THY, IŞİD İddialarının Ardından Şarm Seferlerini İptal Etti

 > 
24PAYLAŞIM

İngiltere, İrlanda ve Alman havayolu şirketi Lufthansa'nın, Sina Yarımadası'na düşen Rus uçağının kalktığı Mısır tatil beldesi Şarm El Şeyh'e uçuşları durdurmasının ardından, Türk Hava Yolları da bu gece yapılacak İstanbul - Şarm El Şeyh arası seferleri iptal etti.

Türk Hava Yolları (THY), Şarm El Şeyh'ten St. Petersburg'a giderken Sina Yarımadası'na düşen Rus yolcu uçağının 'IŞİD tarafından düşürüldüğü' yönündeki iddiaların ardından İstanbul - Şarm El Şeyh uçuşlarını durdu.

THY'den yapılan açıklamada, "Şarm El Şeyh uçuşları için alınan karar gereği, bu geceki TK 700-TK 702 İstanbul-Şarm El Şeyh, Şarm El Şeyh-İstanbul seferleri karşılıklı olarak iptal edilmiştir" denildi.

20 bin İngiliz mahsur kaldı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, tatilcilerin ilgi odaklarından Şarm El Şeyh ile karşılıklı uçuşları askıya alma kararı aldı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, uçuşların yeniden başlatılması için çalışmalarını sürdürdüğünü ve cuma günü uçuşların yeniden başlamasını umduklarını belirtti. İngiltere Başbakanı David Cameron, konuyla ilgili perşembe günü acil kabine toplantısına başkanlık yapacak.

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısındaki tatil şehri Şarm El Şeyh'de şu anda bini yerleşik yaklaşık 20 bin İngiliz turist var. Bu kişilerin birçoğu, direkt uçuşlar yeniden başlayana dek Şarm'dan İngiltere veya İrlanda'ya dönemeyecek.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond BBC'ye yaptığı açıklamada, İngiltere'den Şarm El Şeyh'e perşembe günü normalde 19 uçuşun yapıldığını ancak hepsinin askıya alındığını söyledi. Hammond, "Havayolları ve Mısırlı yetkililerle irtibat halindeyiz ve insanların güvenli şekilde İngiltere'ye gelmeleri için acil güvenlik önlemleri alıyoruz" dedi. İngiliz Bakan, başka ülkelerin de Şarm El Şeyh'e uçuşlarını askıya alabileceğini söyledi.

İngiltere, Şarm El Şeyh Havaalanında daha sıkı bagaj kontrolü gibi konularda güvenliğin artırılması için bu ülkeye havacılık uzmanları ile fazladan konsolosluk yetkilileri gönderdi.

Lufthansa da durdurdu

Aynı gün Almanya merkezli Avrupa'nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa da benzer bir karar aldı. Şirket, bünyesindeki Eurowings ve Edekweiss gibi şirketler de dahil olmak üzere Almanya ve Şarm El Şeyh arasındaki tüm uçuşları durdurduğunu açıkladı.

Lufthansa, "Sina Yarımadası'ndaki mevcut durum nedeniyle" alındığı belirtilen karardan etkilenen müşterilerinin ülkelerine dönüşleri için Almanya Dışişleri Bakanlığı ve tur şirketleriyle işbirliği yapacaklarını söyledi.

'İstişare olmadan, tek taraflı askıya aldılar'

Mısır'ın resmi haber ajansı MENA 'ya göre, Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Buna göre, iki ülke arasında güvenlik önlemleriyle ilgili sıkı ve üst düzey temaslar olmasına rağmen, İngiltere uçuşları kendileriyle istişare etmeden, tek taraflı askıya aldı.

İngiltere Başbakanlığı çarşamba akşamı, geçen hafta sonu Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının Sina Yarımadası'na bomba nedeniyle düşmüş olabileceğini bildirmiş ve güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh'ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı.

Konunun Londra'ya resmi ziyarette olan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin perşembe günü İngiltere Başbakanı Cameron'la yapacağı görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor.

Rus Hava Yolu Şirketi Kogalimavia'ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak geçen cumartesi günü, havalandıktan kısa bir süre sonra 17'si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü. İngiltere ve ABD'den gelen açıklamalar, uçağın düşme nedeninin, "IŞİD'in uçağa yerleştirdiği bir bomba" olabileceği iddialarını güçlendiriyordu. IŞİD, uçağı kendilerinin düşürdüğünü açıklamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir