Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Televizyonlarına Damga Vuran 25 Unutulmaz Yarışma

 > 
264PAYLAŞIM

Türk televizyonları bir çok yarışma programlarına ev sahipliği yaptı. Çok farklı tarzlarda çok değişik enstantaneler yansıtan yarışmalar izlenirliğini hiçbir zaman kaybetmedi. Dizi-Film sektörüne ünlü isimleri kazandırma açısından da önemli olmuşlardı. Aşağıdaki yarışmalar dışında sürüyle yarışma bulunsa da en efsane olanları derlemeye çalıştım. Unuttuklarım varsa affola.

1. Evet-Hayır

Erkan Yolaç'ın sunumuyla ekranlara gelen yarışma programı. Sahneye davet edilen yarışmacılara yöneltilen sorulara evet ya da hayır cevaplarını kullanmadan yanıtlamaları beklenir. Evet-Hayır demeden konuşmanın ne kadar zor olduğunu göstermiştir bize.

2. Görevimiz Tehlike

“TOKYO FRİEND PARK” isimli formatının Türkiye versiyonu olan GÖREVİMİZ TEHLİKE, Star Televizyon kanalında yayınlanmış ve başarısını Magazin Gazetecileri Derneği’nin verdiği”1996 Yılın En İyi Yarışma Programı” ödülünü alarak kanıtlamıştır. Sunuculuğunu Şebnem Dönmez ve Murat Başoğlu’nun paylaştığı GÖREVİMİZ TEHLİKE Star Televizyon kanalında 39 hafta boyunca ekranların en sevilen, döneminin aksiyona ve eğlenceye dayalı ilk yarışması olmayı başarmış bir formattır.

3. Aileler Yarışıyor

Çok uzun zamandır televizyonlarımızda yayınlanan bir yarışmadır. Halen ekranlara gelmektedir. Beyazıt Öztürk, Ufuk Özkan, Erol Evgin, Burcu Esmersoy gibi ünlü isimler tarafından sunulmuştur.

4. İner Misin Çıkar Mısın?

Bir nevi Yetenek Sizsiniz gibiydi. Alkış sesine duyarlı hidrolik bir platforma çıkan yarışmacılar şarkı söyleyip ya da espriler komiklikler yaparak seyircinin alkışları oranında yükseliyorlardı. Boran Kaya'nın sunduğu bir yarışmaydı. Şafak sezer, Semih Koç ve Hakan Yılmaz gibi isimleri ünlü etmişliği vardır.

5. Biri Bizi Gözetliyor

Türk televizyonlarına deyim yerindeyse entrikaları ve dedikoduları getiren yarışmadır. Bir grup insanın aynı evde yaşadıkları anlatılır. O kadar etkili bir yarışmaydı ki yarışan insanların hayatlarının kalanında "BBG Caner", "BBG Melih" gibi isimler almasını sağladı. Birçok kişiyi de ünlü etmiştir. Yıllar geçse de aklımızdan çıkmayacak efsane olarak kalacaktır.

6. Popstar Türkiye

Türk televizyonlarında bir devri başlatan yarışmalardan biridir. Çok büyük reytingler almış ve idol yarışmalarına öncülük etmiştir. "Türkstar", "Popstar Alaturka","Rapstar" gibi isimlerle devam etmiştir. "Popstar yarışmacıları bugün ne yapıyorlar ?" isimli galeriler haber sitelerimizden eksik olmuyor. BBG'de olduğu gibi Popstar yarışmacıları da "Popstar Abidin", "Popstar Bayhan" gibi isimler almışlardır.Armağan Çağlayan, Ercan Saatçi,Ahmet San,Deniz Seki, Zerrin Özer, Ebru Gündeş Orhan Gencebay, Bülent Ersoy, gibi büyük isimler bu programlarda jürilik yapmıştır. Efsane olarak kalacak yarışmalardandır.

7. Gelinim Olur Musun ?

8. Türkiye'nin Yıldızları

Popstar'dan sonra her şeyin yarışmasının yapılmaya başlandığı dönemin yarışmasıydı. Skeçler halinde yapılırdı. Engin Akyürek, Beren Saat, Cansu Dere, Bengi Öztürk gibi isimler bu yarışma sayesinde ünlü olmuşlardır. Bu açıdan Türk televizyonları için önemli bir yarışmaydı. Ali Poyrazoğlu ve Hamdi Alkan gibi büyük isimlerde jüriydiler.

9. Passaparola

Metin Uca'nın sunumuyla ekranların sevilen programlarından biriydi Passaparola. Aralarda dans eden kızların yarışmaya başka bir boyut kazandırdığı aşikardır. İlk yayınlandığı zaman çok beğenilen fakat uzun bir aradan sonra ekranlara gelince çok beğenilmeyen fazla ekranlarda kalmayan programdır.

