TTB'den İzmir'de Koronavirüs Uyarısı: 'Bölgede Testler Yoğunlaştırılsın'

 > 
0PAYLAŞIM

 Türk Tabipleri Birliği (TTB), deprem sonrasındaki arama kurtarma ile yardım çalışmaları sırasında fiziksel mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyulması çağrısında bulundu. TTB, bölgede testlerin yoğunlaştırılmasını talep etti.

İzmir depreminin ardından bir değerlendirme raporu yayınlayan TTB, arama kurtarma çalışmalarında ve depremzedeler için kurulan çadır alanlarında Kovid-19'dan korunmak için sosyal mesafe kuralına uyulması uyarısında bulundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle deprem bölgesinde sağlık çalışmalarının daha da zorlaştığına dikkat çeken TTB, "Kurtarma alanlarında ve yaralı transportlarında fiziksel mesafe, maske ve hijyen kuralları gibi önlemler aksamaktadır" tespitinde bulundu. 

Bölgede sürekli ve acilen yoğun test yapılması gerektiğinin altını çizen TTB, "Maske, hijyen malzemesi, koruyucu ekipmanların ücretsiz ulaşılabilir ve yeterli olması için her türlü önlemin" alınması gerektiğini bildirdi.

"Çadır kent bir ziyaret alanı değil"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aşık Veysel Rekreasyon Alanına kurulan çadır kentte ikram edilen çorbayı içerken.

İzmir'de evleri yıkılan veya ağır hasır görenler için 20 alanda çadırların kurulduğunu hatırlatan TTB, özellikle siyasi temsilciler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen Aşık Veysel Rekreasyon Merkezi'ndeki çadır kentte fiziksel mesafe kurallarına uyulmadığını belirtti. 

"Bu durum çadır kentte yaşayan depremzedeler için ek risk oluşturmaktadır" diyen TBB, "Bu bölgenin bir ziyaret alanı değil yaşam alanı olduğunun unutulmaması" gerektiğini ifade etti.

Yardım toplama ve dağıtma merkezleri de fiziksel mesafe kuralları için uygun olmadığını belirten TTB, çeşitli derneklerin stantlar açarak, yardım malzemesi dağıtmasının başta Kovid-19 olmak üzere birçok hastalık risk barındırdığını kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de vatandaşlardan ikinci el eşya ve giysi getirmemeleri çağrısında bulundu 👇

Kovid-19 hastalarının durumu

TTB bugün yayınladığı değerlendirmede, deprem nedeniyle Kovid-19 hastalarının takibinin de güçleştiğine dikkat çekti. 

Depremde hasar gören Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ile Toplum Sağlık Merkezi (TSM) binalarına giriş yapılamadığı belirtilerek, takipli Kovid-19 hastalarında sorun yaşandığı ifade edildi.

Bunun yanı sıra deprem sırasında, Kovid-19 tanılı hastaların panikle servis dışına çıktıkları bilgisine yer veren TTB, tüm sağlık kurumlarındaki sağlık çalışanlarına hızla Kovid-19 testi yapılmasını talep etti.

Koruyucu sağlık hizmetleri için öncelikli olmak üzere sağlık çalışanı takviyesi gerekli olduğunu vurgulayan TTB, "Depremzede sağlık çalışanlarının mağduriyetleri görmezden gelinerek sağlık hizmetlerini sunmaları beklenemez" ifadesine yer verdi.

TTB, deprem sonucu bir tabip, bir diş hekimi, bir anestezi teknikeri ve bir hemşirenin hayatını kaybettiğini , 9 sağlık çalışanının da birinci dereceden yakınını kaybettiğini bildirdi.

TTB, bölgede yeni salgınların önüne geçilmesi için, isteyen tüm yurttaşlara influenza aşısı da yapılması tavsiyesinde bulundu.

DW Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir