemüzik
Görüş Bildir