10. Adam Olacak Çocuk

Barış Manço'nun sunduğu 7'den 77'ye adlı programın içinde yer alan, Manço'nun her hafta yaklaşık 5-6 çocuğu sahneye çıkartıp soru sorması ve şarkı söyletmesi ile programda yer alan bölümdür. Yayınlanan zamanlarda çocuk olan herkesin katılmak istediği her izlediğimizde eğlendiren bir yarışmadır. Sorulan sorular genelde "Araba da hangi koltuğa oturuyorsun?, Kahvaltıda ne yiyiyorsun? vb." sorular çocuk şarkıya başlamadan önce sorulurdu. Çocuklar yaklaşık 2-3 dakikalık performanslarını sergilerken onlara piyano başındaki "Mine Abla" eşlik eder ve sergiledikten sonra puanlama yapılırdı. Puanlama hiçbir çocuğun kırılmaması için hepsi 10 alırdı. Barış Manço'nun büyüklüğü yine kendini gösteriyor.

11. Çocuktan Al Haberi

Ayça Akkoyunlu, Berna Laçin ve son olarak da Bergüzar Korel'in sunduğu çerez tadında bir yarışma programı. Anne ve Babaların çocuklarına sorulan sorulara nasıl cevap vereceklerini ya da hangi oyuncağı seçeceğini hangi bisküviyi yiyeceğini tahmin etmesinin beklendiği yarışma programıdır.

12. En Zayif Halka (2002) | Weakest Link Turkey

Yarışmada sekiz oyuncu kıyasıya çekişerek, sırayla soruları yanıtlıyor ve doğru yanıt verdikçe grubun topladığı paralar birikiyor. En sonunda zayıf halka olarak belirledikleri bir yarışmacıyı eliyorlar. Sona kalanlar parayı götürüyor. Aslında bu yarışmayı unutulmaz yapan olaylardan birisi de yarışmanın sunucusudur. Yanlış cevap verse de laf soksam diye bekleyen, eli cetvelli psikopat lise hocalarına benzeyen "Siz bu performansla ancak evin balkonunda mangal yaparsınız" diyebilecek bir sunucuduydu kendisi.

13. Turnike

Güner Ümit’in sunduğu "Turnike" yarışması ilk kez 1992’de ekrana gelmiş, birkaç yıl içinde yarışma klasikleri arasına giren program, Ümit’in Alevilere yönelik gafı sonrasında yayından kaldırılmıştı

14. Riziko!

Riziko!, ilk olarak Bülend Özveren'in sunduğu, daha sonraki yıllarda ise Serhat Hacıpaşalıoğlu'nun sunduğu, 1976-1998 yılları arasında TRT 2'de 365 bölüm olarak, 1998-2001 yılları arasında ise Kanal 7'de yayınlanan bir yarışma programı.Yarışmada 5'er soru başlığından 5'er cevap verilir. Amaç, cevabı verilen soruların bulunmasıdır. Her cevabın puanı farklıdır. Puan ve zorluk seviyesi doğru orantılı olarak artar. Final bölümünde ise tek bir soru yazılır ve riske edilen miktar kadar para kazanılır.

15. Değiştir

Mehmet Ali Erbil'in sunduğu yarışmacılara şarkı söyletip değiştir denildiğinde yarışmacının başka bir şarkı söylediği yarışmadır.

16. Şahane Pazar

Süheyl & Behzat Uygur'un sunduğu pazar gecelerinin vazgeçilmez yarışmasıdır. En uzun süre ekranlarda kalan yarışmalardan biridir.Albümü çıkan sanatçıların, kendilerini göstermek ve popüler olmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi olan Şahane Pazar yıllarca sanatçıların promosyonlarına katkıda bulunmuş, yeni müzisyenler ilk defa Şahane Pazar aracılığı ile Türk halkıyla tanışma imkanı bulmuştur.

17. Çarkıfelek

İlk olarak Tarık Tarcan'ın sunduğu daha sonra Mehmet Ali Erbil'in deyim yerindeyse b.kunu çıkartıp  geçtiğimiz sene İlker Ayrık'a devrettiği yıllardır bitmeyen, bitse de tekrar başlayan yarışma programıdır. Çarkta ne zaman iflas ya da pas gelse 'aaaaaaaaaa' diye bağıran bir grup vardır ve bu grup yıllardır hiç değişmemiştir. Mehmet Ali Erbil'in zamanında bir yarışmacının donunu indirmişliği, salam yedirmişliği bile vardır

18. Şans Kapıyı Çalınca

Orjinal adı  “Happy Family Plan” olan ve Japonya kaynaklı yarışma programının Türkiye versiyonu olarak yayınlanmıştır. Aile reisine bir görev verilir bu görevi yapmak için bir hafta çalışmasına izin verilirdi. Daha sonra ekran karşısında yapması istenirdi. Aileden amatör kamerayla her anının görüntülenmesi ve final öncesi ekrana getirilmesi formatın en etkili ve ilgi çeken bölümleri arasında yer almıştır.

19. Seç Bakalım

Mehmet Ali Erbilli Çarkıfelek öncesi dönemde Türk Televizyonlarının vazgeçilmez yarışmalarından biriydi Yarışmacıların farklı kostümler giymesi dikkat çekerdi. Sunucu Erhan Yazıcıoğlu hosteslerden biri de Geri Halliwell idi.

