Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tanımadığı İnsanların Vajinasına Dokunmasına İzin Vererek Tecavüze Savaş Açan Kadın

-
Abone ol

Cinsellik fazlasıyla kişisel bir konu. Peki ya, bir kadın cinselliğini tüm dünyanın görmesi için sergiye çıkarırsa ne olur? 

Earth Child'dan derlediğimiz habere göre Milo Moiré adındaki sanatçı, 'rıza'nın önemini anlatmak için bir gösteri hazırladı ve tüm dünyanın cinsel organlarına dokunmasına izin verdi.

Kaynak: http://www.theearthchild.co.za/this-woma...

Çoğu insan kendini ifade etmekten çekinir. Ancak İsviçreli gösteri sanatçısı Milo Moiré tam tersi. 32 yaşındaki sanatçı, yakınlarda insanlara hepimizin dikkat etmesi gereken bir konuyla ilgili ders verdi: Rıza.

'Ayna Kutusu' sanatçının en son halka açık gösterisi.

-

"Bir kadının cinselliği halka açık olursa ve bu yakınlaşmanın kuralları olursa ne olur?" diye sormuş Milo.

Gösterisi boyunca, memelerini ve vajinasını kaplayan aynadan bir kutu taktı, yola koyuldu. Sonrasında hiç tanımadığı insanları cinsel organına ve memelerine dokunmaları için davet etti.

Kutulardaki boşluklardan ellerini soktu kadın ve erkekler.

Hatta, bütün deneyimi kaydetmek için kutulara kameralar yerleştirilmişti.

ATTN'e verdiği röportajda projesini şöyle anlattı:

"Bugün burada, kadın hakları ve cinsel otonomiye dikkat çekmek için duruyorum. Kadınlar, ne zaman ve nasıl kendilerine dokunulmasını istediklerine kendileri karar verir. Ve ne zaman istemediklerine de."

Bu gösterinin birkaç kuralı vardı. Yabancıların en fazla 30 saniye dokunmaya hakkı vardı, bir saniye bile fazlasına izin yok.

Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, birçok insan teklifini kabul etti.

Düsseldorf'taki gösterisinde, memelerine dokunanların %40'ı kadındı. Ancak Amsterdam ve Londra'da, vajinasına toplamda 2 kadın dokundu.

Gösterisi boyunca, insanlara rızanın gerçekten ne olduğunu anlatmaya çalıştı.

Buna ek olarak, 1960'larda kadın hakları için savaş veren Avusturyalı gösteri sanatçısı Valie Export'a da bir saygı gösterisi yaptığını belirtiyor.

Görünen o ki, Export, 1960'larda buna benzer bir gösteri yapmış. 1968 yılında, Viyana sokaklarında memelerini straforla kaplayıp yabancıları dokunmaya davet etmiş.

Bu gösteri, kadınların da cinsellik konusunda eşit partnerler olduğunu, herhangi bir erkek kadar cinsel bir doğaya sahip olabileceğini ve sekse razı olması gerektiğini anlatıyor.

Bir başka kural da elini kutuya sokan yabancıların Milo'nun gözlerine bakmak zorunda olması.

İnsanlar fazlasıyla saygılıymış, hiç negatif bir yorum yapmadığını belirtiyor Milo.

Milo güvenliği için endişe duymuyor mu?

Genellikle halka açık gösteriler yaptığı için güvenliği konusunda gerekli önlemleri aldığını söylüyor. Ancak bu gösteri, en çok etkileşim içereni olduğu için her şeyi titizlikle ayarlamış ve sevgilisi sürekli olarak yanında durmuş. Neyse ki, tehlikeli bir şey yaşanmamış.

Milo'nun cinsel eşitlik için ilk gösterisi bu değil.

Birkaç ay önce, Almanya'da yılbaşında tacize uğrayan 1000'den fazla kadın için tamamıyla çıplak bir şekilde "Bize saygı duyun! Çıplakken bile kolay hedef değiliz!!!" yazan bir tabela tuttu.

Londra'da gösteri yüzünden tutuklanmasından sonra şöyle bir açıklama yaptı:

"Hücrede kalmak gerçekten korkunç bir deneyim. Ancak bu riski tekrar alırdım, çünkü benim için amaç çok önemli. Sonuçta, gösterilerime korkudan çok umut yol gösteriyor. Dünya çapında ne kadar çok insanın, özellikle kadının mesajımı aldığını görmek beni hem şaşırttı hem de tatmin etti!"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pastil

igrencsin.kolay yoldan gundemde kalayim.

salvador

o zaman bundan sonra bu siktiğimin tecavüzcüleri izin alırlar hanımefendi afedersiniz size bi tecavüz edebilir miyim? olursa olur olmazsa tamam der giderler ne kadar taşşak ne kadar gıcık bir mevzu mk tecavüz ve tacizde bulunan insanlar hasta hasta zihniyetleri hasta onların herkes biliyor birşeyi istemekle yapmak ve istemeden maruz bırakılmanın arasında ki farkı ama zihniyeti bozuk insanlar sapık zihniyetleri ile bunu göz ardı ediyorlar isterseniz hep beraber çıplak gezelim hadi durur mu dünyadaki pislik nah durur.

melike-pabuccu

Yeterli süre ve eğitimle doğuştan gelen sapkınlıklar harici durur

salvador

ben bu ülkede ki psikiyatri ve eğitimin bir hiç olduğuna inanıyorum hanımefendi

salvador

diğer ülkeler de de çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum

melike-pabuccu

Haklısınız ancak gerçekten istenirse ikisinde de aşama kaydedilebilir

salvador

umarım o güzel eğitim sistemine kavuşuruz

whypush

ondan sonra millet çıldırıyor, orasını burasını elletmenin normal bişey olduğunu düşünüp kafayı bozuyor. Yahu bacım kafası normal yerinde olan insan tecavüz eder mi ? sapıklar büyük ders mi aldı ? Halk aydınlanıp bilinçlendi mi? Ne oldu ? Rıza göstermek bu mu yani? tecavüz yada taciz eden kişinin çok da umrundaydı zaten rıza gösterip göstermemen.

g.f.

Rızaya bağlı olmayan tacizin ve tecavüzün nasıl bir şey olduğunu illaki ulu orta göstermek istiyorsanız; aynı muameleyi erkeklere yapmalısınız. Yolda gördüğünüz erkeklere elle dille sarkıntılık etmelisiniz mesela. böyle mesaj verilmez. Kültür farkı diyecem ama o da değil yaa. neyse bence çok gereksiz bi şey yapılmış. Bu yolla kimsede farkındalık yaratılmaz diye düşünüyorum ben.

vivien

Burada konu kadının kendine dokunulmasına izin vermesi değil. Buna belli koşullar altında izin vermesi. Kadının kendi bedeni ve cinselliği üzerinde söz hakkı olduğunu göstermeye çalışıyor hepsi bu. Evet farkındalık yaratmak için farklı yöntemler de kullanabilirdi diyebilirsiniz. Mesela günümüz toplumu bu konuda kaç farkındalık çalışması biliyor? Ama bunu biliyorsunuz. Çünkü normların dışında bir faaliyet. O kadın basit bir kadın değil. Ama haklısınız bedenini seks objesi olarak gösteriyor. Memeliyseniz hepiniz birer seks objesisinizdir. Cinsel organlarınızın varlığı sizi direkt seks objesi konumuna sokar. Ama hiçbir insan sadece bundan ibaret değildir. Seks objesi olmakla "sadece" seks objesi olmak arasındaki farka da dikkat çekiyor bu eylem "Evet bedenimin cinsel işlevleri var ama bunların kontrolüne ben sahibim. Ben dışında kimsenin onun için hüküm vermeye hakkı yok. Çünkü ben çoğunuz gibi bunlara sahip olan, düşünen, özgün ve özgür bir bireyim." demek istiyor.

vivien

Farkındalık yaratma da bir reklamdır. Kamu Spotu gibi düşün. Sigara içen herkes durumun zararlı olduğunun farkında. Ancak bazı şeyleri sürekli farklı şekillerde ve çarpıcı şekillerde göz önünde tutmak bir şekilde insanın zihnini kurcalar.

Görüş Bildir