Türk Hackerlardan Apple'a Tehdit: Fidye Ödemezseniz Milyonlarca iCloud Hesabını Sileriz

-
Abone ol

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple'ın son günlerde gündeminde Turkish Crime Family adlı Türk hacker grubu var. 

Apple'a bildirdiklerine göre buldukları açıkla 300 ila 500 milyon arasında iCloud hesabını silmemek için 2 maddeli tek şartları var. 

İlki, ya 75 bin dolar değerinde Bitcoin parasını ödersiniz ya da 100 bin dolarlık iTunes hediye kartını belirteceğimiz hesaba yüklersiniz...

İşte Apple'ın karşı karşıya kaldığı ilginç durum böyle başlıyor. 

Kaynak: motherboard.vice.com

Eskiden beri bilinen hack olaylarında bu seferki durum Türk hackerlarla Apple arasında geçiyor.

Türk hackerlar, buldukları bir açıkla milyonlarca iCloud hesabını silebilecek bir durumda olduklarını, bunu yapmamak için ise Apple'dan fidye ödemesini istiyorlar. 

Çıta epey yüksek :)

iCloud nedir? iCloud, Apple'ın geliştirdiği bulut platform. iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarının dosyalarını saklaması için kullandıkları alan.

Haliyle Apple'dan ekstra güvenlik almasını beklemek hiçte gereksiz bir beklenti değil. 

Apple her zaman kullanıcı güvenliğine önem verdiğini söylese de bu platform için durum farklı. 

Tehdidin ilgi çekici tarafıysa, eskiden beri devam eden ve "fappening" adı verdikleri operasyonlarla ünlülerin iCloud hesaplarındaki özel fotoğrafları ortaya döken kötü niyetli hackerlar olduğu gerçeği. 

Bu tehdit, Apple'ın ciddiye almasını sağlayacak ve tabir-i caizse can damarı olarak nitelenen iCloud platformunun kötü niyetli insanlarla bir kez daha karşı karşıya kalmasını düşündürecek cinsten.

Sanal ortamda fidye istemek nedir? Hackerlar neden fidye isteyerek işlerini halletmeye çalışıyor?

Son kullanıcılar olarak bizler aslında fidye virüslerine karşı çok da yabancı değiliz. Kendimiz olmasa bile tanıdığımız, bildiğimiz insanların bu dertlerden yakındıklarını görmüşüzdür. 
Zaman zaman e-mailler aracılığıyla gönderilen .zip uzantılı dosyaların açılması sonucu bilgisayarlar kilitleniyor ve hiçbir dosyayı kullanamıyorsunuz. 

Hackerların hazırladıkları virüs ve virüs temizleme araçları arasında kalan bizler, belirli bir ücret ödeyerek tekrar dosyalarımıza erişim sağlıyoruz. 

Modern mafyacılık adı verilen fidye isteme durumun çıta dev bir şirkete kadar yükselmiş durumda.

Apple, Turkish Crime Family (Türk Suç Ailesi) adlı grubun tehdidini yasal yollarla çözeceklerini açıkladılar.

Apple ilk olarak hacker grubundan açığın gerçekliğini gösteren bir video çekmesini ve kendilerine iletilmesini istediler. Türk hacker grubu ise blöf yapmadıklarını kanıtlamak için bu talebi yerine getirip, videoyu Apple şirketine gönderdiler. 

Vice'ın haberine göre bilgisayar korsanları Motherboard servisine konuyla alakalı gönderilen e-posta adresine birkaç ekran görüntüsü paylaşmış. (Vice, görüntüleri yayınlamadığı için gerçekliğinden emin değiliz.)

Hackerların Apple'a verdiği son tarih 7 Nisan. 7 Nisan'dan sonra hesapları sileceklerini söylediler.

Apple'a yapılan fidye tehdinin son geçerli olduğu tarih 7 Nisan. Eğer bu tarihe kadar istenilen tutar ödenmezse Turkish Crime Family adlı grup milyonlarca iCloud hesabını silecek. 

Bizce pek mümkün görünmüyor ama daha önceden hacklenen ve fotoğrafları ortaya saçılan ünlüler akıllara gelince ihtimaller dahiline giriyor.

Apple'dan açıklama "herhangi bir güvenlik açığımız yok..."

Eğer güvenlik açığı olarak nitelenebilecek bir durum varsa bu da üçüncü parti uygulamalardan kaynaklanan bir şeydir. 

Açıklama tatminkar gibi görünse de, dikkatli olmakta ve durumu ciddiye almakta fayda var.

Son kullanıcılar olarak, her serviste "iki adımlı doğrulama" özelliğini aktifleştirmek alınabilecek en büyük güvenlik önemli.

Apple'da diğer büyük şirketler gibi servislerinde iki adımlı doğrulama özelliğini kullanıyor. 

Bu özelliğin en temel amacı, son kullanıcı olan bizlerin onayı olmadan herhangi bir yerden giriş yapılmasını engellemek ve güvenlik düzeyini artırmak. 

Apple'ın iki adımlı doğrulama özelliğinin nasıl aktifleştirildiğini ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için support.apple.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Halihazırda kullandığınız şifrenizi de güncellemeyi ihmal etmeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yargicspu

Telefon Elektrik Su Doğalgaz faturalarının ödenmesi + 100 TL lik benzin çeki + 100 TL lik migros çeki + Kombine bilet + + Aylık akbil isteseydiniz daha yararlı olurmuş gibi sankim

corpse-bride

fidye muhabbeti dönünce bu geldi aklıma yaw :D

corpse-bride

istenen rakam komik değil mi:)))) inandırıcı gelmedi apple olanlar düşünsün hem banane yaw sokağa atacak param olmadığımdan applein a sı bile önemli değil benim için. tehdite gelince yanlış buldum. bazı sırketlerın acıklarını bulanlara ödeme yaptıgını okumustum (hatadan dogacak zararı mınımuma ındırmek ıcın) hatta ozellıkle bunun ıcın ozel ılanlar oluyor bıldıgım kadarıyla

leticia-yuno

Kabızlık ilacı gibi olur verirlerse biri gelir yine ister biri gelir yine ister

leticia-yuno

Bide bitcoin istemiş :DD

leticia-yuno

Btc istemesinde sıkıntı yok bişey istemesinde sıkıntı var :D Apple lan bu TCF'ye karşı koruyamıyor mu kendini? :D

kastor

- Reis izin ver kodlarımızla Apple'a girelim. Yarım saat içinde Cupertino'dan girer Las Vegas'tan çıkarız. (imza: İmam Hatip Süper Lisesi)

fatihizm

ahahaha çok iyi be :D

Görüş Bildir