Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kim Ne Dedi? Trump'ın Başkan Seçilmesi Sonrası Dünyadan ve Türkiye'den İlk Mesajlar

 > -

Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın ABD'nin yeni başkanı seçilmesi sonrası dünyadan mesajlar gelmeye başladı. Peki kim ne dedi? 

İşte ilk mesajlar...

Resmi olmayan sonuçlara göre Trump, ABD'nin yeni başkanı oldu.

Ve ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump! - onedio.com
Ve ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump! - onedio.com

İlk kutlayan uluslararası lider Mısır Cumhurbaşkanı Sisi

Reuters, Trump'ı telefonla arayarak kutlayan ilk uluslararası liderin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi olduğunu paylaştı.

Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi liderinden tebrik

Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi lideri Marine Le Pen resmi sonuçlar henüz açıklanmadan Twitter hesabı üzerinden Cumhuriyetçi Donald Trump'ı kutlayarak, tebrik etti.

Le Pen, "ABD'nin yeni başkanı Donald Trump ve Amerikan halkını tebrik ederim" yazdı.

Fransa Dışişleri Bakanı: 'Yeni politikalarının neler olacağını görmeleri gerek'

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Fransa'nın ABD ile müttefik olmaya devam edeceğini söyledi. ABD başkanının yeni politikalarının neler olacağını görmeleri gerektiğini ifade eden Ayrault, ayrıca Avrupa ile ABD arasındaki ilişkilerin zayıflamaması gerektiğini de vurguladı.

Almanya Savunma Bakanı: ABD'deki gelişmeler 'büyük bir şok'

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ARD televizyonunda yaptığı açıklamada, ABD’deki seçim sonuçlarının gidişatının kendisi için ağır bir şok olduğunu kaydetti. 

Leyen, Trump'ın aldığı oyların kendisi için değil, kurulu düzene karşı verildiğini bildiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel de, Trump'ın zaferinin 'Almanya için de bir uyarı' niteliğinde olduğunu söyledi.

Türkiye'den ilk açıklama: 'ABD-Türkiye ilişkileri kişilerden bağımsızdır'

CNN Türk'ün haberine göre Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından ABD seçimiyle ilgili ilk açıklama geldi. 

Açıklamada şöyle denildi:

"ABD-Türkiye ilişkileri kişilerden bağımsızdır. Türkiye ABD ile olan ilişkilerini sürdürmeye kararlıdır. Seçim sonuçları ABD halkının tercihidir. ABD halkı kimi seçerse saygı duyarız."

Hükümet'ten ilk yorum Bozdağ'dan: 'Amerikan halkı kendi iradesinin yönlendirilmesine hayır dedi'

Türkiye'de hükümet'ten ilk yorum ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi. AA Editör Masası'nda konuşan Bakan Bozdağ, "Gazete manşetiyle, anketlerle, televizyonlarla seçim kazanan kimse yok. Sonuçta oyu halk veriyor. Benim gördüğüm seçim stratejisi olarak Amerikan halkı kendi iradesinin yönlendirilmesine 'hayır' dedi diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'dan Trump'a 'Gülen' çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım da Donald Trump'ı tebrik etti.

"Gülen’in iadesi konusunda yeni başkana açıkca çağrı yapıyorum" diyen Yıldırım, "İlişkilerimizi bozan, ABD-Türkiye arasındaki tarihsel dostluğa zarar veren bu terör örgütü başını kısa sürede ülkemize iade ederseniz eminim ki Türkiye-ABD dostluğu için yeni bir başlangıç, yeni bir sayfa açmış olursunuz" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Güvene dayalı stratejik iş birliğimizi güçlendirme arzusundayız'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump'ı tebrik etti.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "ABD'nin yeni Başkanı Trump'ı tebrik ediyoruz. ABD ile güvene dayalı stratejik iş birliğimizi güçlendirme arzusundayız" dedi.

Erdoğan: 'Başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şu ifadeleri kullandı:

"Amerika’da yeni bir dönem başlıyor. Temenni ederim ki Amerika halkının bu tercihi dünyaya gerek temel hak ve özgürlükler noktasında, gerek demokrasi noktasında, gerekse bölgemizdeki gelişmeler noktasında hayırlı adımların atılmasına vesile olur. Ben, şahsım ve milletim adına Amerikan halkının bu tercihini hayra yormak ve başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum."

Meksika Devlet Başkanı Nieto, Trump yerine ABD'yi kutladı

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto diğer ülke liderleri gibi ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ı kutlamak yerine seçim sisteminden ötürü ABD'yi kutladı. 

Nieto, Meksika ve ABD'nin dost ve partner olduğunu, Trump'ın iki ülkenin işbirliğini daha da ileri götüreceğine inandığını söyledi.

Donald Trump, seçim kampanyası boyunca verdiği vaatler arasında Meksika'dan ABD'ye gelerek iş sahibi olan sığınmacılara karşı önlem olarak iki ülke sınırına duvar örmeyi planladığını açıklamıştı.

