Trump'tan Katar Açıklaması: 'Terörizm İçin Sonun Başlangıcı Olacak'

 > 
32PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump, Katar kriziyle ilgili oldukça dikkat çekici bir paylaşım yaptı. Trump, Twitter hesabından paylaştığı mesajda  "Suudi Arabistan ziyaretinde, Kral'la ve 50 ülkeyle yaptığımız ziyaretin işe yaradığını görmek iyi. Onlar, radikalizmin finansmanı konusunda katı bir tutum alacaklarını söylediler ve bütün söylenenler Katar'ı işaret ediyordu. Belki bu terörizm korkusu için sonun başlangıcı olacak" dedi. 

Aralarında Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu 7 ülke dün Katar ile ilişkilerini kestiklerini açıklamış ve Katar'ı 'Ülkelerinin iç işlerine karışmak ve terörizme destek vermekle' suçlamışlardı.

Körfez'de Kriz: Katar ile Diplomatik İlişkisini Kesen 7 Ülke Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
Körfez'de Kriz: Katar ile Diplomatik İlişkisini Kesen 7 Ülke Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

"Radikal ideolojiye destek verilemeyeceğini söylemiştim"

Katar krizinin yankıları bölgede ve dünyada sürerken ABD Başkanı Donald Trump'tan önemli bir mesaj geldi. Trump geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'a yaptığı ziyareti hatırlatarak "Yakın geçmişte Ortadoğu'ya yaptığım ziyarette radikal ideolojiye maddi destek verilemeyeceğinin altını çizmiştim. Liderler de Katar'ı işaret etmişti. Bakın!" diye yazdı.

Trump attığı ikinci Tweet'te ise "Suudi Arabistan ziyaretinde, Kral'la ve 50 ülkeyle yaptığımız ziyaretin işe yaradığını görmek iyi. Onlar, radikalizmin finansmanı konusunda katı bir tutum alacaklarını söylediler ve bütün söylenenler Katar'ı işaret ediyordu. Belki bu terörizm korkusu için sonun başlangıcı olacak" ifadelerini kullandı.

"Terörün finansmanından sorumlu olanlarla sert konuşmalar yapmak zorunlu hale geldi"

Ülkesi art arda terör saldırılarının hedefi olan İngiltere Başbakanı Theresa May'den de oldukça sert bir mesaj geldi.  

May, "Terörün finansmanından sorumlu olanlarla sert konuşmalar yapmak zorunlu hale geldi" dedi.

Katar: "Oturup konuşmak istiyoruz"

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani

Katar'dan, yaşanan ihtilafı diplomasiyle çözmeye yönelik açıklama geldi.

CNN International'a röportaj veren Katar Dışişleri Bakanı Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, "Oturup konuşmak istiyoruz" dedi.

Al Thani, "İlerlemeci ve modern ülkesinin, diplomasiye ve Orta Doğu'da barışı güçlendirmeye inandığını" kaydederek, "Biz burada süper güç değiliz. Meseleleri çatışmayla çözmeye de inanmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Trump'ın sözlerine sosyal medyadan tepkiler...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir