Türk Tarih Kurumu'nun Atatürk Ayıbı: Anıtkabir Ziyareti Programdan Çıkarıldı

 > 
4.9bPAYLAŞIM

Türk Tarih Kurumu, 18. Türk Tarih Kongresi için üç gün arayla iki farklı davetiye düzenledi. İlk davetiyede kongre öncesinde Anıtkabir ziyareti yer alırken, ikinci davetiyede programdan çıkarıldı. Ayrıca ikinci davetiyede kongrenin açılış yeri otelden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne kaydırıldı. Türk Tarih Kurumu'nun, kurucusuna yönelik bu tavrı tepki çekti.

1931 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu, kurucu başkanı Mustafa Kemal Atatürk döneminde 2 defa Türk Tarih Kongresi'ni gerçekleştirdi. Daha sonraki yıllarda Türk Tarih Kongresi'nin periyotları değişti. 2002 yılından itibaren de 4 yılda bir kongre gerçekleştirilmeye başlandı. Bugünden başlayıp 5 Ekim'e kadar 18'inci Türk Tarih Kongresi düzenlenecek.

Anıtkabir önce eklendi, sonra çıkarıldı

TTK, 5 gün sürecek kongre için açılış programına siyasiler ve bürokratları davet etti. Açılış yeri ve etkinlikler davetiyede ayrıntılı bir şekilde saat saat yer aldı. Buna göre ilk gün saat 09.00'da Anıtkabir ziyareti yapılacaktı. Anıtkabir'in ardından 10.30'da Balgat'ta bulunan The Green Park Oteli'ne geçilecekti. Burada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kültür-Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TTK Başkanı Refik Turan'ın açılış konuşmaları yapılacaktı.

İşte ilk ve ikinci davetiye

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, çarşamba günü TBMM'de birinci davetiye dağıtılırken sadece üç gün sonra yeni bir davetiye dağıtıldı. Yeni davetiyede Anıtkabir ziyareti programdan çıkarıldı. Açılış yeri de otel yerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne kaydırıldı. Tüm konukların 09.00-10.45 arasında ‘giriş-kayıt' için Beştepe'ye gitmesi istendi. Açılış konuşmalarından sonra kongreye katılacak olanların otele geçmeleri istendi. 12.30'dan sonra programlar 5 gün boyunca otelde gerçekleştirilecek.

Atatürk'ün direktifiyle kuruldu

Mustafa Kemal Atatürk 1931'de direktifiyle kurulan TTK'nın başkanlığını vefatına kadar sürdürdü. Kurumun maddi sıkıntılar yaşamaması ve Türk Tarihi'ne verimli hizmet edebilmesi için de İş Bankası'nın gelirlerinden TTK'ya para aktarılmasını vasiyet etti.

"Hem saygısızlık hem israf"

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, 3 gün arayla iki farklı davetiye gönderen ve Anıtkabir ziyaretini çıkaran TTK'ya tepki gösterdi:

 “Atatürk'ün vasiyetinden elde edilen gelir hem israf ediliyor hem de Ata'ya saygı Saray'a itaatin gölgesine düşüyor. 2 davetiye dağıtıyorsunuz birinde özel otel ve Anıtkabir, diğerinde hem Saray hem özel otel adres verilmiş. Bu kabul edilebilir bir davranış değil. Atatürk'ün vasiyet geliriyle Saray'a bağlılık bildirenler, üniversite binaları dururken otel odalarında tarih kongresi tertipleyenler utanmalı. Hem tarihçilere hem Atatürk'ün anısına ve mirasına yapılan saygısızlıktır, israfın katmerlisidir.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir