Görüş Bildir
Haberler
TRT'de İktidar, Muhalefetten 7 Kat Fazla Yer Buluyor

TRT'de İktidar, Muhalefetten 7 Kat Fazla Yer Buluyor

Onedio Medya
04.03.2015 - 17:17
İçeriğin Devamı Aşağıda

TRT Genel Müdürü Göka 2014'te Davutoğlu'na 135 saat yer veren TRT Haber'in CHP, MHP ve HDP'ye toplamda sadece 39 saat yer verdiğini açıkladı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka TRT yayınlarında muhalefet partilerinin iktidarın yedide biri oranında yer bulduğunu açıkladı.

Göka’nın açıklamalarına göre;

TRT Haber Başbakan Ahmet Davutoğluna geçen yıl tam 135 saat 21 dakika yer verdi, AKP ise 16 saat TRT Haber’de yer aldı.

Aynı dönemde CHP’ye toplam 22 saat 19 dakika, MHP’ye 14 saat 16 dakika ve HDP’ye 2 saat 25 dakika yer verildi.

TRT’nin Sayıştay raporlarının Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda (KİT) görüşülmesi sırasında komisyon üyesi CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın TRT’nin 2014’te başbakan, bakanlar ve diğer muhalefet partilerine kurumun ne kadar süreyle yer verdiği sorusunu yanıtlayan Göka yayınlarında siyasi partilere Meclis’teki temsil oranlarına göre bir dağılım benimsediklerini, siyasi partilerin TRT’de yer almasının taşıdıkları haber değerine bağlı olduğunu söyledi.

“TRT Hükümet veya bir siyasi parti açıklama ve faaliyetlerini yayınladıktan sonra bunu dengelemek maksadıyla hemen ardından veya aynı bülten içerisinde karşı görüşleri almak için çaba harcamak ve yayınlamak zorunda değildir.”Canlı yayında HDP'ye yer yok

Göka’nın açıklamalarına göre TRT Haber’de siyasi partiler canlı yayında şu şekilde yer aldı:

  • Başbakan Davutoğlu’na toplam 177 saat 40 dakika, AKP ise 30 saat 47 dakika canlı olarak yer verildi.

  • TRT programlarına konuk edilen Numan Kurtulmuş, Beşir AtalayAli Babacan, Lütfi Elvan, Efkan Ala, Bekir BozdağNabi Avcı, Fikri Işık, Ahmet Davutoğlu, Veysel Eroğlu, İdris Güllüce, Mehmet Müezzinoğlu,Ayşenur İslam, Cevdet Yılmaz, Mehdi Eker, Mevlüt Çavuşoğlu, Akif Çağatay ve Volkan Bozkır TRT yayınlarında toplam 10 saat 5 dakika kendilerine yer buldu.

  • CHP 27 saat 24 dakika, MHP 18 saat 10 dakika TRT canlı yayınında yer aldı.

  • HDP ise TRT canlı yayınında sadece iki saat yer bulabildi Mart, Ağustos ve Eylül aylarında ise hiç canlı yayında yer almadı. 

  • Bianet
Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/medya/16...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

faturalardan zorla trt payı alıp zorla sevmediğim adam için harcayıp vergimle bana işkence ediyorlar,amk memleketinde aynı tecavüze uğrayıp zorla tecavüzcüs... Devamını Gör

Nurettin Bayar

trt de haklı adam akıllı muhalefet varda onlar mı göstermiyor, sabah akşam akapeyi gösterecek tabii ...........yüce padişahımız tarafsızlığını ne çabuk unutt... Devamını Gör

cnsfrd

devlet-yani akp tevesinden ne bekliyodunuz. muhalefete çok bile yer veriyolar sorsanız.