Görüş Bildir
Haberler
Turizmdeki Düşüş Doğayı Canlandırıyor: Caretta Caretta Yuvaları Rekor Sayıya Ulaştı

etiket Turizmdeki Düşüş Doğayı Canlandırıyor: Caretta Caretta Yuvaları Rekor Sayıya Ulaştı

Koronavirüs salgınının turizm etkinliğini azaltması nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta carettalara yaradı. Antalya ve Muğla’daki önemli yuvalama alanlarında rekor sayılara ulaşıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Turizm kenti Antalya’nın dünyaca ünlü otellerine ev sahipliği yapan Belek bölgesinde, caretta caretta yuva sayısı 3 bini aşarak bir rekora imza attı.

Nesli tehlike altındaki türler arasındaki deniz kaplumbağalarının, Akdeniz’deki en büyük ve en önemli yuvalama alanı olan Belek sahillerinde Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) 21 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. 

EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Kovid-19 salgını sürecinde doğanın biraz nefes aldığına dikkati çekerek “Turizm tesislerinin önündeki yuva sayımız üç katına çıktı. Bunun sebebi elbette ki tesislerin kapalı olması” dedi.

"Işık kaynağına yönelip denize ulaşamadan ölüyorlar"

"Işık kaynağına yönelip denize ulaşamadan ölüyorlar"

Turizm tesislerin varlığının, ışık kaynağı ve insan faaliyeti demek olduğunu belirten Dr. Canbolat, şu önerilerde bulundu: “Pandemi sürecinde bunlar devre dışı kaldığı için hayvanlar da tesislerin olduğu bölgelere yuva yapmaya başladı, sahiller gerçek sahiplerine kavuştu. Tam da bu nedenle bizlerin tesislerden iki kritik mevzuda desteğe ihtiyacımız var. Bir, ışık kaynaklarımızı azaltalım, ihtiyaç dahilindeki ışıkları perdeleyelim. Onların da denize yönelmesinde ışık kaynakları ciddi tehdit oluşturuyor. Işık kaynağına yönelerek, denize ulaşamadan hayatlarını kaybediyorlar. İkincisi ise kaplumbağaların, yüzde 95’i ilk 35 metrelik alanda yuva yapıyor. Bu 35 metrelik alanı onlara bırakalım. Şemsiye ve şezlonglarımız 35 metrenin gerisinde olsun.”

İztuzu Plajı’nda da rekor yuvaya ulaşıldı

İztuzu Plajı’nda da rekor yuvaya ulaşıldı

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı’nda ise 744 yuvalama alanıyla en yüksek sayıya ulaşıldı.

Caretta carettaların en önemli yumurtlama alanları arasında yer alan plajda, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezince (DEKAMER) çeşitli önlemler alınırken, görevliler sahilde gece boyu nöbet tutuyor.

Yuva sayısı 610'dan 744'e çıktı

Yuva sayısı 610'dan 744'e çıktı

DEKAMER Proje Asistanı Su Ürünleri Mühendisi Aysun Adaklı, geçen sene 610 olan yuva sayısının bu yıl 744’e ulaştığını ve bunun rekor olduğunu söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
186
86
10
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Caretta'ların en büyük yok olma nedenlerinden biri de kum altına gizledikleri yumurtaların üzerine havlu serip de yayılan ya da sahilde yürüyenler yüzünden k... Devamını Gör

dunecka

arada şöyle haberler içimizi açıyor.

saitama one

Oraya da el atarlar yakında efendime diyim Bi otel olur Bi saraycık olur yakındır