Tek Başına Seyahat Etmenin Size Kazandıracağı Paha Biçilmez 12 Şey

 > -

Bir gün çantanızı sırtlayıp, aklınıza ilk gelen yere gitmek için yola düşerseniz veya bu yazıyı okuduktan sonra böyle bir çılgınlık yapmak isterseniz, neler kazanacağınızı bilin.

1. Bencil olmanın keyfini çıkarırsınız.

Nereye gitmek, nereyi görmek, nerede kalmak, ne yemek istiyorsanız onları yaparsınız. Kimseye hesap vermek, kimsenin keyfini beklemek zorunda değilsiniz. Ayak uydurmak zorunda olduğunuz kimse yok. Sadece siz ve yapmak istedikleriniz. Bu seyahat size "kendi isteklerinizi yapmanın güzelliğini" öğretecektir. Bencil olmanın aslında çok da kötü olmadığını arada bencil davranmanın size iyi geleceğini gösterecektir.

2. Tamamen kendiniz olmanın tadına varırsınız.

Arkadaşlarınızla veya ailenizle tatile çıktığınızda tamamen kendiniz olmanız mümkün değildir. İçinde bulunduğunuz gruba karşı sorumluluklarınız ve o grupta üstlenmeniz gereken bir rol vardır. Abi, sevgili, küçük çocuk, vs. Ama tek başınıza çıktığınız seyahatte sadece istediğiniz kişi olursunuz. Kimsenin sizi tanımadığı bir yerde rol yapmanızın, kalıplara hapsolmanızın gereği yok. Bırakın nasıl olmak istiyorsanız öyle olun.

3. Kendi sınırlarınızı görme imkanınız olur.

Tek başına yolculuğa çıkmak zordur. Her şeyle kendi başınıza ilgilenmeniz gerekir, sırtınızı dayayacak, "şunu da sen hallet" diyebilecek kimse yok yanınızda. Bu durum size kendinizi sonuna kadar zorlama imkanı verirken nereye kadar gidebileceğinizi de görme imkanı sağlar. Yapabilecekleriniz konusunda size fikir verirken kendine güveniniz de artar.

4. Bir sonraki günü, bir sonraki adımı planlamayı öğrenirsiniz.

Tek başına yolculuk etmenin zor olduğunu belirttik. Eğer bu yolculuğu en ince ayrıntısına kadar gözden geçirmez, planlarınızı yapmazsanız yaşanacak en ufak bir olumsuzluk bütün her şeyi berbat edebilir. Bu yüzden planlı ve programlı olmalısınız. Bu size bir adım sonrasını görme kabiliyeti kazandırır. Olumsuzlukları sezme, sıkıntılı noktaları görme, tedbirlerini alma olanağı sunar. Burada kazandığınız planlama becerisi gerçek hayatta da çok işinize yarayacaktır.

5. Sorumluluk almayı öğrenirsiniz.

Tek başına seyahat etmenin en kötü yanlarından biri "suçlayacak kimsenin olmamasıdır". Elbette yolculuk ettiğiniz firmayı, kaldığınız oteli, gittiğiniz restoranı suçlayabilirsiniz ama bu içinde bulunduğunuz durumu değiştirmez. Değişim yaratmak için dizginleri elinize almalı ve sorumluluk üstlenmelisiniz. Neler yapabileceğinizi görmek sizi de heyecanlandıracaktır.

6. Kendinize olan güveniniz artar.

Tüm sorunları kendi başınıza çözdüğünüz, her planı kendinizin yaptığı, tamamıyla istediklerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yolculukta kendinize olan güvenin artmaması mümkün değil. Sorumlu sizsiniz, dizginler sizin elinizde, her şeyi kendiniz hallediyorsunuz. Harika değil mi?

7. Açık fikirli olmayı öğrenirsiniz.

Başka insanların nasıl yaşadığını gördükçe, farklı kültürlere aşina oldukça, değişik yaşamların içine girdikçe düşüncelerinizin kalıpları kırılmaya başlar. Daha önce kuşkuyla yaklaştığınız şeylerden kuşku duymamaya, insanların, yaşamların ne kadar farklı olabileceğiniz görmeye başlarsınız. Hal böyle olunca daha ferah, daha zengin bir zihne kavuşur, insanları yargılamadan önce iki kere düşünürsünüz.

8. Korkularınızla yüzlerşme fırsatınız olur.

Aklınıza gelebilecek her tür korkuyu tek başınıza çıkacağınız bir seyahatte yaşamanız mümkün. Örümcek korkusu, yükseklik korkusu, yalnız kalma korkusu, ölüm korkusu... Bu tür korkularla yüzleşme, onların üstesinden gelme fırsatı sunar size bu yolculuk. Kararlı olursanız birçok korkunuzun üstesinden gelebilirsiniz.

9. Azla yetinmeyi öğrenirsiniz.

Yiyecek, içecek, enerji, para... Hepsinin azıyla yetinmeyi öğrenirsiniz. Çünkü bu yolculukta tek başınızasınız ve güvenebileceğiniz kimse yok. Aç, parasız, güçsüz kalmayı hiç istemezsiniz, hal böyle olunca harcamalarınıza, tüketiminize özellikle dikkat edersiniz. Bu da size gündelik hayatta çok işinize yarayacak bir tecrübe kazandırmış olur.

10. Sizin için kıymetli olan şeylere sahip çıkmayı öğrenirsiniz.

Para, pasaport, nüfus cüzdanı, vb. kıymetli şeylerinize gözünüz gibi bakmayı, sizin için değerli olan şeylere sahip çıkmayı öğrenirsiniz.

11. Yeni arkadaşlar edinirsiniz.

Elbette ki yeni arkadaşlar edinirsiniz. Yolculuğunuzun ardından da sürecek dostluklar kurarsınız. Bu size yolculukta kazandığınız özellikleri koruma, hatırlama ve sürdürme imkanı verir. Sizi daha sosyal, daha girişken biri yapar. Yeni kişilerin size kazandıracağı güzelliklere değinmiyoruz bile.

12. Ailenizin, sevdiğinizin kıymetini anlarsınız.

Son olarak tabii ki gece yalnız kaldığınızda, tek başınıza otel odasında, çadırda, otobüs koltuğunda, vs. sevdiğinizi, anne babanızı, kardeşinizi hatırlar ve aslında onları ne kadar çok sevdiğinizi fark edersiniz. Tek başına bu bile yalnız bir seyahat planlamanız için yeterli sebep gibi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osman-adem-karatas

19 yaşımdayım manisadan amasyaya gittim hiç otelde kalmadım çadırda konakladım hep bazende aile yanlarında 1 hafta boyunca yemek işinide peynir ekmek dometes gibi şeyler 50 lira anca harcdım 30 lirada telefona para yükledim etti 80 10 lirada 1 paket sigara tamam çok güzeldi 100 lirayla 1 hafta geçirdim tek kelime özgürlük başıma hiçbir olay gelmedi allaha şükür:-) gençler kimsenin dediğini takman yeterki ana baba beduası almayın yeter .

emre-durmus3

11 Ay önce çıktığım DÜNYA TURUNA. 7 Aydır yalnız seyahat ediyorum. Tek kelime ; Özgürlük.

yahya-karaogullari

Öyle tarlada zıplayıp ellerini havaya kaldırmak gibi olmuyor işte. Biyerde başına bi iş gelse, kalırsın öyle, ne yardım çağıran olur ne ilk yardım yapan.. Bayansan tecavüz, gasp, ölüm tehlikesi.. En azından soyulma ve taciz neredeyse garanti!.. Acı gerçekler.. Yola bir çıkın bakalım tek başınıza, 3 gün içinde kaç defa pişman olacaksınız. 2 veya 3 kişi olunmalı..

celebialper

Tek başıma (şimdilik) 42 ülke gezdim, çok seviyorum bağımsız seyahati. Blogumda tek gezmenin avantajlarını, yurt dışı ucuz seyahatin yollarını, bol fotoğraf ve video eşliğinde gittiğim ülkeleri, maceralarımı yazıyorum: www.celebialper.com

acilin

Depresyon başlığı, tek başına seyahat başlığı... Bi sıkıntı yok değil mi Diazepam kardeş.

Görüş Bildir