Putin'den tebrik telgrafı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump'a tebrik telgrafı gönderdi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin, Rusya-ABD ilişkilerinin 'mevcut krizli durumdan' çıkarılması, uluslararası gündemdeki sorunların çözümü ve küresel güvenlik tehditlerine karşı etkili yanıtlar bulunması için Trump'la ortaklaşa çalışmayı umduklarını belirtti.

Putin ayrıca Moskova ve Washington arasında yapıcı bir diyalog kurulmasının hem her iki ülkenin halklarının hem de uluslararası toplumun çıkarlarına hizmet edeceğinden emin olduğunu kaydetti.

Rusya ve ABD arasındaki diyaloğun 'eşitlik, karşılıklı saygı ve birbirinin pozisyonunu hesaba katma' prensiplerine dayanması gerektiğini de vurgulayan Putin, 'bu derece sorumluluk gerektiren' başkanlık görevi için Trump'a başarılar diledi.

ABD'nin Almanya Büyükelçisi: 'ABD için çok dramatik bir dönüşüm anlamına gelecek'

ABD'nin Almanya Büyükelçisi John B. Emerson Alman ZDF kanalında Trump'ın zafere yaklaşmasına yönelik değerlendirmede bulundu. Büyükelçi, "Trump'ın zaferi ABD için çok dramatik bir dönüşüm anlamına gelecek. Burada önemli olan Trump'ın böylesi kutuplaşmış bir ülkeyi birleştirecek bir strateji izleyip izlemeyeceği" şeklinde konuştu.

AP Başkanı: 'Trump ile çalışmak zor olacak'

"Trump ile çalışmak zor olacak" diye konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Amerikan politik sisteminin sık sık zor dönemden geçtiğini belirtti ve bu sistemin Cumhuriyetçi Trump’ın başkanlığını kaldıracak kadar da güçlü olduğunu vurguladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü: 'Trump döneminde yaşanacak her türlü gelişmeye hazırız'

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin Trump döneminde yaşanacak her türlü gelişmeye hazır olduğunu belirtti. Kemalvendi, Trump'ın seçim kampanyasında İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı feshedeceğine ilişkin söylemlerine işaret ederek, Tahranın anlaşmanın devamından yana olduğunu dile getirdi.

Kemalvendi, aksi bir durumda ise ülkesinin uzun vadeli planlara sahip olduğunu belirterek, "İran her türlü gelişmeye hazırlıklıdır." dedi.

Stoltenberg: 'Trump'la buluşmayı dört gözle beliyorum'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Trump'la buluşmayı dört gözle beklediğini belirtti.

Stoltenberg Trump'la tanışmayı istediğini ve 2017'de Brüksel'de yapılacak olan NATO zirvesinde kendisini karşılayacağını belirtti. NATO Genel Sekreteri ayrıca güçlü bir ABD liderliğinin her zamanki gibi önemli olduğunu, güçlü bir NATO'nun ABD için yararlı olduğunu belirtti.

Merkel'den 'ortak değerler' mesajı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Donald Trump’ı tebrik ederek, “ortak değerler üzerinden iş birliği” vurgusu yaptı. 

Berlin’de yaptığı açıklamada, Almanya’nın AB dışında en yakın iş birliğini ABD ile yaptığını hatırlatan Merkel, ”Almanya ve ABD ırk, renk, din, cinsel tercih ve siyasi eğilimlere bakmaksızın demokrasi, özgürlük, insan hak ve onuruna saygı gibi ortak değerlerle birbirine bağlı. Bu değerler çerçevesinde Donald Trump’a yakın iş birliği teklif ediyorum” dedi.

ABD’nin eski ve saygın bir demokrasiye sahip olduğunu vurgulayan Merkel, mali, askeri ve kültürel açıdan büyük bir ülke olan ABD’yi yöneten kişinin sorumluluğuna dikkat çekti. Merkel, "Amerikalılar bu sorumluluğu Donald Trump’ın taşımasına karar verdi” dedi.

AB'den tebrik

Trump'ı tebrik eden AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, transatlantik ilişkilerini güçlendirmek istediklerini söyledi. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Tusk, Trump'ı ABD-AB zirvesine de davet etti.

Tusk ve Juncker ayrıca, Washington-Brüksel ilişkilerinin ele alınacağı bir zirve için AB liderlerine erken toplantı çaprısı yaptı.

İran Dışişleri Bakanı'ndan 'uluslararası mutabakatlara bağlı kalma' uyarısı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Trump'a 'uluslararası mutabakatlara bağlı kalma' uyarısında bulundu. 

Zarif ayrıca, Trump'ın İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşmaya bağlılığını sürdürmesi gerektiğini belirtti.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Trump'ı tebrik etti ve İtalya-ABD ilişkilerinin 'sağlam' olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Trump'la çalışmayı dört gözle beklediğini belirtti.

Sputnik, DW, Reuters, BBC ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir