Tercih Yapmadan Önce 'Üniversite mi Bölüm mü Önemli' Sorusuna İTÜ'lü Akademisyenin Verdiği Yanıta Mutlaka Kulak Verin!

330PAYLAŞIM

Üniversiteye giriş sınavları sona erdi, puanlar belli oldu. Sırada üniversite ve bölüm tercihleri var fakat herkesin kafasında aynı soru: Üniversite mi bölüm mü önemli? Soru zor olsa da bu işlerin içinden sizleri aydınlatacak bir yanıt getirdik.

Kaynak: https://twitter.com/dogangurpinar/status...

Puanlar sınırda olduğunda "iyi üniversite kötü bölüm" yahut "kötü üniversite iyi bölüm" çıkmazına giriyor öğrenciler.

Buradaki açmaza dair herkesin bir fikri olmasına rağmen çoğu bu konuların dışında, bugün tercih yapsa 'yapmayın' dediklerini yapabilecek kadar tercih stresine uzak kişiler.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Doğan Gürpınar yılların birikimi ve yaptığı gözlemleriyle hem öğrencileri hem de Twitter'da hayli meşhur. Onun da izniyle yaptığı aydınlatıcı zincirini buraya taşıdık.

Haydi aydınlanmaya!

Doğan Gürpınar böyle diyor, peki siz üniversite-bölüm tartışmasında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ashirogi-muto

Okuyacağınız bölümü çok da sevmiyorsanız kesinlikle çok iyi bir üniversiteye gitmelisiniz, bomboş mezun olmamanızın tek koşulu budur. Yok eğer bölümünüzü çok seviyor, ona tutkuyla yaklaşıyorsanız çok kötü bir üniversiteye gitmemeniz iyi bir meslek erbabı olmanız için yeterli olur.

alex-

Bunu gören lise son sınıf arkadaşlara üniversiteye hoş geldiniz diyorum:)Bu tarz komplike ve yazar edasıyla konuşan hocalarınız fazlasıyla olacaktır.Yorumlara baktım da bazı arkadaşlar sevdiğiniz işi yapın diyor bazıları başka bir şey diyor.Burdan genelleme yapmak çok zor bence.Öyle herkese sevdiğiniz işi yapın denmiyor maalesef,hele şu sektörde hiç denmiyor.Sevdiğiniz ama getirisi de olan bir iş bulun derim ben.

gazif

"Çok daha birincil" ifadesinden sonrasını okumadım. Hocam keşke ilk üniversite kurulduğundan beri yapılan aynı jenerik geyikleri bari doğru bir dille yazsaydınız.

ebru-tasci

ne yazmışsın be bu kadar hayır yalan demiyorum ama kasmışsın sonuçta adına araştırma ünisi yazan ne üniler var rengini belli edecek olsan mayına basıyosun haberin olmuyo meslktir kardeşim meslek üni değil üninin iyisi sadece üniversite boyunca mutlu eder mesleğin iyisi ömürlüktür.

kalemine

bu cevaplar hiç bir öğrenciyi aydınlatmamıştır bence, karışık cevaplar çünkü. alttaki mühendis ve doktor abilerin cevapları çok daha faydalı. bunu haricinde insan ortamını çevresini yapabileceklerini iyi bilmeli. mesela şimdiki aklım olsa mühendislik okuyacağıma gidip 2 yıllık optisyenlik okurdum. ben daha 2. sınıfta laboratuvar laboratuvar koşarken yaz okuluna gelmiş kızın diplomasını kiralamak için 2000 lira veriyorlardı sene 2009da.

Görüş Bildir