Tek Bir Örneği Bile Yok: 'Doğuştan Görme Engelli İnsanlar Şizofreni Hastası Olamıyor'

-
Abone ol

Peki onları, bu ağır rahatsızlıktan ne koruyor?

Kaynak: https://futurism.com/neoscope/born-blind...

Tıbbi tarih boyunca doğuştan görme engelli bir kişinin bile şizofreni hastası olduğuna rastlanmamış ve doktorlar bunun nedenini tam olarak çözemiyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda farklı doktorlar bu konu üzerine çeşitli açıklamalar geliştirmiş olsalar da, Vice'ın haberine göre bu doktorlardan hiçbiri doğuştan görme engelli olmanın şizofreni karşısında nasıl bir koruyucu kalkan oluşturduğunu açıklayamıyor.

Şaşırtıcı olansa, görme yetisi yerinde olup daha sonra bu yetiyi kaybeden insanların şizofreni hastası olma ihtimalinin ortalamanın üstünde olması.

Londra'daki King's College psikiyatrı Tom Pollack, bu zihinsel rahatsızlığı beynin çevredeki varlıkların modelini çıkarma ve ne olacağını tahmin etme yetisinin kısıtlanmasına bağlıyor: "Varmaya çalıştığımız nokta, doğuştan görme engelli insanların içsel dünya tasvirlerinde ve dengesinde farklı bir şey olması gerektiği. Ve bu denge bir anlamda kendini şizofreni ve psikoz bozukluklarda ortaya çıkan hatalara ve yanlış çıkarımlara karşı koruyor."

Rochester Üniversitesi'nden psikiyatr Steve Silverstein'ın Vice'a verdiği röportaja göreyse, Pollack'ın açıklaması doğuştan görme engellilerde şizofreninin yokluğunu tam anlamıyla açıklayamıyor.

Silverstein'a göre doğuştan görme engelli olan insanlar şizofreni hastalarının sık sık sorun yaşadığı algıda seçicilik gibi şeylerde adeta uzmanlar: "Bence doğuştan görme engelli insanların genel nüfustaki insanlara göre ortalamadan daha iyi olduğu en az 20 şey var. Bu 20 şey ise şizofreni hastalarının daha fazla zorlandığı şeylerle aynı alanda bulunuyor."

Fakat Silverstein, iki tarafın da doğuştan görme engellileri neyin koruyor olduğuna dair yalnızca fikirler belirttiğini hatırlatıyor.

Bu fikirleri "ilgi çekici" olarak tanımlasa da, çok da umut vaat etmediklerini söylüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elisgul

Şizofreni olmayan şeylerin görülmesini de kapsıyor, görme engellilerde görülmemesinin nedeni bu olabilir mi?

arslanoglu

demekli o tıkanan körelen damarlardan biri şizoya neden oluyor. o damarlar ya da loblardan birini kessen şizo olamayacaksın !!

feyk

sizofrenin en ilginc yani sadece insanda gorulmesi. daha once insana ozgu denen tum ozellikler davranislar o yada bu sekilde hayvanlarda gozlemlendi, keza tum akil hastaliklarida hayanlarda goruluyor, tek istisnasi sizofren. sizofren basitce gercekle olan iliskiyi kaybetme, gercekle hayali ayiramama durmu, tum canlilar icinde en yuksek soyut dusunce gucune sahip turun insan oldugunu dusunursek insanin soyut dusuncenin sinirlarinda kaybolup gercekle iliskisini kaybetmesi beklenebilecek bir durum. ama bunun dogustan kor olan insanlarla nasil bir iliskisi olacagini kuramadim.

gamzeben

Bird box...

fakyuol

Demekki yapısal bir bozukluk değil şizofreni sonradan oluşan bir rahatsızlık çok ilginç

corpse-bride

sankı bı yerde kalıtsal olarak aktarıldıgı durumlar oldugunu okumustum. o nedenle bu yazıya sasırdım

ufuk-aydin3

yapisal bozukluk. dogustan görme engeli gibi

elisgul

Hayır hastanın ailesinde şizofreni olup olmadığı sorgulanıyor tanıdan önce

Görüş Bildir