20. Bir Kelime Bir İşlem

TRT kanalı tarafından 27 yıldır yayınlanan zeka ve bilgi tabanlı yarışma programıdır.Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu sorulmaktadır.

Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu sorulmaktadır. Kelime sorusunda yarışmacılara 8 tane harf verilmekte, yarışmacılar da bu harfleri ve bir de joker harfi kullanarak kelime türetmeye çalışmaktadır. En fazla harfli kelimeyi bulan yarışmacı harf sayısı kadar puan kazanmaktadır.

İşlem sorusunda ise yarışmacılara 6 tane rakam ile bir hedef sayı verilmektedir. Yarışmacılardan beklenen, verilen 6 rakamı dört işlem ile kullanarak hedef sayıya yaklaşmaya çalışmalarıdır. En fazla yaklaşan yarışmacı puan kazanmaktadır.

Program şu anda tiyatrocu Levent Ülgen tarafından sunulmaktadır. Yapılan işlemlerin ve bulunan kelimelerin doğruluğu jüri tarafından kontrol edilmektedir.

21. Kim Milyoner Olmak İster

Kenan Işık'ın yıllardır sürdüğü efsane bilgi yarışmalarından. Toplam 12 soru vardır. 3 adet joker vardır 7. sorudan sonra bir joker daha gelmektedir. 1 milyon TL'lik soruyu çok fazla gören olmamıştır. Kenan Işık rahatsızlandıktan sonra dostları yarışmayı sürdürmüştür. Şu an Selçuk Yöntem sunmaktadır.

22. Kelime Oyunu

Ali İhsan Varol'un sunduğu kelime yarışmasıdır. Yarışmacılar 4 dakikalık sürede 14 adet soruyu cevaplandırmak zorundadırlar. Bilemedikleri zaman kelime açtırma şansları vardır. Gezi olaylarıyla ilgili sorular bulununca yarışma kaldırılmış. Bir süre sonra tekrar Ali İhsan Varol'un sunumuyla ekrana dönmüştür.

23. Var mısın Yok musun

Acun Ilıcalı'nın sunduğu yarışma Türkiye'de en çok izlenen yarışmalardan biridir. Daha sonra Asuman Krause'nin sunumuyla bir süre daha devam etmiştir. 24 yarışmacının önlerinde ki 24 kutuyu açtıran kişi en düşük miktarın olduğu kutuları bulmaya çalışmaktadırlar. Programın en çok dikkat çeken yönlerinden biri ise yarışmacılara teklif yapan "Hamdi Bey"dir. Gizemini hala korumaktadır.

24. Survivor

Yine Acun Ilıcalı'nın sunumuyla ekranlara gelmiştir. Türkiye-Yunanistan, Kızlar-Erkekler, Kanaryalar-Aslanlar, Ünlüler-Gönüllüler gibi farklı versiyonları yayınlanmıştır. Bir grup yarışmacının adadaki yaşamlarını ve kazanmak için yaptıkları yarışmaları anlatmaktadır. Birçok ünlünün katıldığı gibi bazı isimleri de üne kavuşturmuştur.

25. Yetenek Sizsiniz Türkiye

Acun Ilıcalı'nın Türk televizyonlarına kazandırdığı başka bir yarışma. İnsanların yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlayan bir yarışmadır. Bir çok amatör sanatçının profesyonel olmalarını sağlamıştır. Hülya Avşar, Ali Taran, Sergen Yalçın, Eser Yenenler, Murat Boz, Özgü Namal gibi bir çok ünlü isim jürilik yapmıştır.

26. O Ses Türkiye

Ve yine Acun Ilıcalı'nın ülkemize kazandırdığı yarışmalardan biri daha. Popstar yarışmasının modern hali olarak düşünülebilir. Farklı ülkelerde de yayınlamaktadır.Jürilerin yarışmacıları arkaları dönük bir şekilde dinleyip beğendiği zaman butona basarak koltuğu döndürür yarışmacıların devam edip etmeyeceğine karar verirler. O Ses Çocuklar versiyonu da iki sezon yayınlanmıştır. Hülya Avşar, Mustafa Sandal, Hadise, Gökhan Özoğuz, Ebru Gündeş, Murat Boz, Mazhar Alanson, Özkan Uğur, Mustafa Ceceli ve Oğuzhan Koç jürilik yapmıştır.

BONUS: Bu Tarz Benim

Bunu herkes biliyor zaten :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesli1903

Yanılıyorsam hatamı düzeltin ama Çocuktan Al Haberi'nin sunucularından birinin adı sanırım yanlış yazılmış."Ayça Akkoyunlu" yerine "Açelya Akkoyun" olacak.Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum? :S

acilin

Var mısın yok musun'dan sonrasını okumadım.

eskybs

merhum Cenk Koray ve tele kutu

enda

ömrümüzü yediniz programlar gitgide nasılda seviyesizleşti!

Gizli Kullanıcı

Erol Evgin'in sunduğu "Aileler Yarışıyor" vardı eskiden. Severek izlerdim. Keşke şimdi de öyle seviyeli yarışmalar olsa.

Görüş Bildir