TEOG Tartışmalarında İlk Alternatif Erdoğan'dan: 'Liseler Kendi Sınavlarını Yapar'

 > 
80PAYLAŞIM

Geçtiğimiz gün TEOG sistemin yanlış bulduğunu belirterek, "TEOG'un kaldırılması lazım." çıkışında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan gündemin bir numaralı maddesine yine ülkemizdeki eğitim sistemini koymuş oldu.

Sosyal medyada da tartışmalara neden olan açıklama sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün de TEOG sınavının kalkmasının önünde bir engel olmadığını belirterek “Liseler kendi sınavlarını yapar” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, geçen günlerde katıldığı bir televizyon programında TEOG sistemine karşı olduğunu ve kaldırılması gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı, dün de İstanbul’da Başbakan Binali Yıldırım’la görüşmesinde bu konuyu gündemine almıştı.

Sistem Değişikliği Yolda: Erdoğan'dan 'TEOG'un Kaldırılması Lazım' Açıklaması - onedio.com
Sistem Değişikliği Yolda: Erdoğan'dan 'TEOG'un Kaldırılması Lazım' Açıklaması - onedio.com

Diken'de yer alan habere göre, Erdoğan’a ABD ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında TEOG soruldu. 

“Dün sayın başbakanla bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok” diyen Erdoğan, bunun çok basit olduğunu, başbakanla ilgili bakanın hemen adım atmasının mümkün olduğunu söyledi.

'Bu konuyu süratle ülke gündeminden çıkartmak istiyoruz'

Erdoğan şöyle devam etti: “Sayın başbakanla dün mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Bizim bir defa bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır. Bütün mesele, orta kısımları bitirdikten sonra liseye geçerken tercihlerinde ne yapacakları konusu, okullarda atılacak adımlardır.”

'Liseler kendi imtihanları kendi yapar'

Erdoğan, TEOG’un kalkması durumunda alternatifi de anlattı: “Gidecekleri liselere yönelik, gidecekleri liselerde yapılacak hazırlıklarla atılacak adımlardır. Ve bu liseler, özellikle Milli Eğitim’in kontrolü altında yapılacak imtihanlarla, bir fen lisesine mi gidecek, düz liseden anadolu lisesine mi gidecek, bu liseler kendi imtihanları kendi yapar. Ve bu sorular MEB tarafından hazırlanır. Ama o sınavlar yapılırken MEB’in kontrolü altında yapılır. Çocuklarımız TEOG denen, ciddi manada sıkıştıran ve paraların akıtıldığı bu süreçten inşallah çocuklarımızı kurtarırız diyorum.”

İşte Erdoğan'ın açıklamaları 👇

Sosyal medya tepkileri...

Ayrıca bakınız 👇

19 Adımda Türk Eğitim Sisteminin Yamalı Bohçaya Döndüğünün İspatı - onedio.com
19 Adımda Türk Eğitim Sisteminin Yamalı Bohçaya Döndüğünün İspatı - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir