TRT'den Erhan Çelik'e 30 Bin TL Maaş İddiası Meclis Gündeminde

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

CHP milletvekili Kazım Arslan darbe girişiminin ardından TRT ana haberi sunmaya başlayan Erhan Çelik'in 30 bin TL gibi oldukça yüksek bir maaş alacağı yönündeki iddiaları ve TRT'nin kendi personeli varken neden dışarıdan birini sözleşmeli olarak aldığını soru önergesi vererek Meclis gündemine taşıdı.

15-16 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeniden gündemde olan TRT'de ana haberleri sunucu Erhan Çelik sunmaya başladı. TRT'nin kendi kadroları yerine dışarıdan sözleşmeli haber sunucusu çalıştırması ve yüksek miktarda ödeme yapıldığı iddiaları üzerine CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, konuyu Meclis'e taşıdı.

Arslan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde TRT'nin haber sunucusu Erhan Çelik ile 19 Eylül'e kadar, aylığı 30 bin liradan anlaşılıp anlaşılmadığını, ödenecek verginin dahi TRT tarafından karşılanması yönünde bir görüşme olup olmadığı iddialarını sordu.

Milletvekili Arslan, TRT'de onlarca maaşlı ve deneyimli sunucu varken, sunucu transferi kararının gerekçesini ısrarla beklediklerini belirtti. Arslan önergesinde, Erhan Çelik'in Ankara'da lüks bir otelde 19 Eylül'e kadarki konaklama masraflarının kurum tarafından karşılanıp karşılanmayacağının, çalıştığı sürece tüm Ankara-İstanbul uçak biletlerinin TRT tarafından ödenip ödenmeyeceğinin açıklanmasını istedi.

Kazım Arslan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti;

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan

  • TRT'de sunucu olarak istihdam edilen personel sayısı kaçtır; ortalama aylık ücretleri ne kadardır? 

  • Bu deneyimli personele haber sunma görevi verilmesi yerine neden dışarıdan bir sunucuyla anlaşılmıştır? 

  • TRT bünyesinde çalışan personelin istihdam türlerine göre dağılımı ve sayısı nedir? 2015 ve 2016 yılında, yayın içeriği ve kanal bazında, TRT kaç firmadan, hangi yapım ve yayın işlerini satın almıştır? 

  • Bunun karşılığında ne kadar ödeme yapılmıştır? 2015 ve 2016 yılında, TRT kanallarında kurum bünyesinde kadrolu olmayan kaç sunucu ve yorumcuya, ne kadar ödeme yapılmıştır? 

  • Bahse konu sunucu ve yorumcuların katıldığı programların içeriği ve adları nedir?

TRT maaş iddialarını yalanladı

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), bazı sosyal medya hesapları ve internet sitelerinde yer alan haber bülteni sunucusu Erhan Çelik'e ödenen ücret iddialarını yalanladı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bazı sosyal medya hesapları ve internet sitelerinde TRT 1 Ana Haber bülteni sunucusu Erhan Çelik'e ödenen ücrete ilişkin spekülasyon amaçlı abartılı rakamlar telaffuz edilmektedir. Bu haberlere itibar edilmemesi hususunu kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.

Sosyal medyada ise Erhan Çelik'e 206 bin TL maaş ödeneceği yönünde iddialar var...

DHA, Onedio

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AnkaraBaşbakan YardımcısıCumhuriyet Halk PartisiDarbeİstanbulNuman KurtulmuşSosyal MedyaTRTTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumuonediotrt
Görüş Bildir