Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tehditler, Şiddet Dolu Görevler ve Can Kayıpları: Sanal Ölüm Tuzağı Mavi Balina Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

2bPAYLAŞIM

Duymayanınız kalmamıştır; son dönemlerde sıkça gündeme gelen bu ürkütücü oyun yüzünden yüzlerce kişi intihar etti. Oyunla ilgili edinilebilen bilgiler ise oldukça sınırlı. Biz de bu içeriğimizde ulaşabildiğimiz bütün detayları ve Mavi Balina görevlerini size aktarmak istedik ki çevremizdeki hayatlar en azından ne ile karşı karşıya olduklarını bilsinler…

''Mavi Balina'' oyunu nedir?

Tatsız bir şekilde adını sıkça duyduğumuz bu oyun, özellikle çocukları ve gençleri hedef alıyor. Sanal ortamda, oyun yöneticisi tarafından atılan bağlantıyla insanlara ulaşan bu oyun, ''bir gün boyunca kimseyle konuşma, gece saat 2'de kalk ve korku filmi izle'' gibi birbirinden garip görevler içeriyor.

Peki insanlar bu oyuna nasıl ulaşıyor?

Öncelikle şunu belirtelim; bu oyuna ulaşmak için belli bir platform yok. Oyunu herhangi bir yerden indiremiyorsunuz. Gizlilik içerisinde, kötü niyetli insanlar tarafından atılan linkler ile yayıldığı biliniyor. Peki bu linkler nereden geliyor? Rusların chat sitelerinde gezinirken oyunun yöneticisiyle karşılaşırsanız size girmeniz gereken bağlantıyı attığı söyleniyor. Bağlantıya tıkladığınız anda bilgisayarınıza bir virüs giriyor ve bu şekilde karşı taraf kişisel bilgilerinize ulaşmış oluyor. Oyuna devam etmek istemediğinizi, görevleri yerine getirmek istemediğinizi söylediğinizdeyse kişisel bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı kamuoyu ile paylaşma tehdidiyle oyuna devam etmenizi sağlıyorlar!

Kullanılan şantaj sistemi ''Black Mirror'' dizisinin ''Shut Up and Dance'' adlı bölümünde işlenmiş...

Oyunda neler oluyor?

Oyuna katılan kişilere 50 gün boyunca tamamlamaları gereken, çoğunluğu şiddet içeren 50 adet görev veriliyor. Bu görevler, bir gün boyunca kimseyle konuşma, yüksek sesle müzik dinle gibi talimatlarla başlıyor, derin olmayacak şekilde kol ve bacakların kesilmesiyle devam ediyor ve 49 görev boyunca oyuncu fiziki ve psikolojik olarak çok fazla zarar görüyor, bu tahribatlar sonucunda hayattan koparılıyor. 50. görev olarak ''balina olmak için gereğini yerine getir'' çıkabildiğin en yüksek noktaya çık ve oradan atla veya kendini as talimatıyla son buluyor ve oyuncu kendi canına kıyıyor.

Bilançosu çok ağır!

Oyunun tüm dünya genelinde 140'tan fazla can aldığı tahmin ediliyor...

Katil Oyun'un kurucusu olan 22 yaşındaki Philipp Budeikin'den kan donduran açıklama!

İntihar edenlerin sorumlusu olarak gösterilen Philipp, oyundan dolayı hayatını kaybeden insanları ''biyolojik atık'' olarak nitelendirdi. Mahkeme kararı sonrasında 3 yıllık hapis cezasına çarptırılan Philip'in bu kadar az ceza alması Rus kamuoyunda tartışmalara neden oldu...

Daha önce ülkemizde de etkisini gösteren ve can alan ''Mavi Balina'' oyunundan bu içeriğimizde bahsetmiştik 👇

Mavi Balina Bir Can Daha Aldı: 17 Yaşındaki İbrahim Can Duman İntihar Etti... - onedio.com
Mavi Balina Bir Can Daha Aldı: 17 Yaşındaki İbrahim Can Duman İntihar Etti... - onedio.com

BTK Başkanı Sayan'dan acı açıklama...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, oynayanların intihar ettiği iddia edilen 'Mavi Balina' oyunu hakkında uyarılarda bulundu ve oyunun sabit bir site üzerinden oynanmadığı için tamamen engellenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

CNN Türk'e konuşan Sayan, oyunun engellenmesine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Bu tür intihara yönlendirme olabilecek web sayfaları ve bağlantılarla ilgili gereğini yapıyoruz. Çocuğun intihara gitmemesi için bağlantıdaki karşı taraf ile yurt dışı bağlantısının emniyet güçleri işbirliğinde kesilmesini sağlıyoruz. Sanal ortamda çocuklarınız ne yapıyor takip edin. Siz çocuğunuzu her türlü kötülükten ev içinde koruduğunuzu düşünürken internetten açılan dünya ile kötücül işlere maruz bırakıyorsunuz. Mavi Balina da bu kötü örneklerden biri."

Yeterince can alan bu oyuna daha fazla kurban vermemek adına lütfen yazılanlara dikkat edip, etrafınızdaki çocukları ve gençleri uyarın!

İşte Mavi Balina Görev Listesi (1'den 50'ye Kadar)

Kaynak: Kansas News

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vi

türkçe çevirisi mi çıkmış nasıl oynuyo bu çocuklar

gokturk-empire

benim bildiğim kadarıyla rus sosyal medyası vk.com da oluyor heralde.

ozan-kirlakoglu

nasil ulasilacaginin anlatilmasi iyi olmus..

nilsu-ata

paylaşşsın olum pcde hiçbişey yok ne uğraşcam

one-burqi

Biyolojik atık nitelendirmesi ve böyle can alan bir oyun yaratmanın cezası sadece 3 yıl mı? Rusya çok tuhaf.

delaphinaa

Türkiye çok farklıydı aydınlattığın için sağol

Görüş Bildir