Görüş Bildir

Trump: Kürtaj Olan Kadınlar Cezalandırılsın

Anasayfa > Gündem

ABD'de Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump'ın 'Kürtaj olan kadın cezalandırılmalı' açıklaması büyük tepki topladı. Trump tepkiler üzerine bir düzeltme yayınladı.

MSNBC Televizyonu'na bir demeç veren Trump, kürtaja karşı olduğunu, yasağa rağmen kürtaj olan kadınların da cezalandırılması gerektiğini söyledi. Kürtaj hakkını savunan sivil toplum örgütleri Trump'ın sözlerine tepki gösterdiler.

ABD siyasetinin tartışmalı konusu

Kürtaj, ABD Yüksek Mahkemesi'nin kararıyla 1973 yılından bu yana yasal. Ancak konu Amerikan siyasetinin önde gelen tartışmalı konuları arasında yer almaya devam ediyor. Muhafazakâr politikacılar konuyu ısrarla gündemde tutuyor. Trump bir süredir kendisini kamuoyuna keskin kürtaj karşıtı olarak sunuyor.

Tepkiler üzerine Trump bir düzeltme yayınladı. Kürtajın mahkemeler tarafından yasaklanmasını talep eden Trump, 'Kadın değil kürtajı yapan doktor cezalandırılmalı. Kadın böyle bir durumda karnında taşıdığı hayat gibi kurban durumunda' dedi.

Trump'a tepkiler

Demokrat Parti'nin başkan aday adayı Hillary Clinton, 'Daha kötüsü olamaz derken böyle bir açıklama geliyor. Korkunç ve çok şey anlatıyor' ifadesini kullandı. .

Kendisi de bir kürtaj karşıtı olan, Cumhuriyetçi Parti'nin bir başka aday adayı Ted Cruz, 'Kadınları cezalandırmayı değil, onurlarını ve inanılmaz dünyaya hayat getirme armağanını korumayı tartışmalıyız' dedi.

Kürtaj karşıtları da Trump'a kızdı

Her yıl kürtaj hakkına karşı gösteriler düzenleyen 'Hayat için Yürüyüş' (March for Life) isimli sivil toplum örgütü de Trump'a tepki gösterdi. Örgütün başkanı Jeanne Mancini, 'Hayatın korunmasını savunmak anne ve çocuk için en iyisini istemektir. Kadınların cezalandırılması sözkonusu olamaz' dedi.

Önlenemeyen yükselişi devam ediyor

Başkan adaylığı yarışında daha önce kendisine şans tanınmayan Trump, ön seçimlerde ard arda elde ettiği zaferlerle adaylık ihtimalini güçlendirdi. Trump, rakipleri Ted Cruz ve John Kasich'in açık farkla önünde gidiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
190
34
21
15
15
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Dex Dex

'' Yaşayan bebekler istiyorlar ki ölü askerlere çevirebilsinler . '' George Carlin

Pasif Kullanıcı

çok güzel özetlemişsin şuan bizi yöneten dünya liderlerinin içinde bulunduğu vaziyet tam olarak bu

Pala Raki

Keşke Trump'ın annesi, zamanında kürtaj olsaymış.

Science Soldier

ulan aklıma erdoğan geldi nedense