Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tehditler, Şiddet Dolu Görevler ve Can Kayıpları: Sanal Ölüm Tuzağı Mavi Balina Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Duymayanınız kalmamıştır; son dönemlerde sıkça gündeme gelen bu ürkütücü oyun yüzünden yüzlerce kişi intihar etti. Oyunla ilgili edinilebilen bilgiler ise oldukça sınırlı. Biz de bu içeriğimizde ulaşabildiğimiz bütün detayları size aktarmak istedik ki çevremizdeki hayatlar en azından ne ile karşı karşıya olduklarını bilsinler…

''Mavi Balina'' oyunu nedir?

Tatsız bir şekilde adını sıkça duyduğumuz bu oyun, özellikle çocukları ve gençleri hedef alıyor. Sanal ortamda, oyun yöneticisi tarafından atılan bağlantıyla insanlara ulaşan bu oyun, ''bir gün boyunca kimseyle konuşma, gece saat 2'de kalk ve korku filmi izle'' gibi birbirinden garip görevler içeriyor.

Peki insanlar bu oyuna nasıl ulaşıyor?

Öncelikle şunu belirtelim; bu oyuna ulaşmak için belli bir platform yok. Oyunu herhangi bir yerden indiremiyorsunuz. Gizlilik içerisinde, kötü niyetli insanlar tarafından atılan linkler ile yayıldığı biliniyor. Peki bu linkler nereden geliyor? Rusların chat sitelerinde gezinirken oyunun yöneticisiyle karşılaşırsanız size girmeniz gereken bağlantıyı attığı söyleniyor. Bağlantıya tıkladığınız anda bilgisayarınıza bir virüs giriyor ve bu şekilde karşı taraf kişisel bilgilerinize ulaşmış oluyor. Oyuna devam etmek istemediğinizi, görevleri yerine getirmek istemediğinizi söylediğinizdeyse kişisel bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı kamuoyu ile paylaşma tehdidiyle oyuna devam etmenizi sağlıyorlar!

Kullanılan şantaj sistemi ''Black Mirror'' dizisinin ''Shut Up and Dance'' adlı bölümünde işlenmiş...

Oyunda neler oluyor?

Oyuna katılan kişilere 50 gün boyunca tamamlamaları gereken, çoğunluğu şiddet içeren 50 adet görev veriliyor. Bu görevler, bir gün boyunca kimseyle konuşma, yüksek sesle müzik dinle gibi talimatlarla başlıyor, derin olmayacak şekilde kol ve bacakların kesilmesiyle devam ediyor ve 49 görev boyunca oyuncu fiziki ve psikolojik olarak çok fazla zarar görüyor, bu tahribatlar sonucunda hayattan koparılıyor. 50. görev olarak ''balina olmak için gereğini yerine getir'' çıkabildiğin en yüksek noktaya çık ve oradan atla veya kendini as talimatıyla son buluyor ve oyuncu kendi canına kıyıyor.

Bilançosu çok ağır!

Oyunun tüm dünya genelinde 140'tan fazla can aldığı tahmin ediliyor...

Katil Oyun'un kurucusu olan 22 yaşındaki Philipp Budeikin'den kan donduran açıklama!

İntihar edenlerin sorumlusu olarak gösterilen Philipp, oyundan dolayı hayatını kaybeden insanları ''biyolojik atık'' nitelendirdi. Mahkeme kararı sonrasında 3 yıllık hapis cezasına çarptırılan Philip'in bu kadar az ceza alması Rus kamuoyunda tartışmalara neden oldu...

Daha önce ülkemizde de etkisini gösteren ve can alan ''Mavi Balina'' oyunundan bu içeriğimizde bahsetmiştik 👇

Mavi Balina Bir Can Daha Aldı: 17 Yaşındaki İbrahim Can Duman İntihar Etti... - onedio.com
Mavi Balina Bir Can Daha Aldı: 17 Yaşındaki İbrahim Can Duman İntihar Etti... - onedio.com

BTK Başkanı Sayan'dan acı açıklama...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, oynayanların intihar ettiği iddia edilen 'Mavi Balina' oyunu hakkında uyarılarda bulundu ve oyunun sabit bir site üzerinden oynanmadığı için tamamen engellenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

CNN Türk'e konuşan Sayan, oyunun engellenmesine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Bu tür intihara yönlendirme olabilecek web sayfaları ve bağlantılarla ilgili gereğini yapıyoruz. Çocuğun intihara gitmemesi için bağlantıdaki karşı taraf ile yurt dışı bağlantısının emniyet güçleri işbirliğinde kesilmesini sağlıyoruz. Sanal ortamda çocuklarınız ne yapıyor takip edin. Siz çocuğunuzu her türlü kötülükten ev içinde koruduğunuzu düşünürken internetten açılan dünya ile kötücül işlere maruz bırakıyorsunuz. Mavi Balina da bu kötü örneklerden biri."

Yeterince can alan bu oyuna daha fazla kurban vermemek adına lütfen yazılanlara dikkat edip, etrafınızdaki çocukları ve gençleri uyarın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
theonu

İnsanların büyük bir kısmı bu olayın ciddiyetini anlayabilmiş değil. Mavi Balina, gta gibi torrent sitelerinden veya korsan cd satan yerlerden ulaşılabilecek bir oyun değil. Aslında bu bir oyun da değil. Aşağıda 'ne gerek varmış, niye istenenleri yapmışlar' diyen dahiler görüyorum. İnsanlar, zevk aldıkları için yapmıyorlar; işin içerisinde tehdit ve şantaj var. BTK başkanınında tutumu yanlış: Adamın aklına gelen tek çözüm sansürlemek/engellemek. Bu olay üstü örtülerek çözülebilecek bir olay değil. Bilinçsiz ebeveynler 3,5 yaşındaki çocukları ellerine verilen tableti kullanınca mutluluktan uçuyorlar ancak internette o çocukları bekleyen tehlikleleri hiç hesaba katmıyorlar... Bence bu konuda yapılacak ilk şey çocukları bilinçlendirmek olmalı. Okullarda nasıl çocuklara uyuşturucu bağımlılığına yönelik eğitim veriliyorsa,internet içinde öyle seminerler falan düzenlenmeli.

lusss

Ölen sayısı az bu oyundan 1 milyar kişi ölseydi tebrik ederdim insan denen orospu çocuğunun soyunu kuruttuğu için.. biz dünyanın sigarası ve şekeriyiz

cahit-saral

Ya hakkaten ben oyunu yapan adama inanın kızamıyorum onu uygulayanlar hakikaten mal.

goofy

link vereydiniz eyi idi

nefastum

napacan?

goofy

bu kadar teknolojik bir ortamda böyle tehlikeli bir oyun var ve müdahale edilemiyor öyle mi?

kabukichonunyildizi

Genelde mail üzerinden unknown diye gösteriliyor araştırma yapılmış ama hiçbir adres bulunamamış. girenler başta konuşup özel bilgiler fotoğraflarını alındığını yapmazlarsa ailelerine zarar verecekleri söylemiş. Yapanlar çoğunlukla 18 yaşında olanlar depresif çağındalar yani

tmrrkl

Black Mirror da bir bölüm vardı masturbasyon yapan çocugu kayda alıyordu kendi bilgisayarı bir de adam vardı karısını aldatan ve ikisini de tehditle her bok yaptırılıyor du cinayet dahil o bölüm aklıma geliyor bu mavi balinayı görünce. teknoloji hayatımızını kolaylaştırdıgı kadar bir zaman gelip kesinlikle sonumuz olacakmıs gibi

mbtaktak

Bölümün sonunu daha iyi izlersen o çocuğun masturbasyon yapmasindan dolayi degil, çocuk pornosu izleyerek masturbasyon yapmasından dolayi tehdit edildiğini görürsün. Ki bu sayfayi bile doğru dürüst okumamışsın dediğin bölümün adı dâhi yazıyor.

Başlıklar

İntiharKatilmüzikoyunweb
Görüş Bildir