Tehlike İçin 'Kriminal Zaman Dilimi' Uyarısı: Çocuklarımızı Mavi Balina Tehdidinden Nasıl Koruruz?

 > -
Abone ol

İnternet birçok bilgiyi insan evladına sunsa da, bu avantaj çocuklarımız için bazen dezavantaja dönüşebiliyor. Mavi Balina oyunu ise bu olumsuzluklardan biri. Oyun yıllardır çocukları intihara sürüklemeye devam ediyor. Bu noktada ebeveynlere de büyük görev düşüyor. Uzmanlar ise uyarıyor: 'Kriminal zaman dilimi var. Bu, gece saat 02.00 ila 05.00 arasındadır. Anne ve babalar, çocuklarının gece bağlandığı internet sayfalarını merak etsin.'

Uzun süredir çocukları intihara sürükleyen 'Mavi Balina' oyunu ile ilgili haberler basına yansıyor.

Bir 'Mavi Balina' Şüphesi Daha: Adana'da 13 Yaşındaki Emine Babasının Av Tüfeğiyle İntihar Etti - onedio.com
Bir 'Mavi Balina' Şüphesi Daha: Adana'da 13 Yaşındaki Emine Babasının Av Tüfeğiyle İntihar Etti - onedio.com
'Mavi Balina' Şüphesi: Bursa'da 12 Yaşındaki Bir Çocuk İntihar Etti - onedio.com
'Mavi Balina' Şüphesi: Bursa'da 12 Yaşındaki Bir Çocuk İntihar Etti - onedio.com

Elbette bu oyun çocuklarımız için internette yer alan tek tehlike değil.

Babanın Dikkati Sapığı Yakalattı: Küçük Çocuklara İğrenç Mesajlar Atan Şahıs 'Amaç Eğlenmekti' Dedi - onedio.com
Babanın Dikkati Sapığı Yakalattı: Küçük Çocuklara İğrenç Mesajlar Atan Şahıs 'Amaç Eğlenmekti' Dedi - onedio.com

Peki oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için yetişkinlere hangi görevler düşüyor?

Söz konusu oyunla ilgili dikkat çekilmesi gereken noktalar bulunduğunu dile getiren Sosyal İletişim Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan'ın ifadeleri şöyle:

"Mavi Balina oyunu dijital illüzyon malzemesi olarak kullanılıyor. 50 aşamalık bir süreç içinde çocuklar kolaydan zora, basitten karmaşığa çeşitli görevleri yerine getiriyor. Maalesef ki oyunun son basamağında çocuklar intihara yönlendirilerek bir dijital illüzyonun içine sokuluyor. Dünya genelinde Mavi Balina'dan 130'a yakın ölüm vakası görüldü. Çocuklar kendini gösterme, onanma, takdir görme ihtiyaçlarını sosyal ağlarda gidermeye çalışıyor. Adeta bir uyuşturucu gibi farkına varmadan bağımlılık sürecine giriliyor. Biz buna 'dijital uyuşturucu' diyoruz. Bir bağımlılık sürecine girilerek intihara yöneliniyor."

Kriminal zaman dilimine dikkat etmek gerekiyor.

Eraslan, Türkiye'de "Mavi Balina" tehlikesinin arttığına değinerek, bu oyun konusunda anne ve babaların dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Bu oyuna dahil olan çocuklarda ani motivasyon kaybı ve hırçınlık, günlük sosyal hayatın dışına çıkma, sürekli odasında kalma gibi değişimler görülebildiğini aktaran Eraslan, "Kriminal zaman dilimi var. Bu, gece saat 02.00 ila 05.00 arasındadır. Bütün online suç bağlantılarının hepsi söz konusu saatlerde oluyor." ifadelerini kullandı.

Eraslan, anne ve babalara, çocuklarının gece yaptığı internet bağlantılarını merak etmelerini önerdi.

Çocukların hiç olmadık şekilde suç dünyasına sanal ortam aracılığıyla girebildiğini dile getiren Eraslan, "Çocukların bu tür oyunlara kapılmaması için mutlaka onanması, takdir görmesi, yaptıklarının pekiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çocuklar sanal ortamlarda kendini gösterme yoluna gidebiliyor." değerlendirmesini yaptı.

Dijital illüzyon malzemesi olarak kullanılan 12 oyun daha saptandı.

Eraslan, Mavi Balina dışında dijital illüzyon malzemesi olarak kullanılan 12 oyun daha saptadıkları bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Challenge denilen meydan okuma oyunları var. '72 saat challenge', '48 saat challenge' denilen oyunlarda çocuk ortadan kayboluyor ve ebeveynleri çocuklara bir şey oldu diye üzüntüsüne kapılıyor. Cesaret oyunları var. Bunlarda da çocuklar vücutlarına olmadık şekilde üst düzey acı verici işlemler yapıp bunları paylaşıyor."

Doç. Dr. Levent Eraslan, anne ve babaların söz konusu oyunlarla karşılaştığında derhal emniyet güçlerine ve siber@egm.gov.tr internet adresine ekran görüntüsünü göndermelerini önerdiklerini sözlerine ekledi.

Tehditler, Şiddet Dolu Görevler ve Can Kayıpları: Sanal Ölüm Tuzağı Mavi Balina Hakkında Bilinmesi Gerekenler! - onedio.com
Tehditler, Şiddet Dolu Görevler ve Can Kayıpları: Sanal Ölüm Tuzağı Mavi Balina Hakkında Bilinmesi Gerekenler! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir