Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Adımda Türk Eğitim Sisteminin Yamalı Bohçaya Döndüğünün İspatı

 > 
13bPAYLAŞIM

1. 1974 yılına kadar üniversiteler kendi öğrencilerini kendileri seçiyordu.

2. 1975'de İki basamaklı ÜSS ve ÜYS uygulanmaya başlandı.

3. 1974'ten beri kullanılan iki ÜSS ve ÜYS terk edildi. 2000'de ÖSS'ye geçildi.

Tek basamaklı sisteme geçildi(ÖSS). Bazı programların puan türleri değiştirildi. Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) uygulanmaya konuldu.

4. 2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemlerinin çarpıldığı katsayılar değiştirildi.

5. 2006'da soruların stili değiştirildi. Testler SAY-1, SAY-2 gibi farklılaştırıldı.

6. 2007'de 1. ve 2. bölümdeki testlerden 0,5 puan alma zorunluluğu kaldırıldı.

7. 2009'da alan dışındaki tercihlerde uygulanan 0,3 – 0,8 olan katsayılar 0,15 – 0,12 olarak değiştirildi.

8. 2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçildi. ÖSS yerine YGS ve LYS getirildi. YGS’yi geçen öğrenciler LYS’ye girme hakkı kazandı.

9. 2011'de katsayılar 0,15’le eşitlenerek tamamen kaldırıldı.

10. 2012'de AOBP yerine OBP’nin kullanılmasına karar verildi. Böylece öğrencilerin okul başarısının önemi arttı.

OBP: Ortaöğretim Başarı Puanı

11. 1980’lerde 5. sınıflara uygulanan Anadolu ve fen liselerine giriş sınavları iki basamaklı yapılıyordu. İkinci basamak sınavları için öğrenciler belirli bölgelerde sınava giriyordu.

12. 1998'de Liselere Geçiş Sınavı (LGS) getirildi.

13. 2006’da LGS kaldırıldı, yerine Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) getirildi.

14. 2009: OKS kaldırıldı, yerine 3 yıllık Seviye Belirleme Sınavı (SBS) geldi.

15. 2011'de üç aşamalı SBS’nin kaldırıldığı açıklandı ve yeniden tek sınava (SBS) geçildi.

16. 2013'te SBS son kez yapıldı.

17. 2014 itibariyle SBS yerine dönem içi yapılan yazılı sınavlara geçildi.

18. TEOG dönemi başladı.

Bu sisteme göre altı temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 8'inci sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilir. Ortak sınavlar, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılır.

19. Son olarak Cumhurbaşkanı katıldığı programda TEOG sınavının kaldırılması gerektiğini söyleyip, yeni bir gündem yarattı.

TEOG Tartışmalarında İlk Alternatif Erdoğan'dan: 'Liseler Kendi Sınavlarını Yapar' - onedio.com
TEOG Tartışmalarında İlk Alternatif Erdoğan'dan: 'Liseler Kendi Sınavlarını Yapar' - onedio.com

Her yıl müfredat değişiklikleri çok fazla olduğu için öğretmenler bile bu hızlı değişimi takip edemeyecek kıvama geliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-turhan8

Amerika üniversitelerinde eğitimin %85'ini online olarak vermeye başlamış. Ayrıca bi meslek edenime isteyen yine dijital ortamda eğitim alıyor. Biz yine treni kaçırıyoruz sanki. Ama bu işi bizdede iyi yapan bi iki kurum ve üniversite var. Ben istanbul Boğaziçi enstitüsünü bu konuda çok begenıyorum ve sertifikalı eğitim veriyor. Umarım yeni milli eğitim bakanımız eğitimde devrim yapar ve avrupa-amerikanın sistemini kaçırmayız. Bu arada yararlanmak isteyenler için Boğaziçi sitesi

acemiwampir

1.) Zorunlu eğitimi 4 yaşa indir. Çocuklarımıza Sevgi, saygı toplumsal sorumluluk, yardımlaşma, vatan sevgisi, temizlik, ailenin birliği önemi, Kötü alışkanlıklardan korunma, Kendini doğru ifade edebilme yetisi, hobi, isteğe bağlı dini eğitim ver ve bu eğitimi oyunlarla grup etkinlikleriyle öğret. 2.) 6 yaşında ilk okula al 10 yaşına kadar sınav yapma. neyi sevip neyi sevmediğini neye yetenekleri olup olmadığını raporla ve ailelerine bilgi ver. Çocuğa adam gibi matematik, türkçe, tarih, fen dersi öğret. Sınav yapmak öğretmek değil. Hafta bir gün al sınıfını memleketinin tarihini öğret bir hafta al huzur evi ziyaret ettir. Bir hafta al kendi yaşadığı yer için sosyal sorumluluk yaptır. Ondan sonra ne liseyi düşün bu çocuk ne yapacak diye ne üniversiteyi düşün. Çünkü o çocuklar artık kendine ve etrafına sorumlu bir birey.

corpse-bride

unıler kendı ogrencısını secıyormus bılmıyordum yurtdısında zaten boyle sıstem

canburak

sonra "neden çocuğunuzu yabancı okullara gönderiyorsunuz" :)

ben.leyla

Anlamıyorum ki bu öğrenciler gerçekten bir eğitim alabiliyorlar mı? Sadece birkaç senede bir değişen sınav sistemlerine adapte olmaya çalışıyorlar. Üstelik sorulan şeyler de devamlı değişiyor ve ezberliyorlar yapabildikleri kadarıyla.. Çok üzücü...

Görüş Bildir