Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suudi Arabistan Konsolosluğu Önünde İdam Protestosu

 > 
4PAYLAŞIM

Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Ayetullah Nemr'i idam etmesi, İran, Bahreyn ve Pakistan'dan sonra Türkiye'de de protesto edildi. Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğu önünde toplanan grup sloganlar attı.

Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR) üyeleri, Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Ayetullah Nemr’i idam etmesini protesto etti.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup adına açıklama yapan CABİR Başkanı Hasan Karabulut, Nemr'in dışlanan İslam toplumunun sesi, feryadı ve hamisi olduğunu söyledi. "Ayetullah Nemr'in suçu, halkına, milletine eşit yurttaşlık, eşit yaşama hakkını istemektir, başka suçu yoktu" diyen Karabulut şöyle devam etti:

"Müslümanlara sesleniyoruz, insanlığı huzur içerisinde yaşamak isteyen müminlere sesleniyoruz; gelin İslam'ı, Vehhabilerin esaretinden kurtaralım, gelin İslam'ı tekfirci anlayıştan kurtaralım. Biz Şia toplumu olarak, Caferiler olarak, biz Muhammedî dinden yanayız.”

Bölgede Vehhabi - İslam çatışması olduğunu söyleyen Karabulut, “Mazlum insanın dini sorulmaz, onun için beklentimiz şudur ki bütün özgür insanlar, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız, bu zulüm, bu cinayet karşısında tepkisini ortaya koysun ve kınasın. Böylece bu cinayetlerin, zulümlerin önü alınsın" dedi.

Zeynebiye Hareketi Gençlik Platformu Sözcüsü Mehdi Atam da "Başta hükümet yetkililerimiz olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez'in de bu cinayeti kınamalarını beklemekteyiz" dedi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Suudi Arabistan aleyhinde sloganlar atıldı.

Bahreyn'de eylemler

Körfez ülkesi Bahreyn'de Şii eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Komşu ülke Suudi Arabistan'da Şii din adamı Ayetullah Nemr'in öldürülmesinin ardından başkent Manama'nın birçok Şii mahallesinde Cumartesi ve Pazar günleri olaylar çıktı. Polis, molotof kokteylleri atan gruba biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Pakistan'da tepki eylemleri

Pakistan'ın Karaçi şehrinde de Şiiler Ayetullah Nimr'in idam edilmesini protesto için yürüyüş düzenledi.

Nasrallah'tan sert tepki

Hizbullah Genel Sekreteri Seyid Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan’ın Şii din adamını idam etmesinin bir ‘kan mesajı’ olduğunu söyledi, Riyad yönetimini dünyada mezhepsel çatışma arayışıyla suçladı.

“Bugün dehşet verici bir olayla karşı karşıyayız. Suud’un küçümsediği büyük bir olay bu. Fakat bu hafife alınacak bir olay değil” diyen Nasrallah, “Suud, Sünni – Şii gerilimi yaratmak istiyor. Daha önce de bunu yapan kendileriydi ve yine dünyanın her yerinde yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Lübnanlı Şii grubun Al Manar televizyonuna konuşan Nasrallah, idam kararının tüm dünyaya “gerçek suçluların kim olduğunu ve Suudi Arabistan’ın terörist yüzünü” gösterdiğini söyledi.

Şii din adamının idamı

Suudi Arabistan yönetimi, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr'in de olduğu 47 kişiyi idam etmişti.

Suudi Arabistan'da 47 Kişi İdam Edildi - onedio.com
Suudi Arabistan'da 47 Kişi İdam Edildi - onedio.com

İdamlar İran, Irak, ABD, AB'de yaşayanlar dahil tüm Şii gruplardan büyük tepki gördü. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suudi Arabistan’ın politikalarından dolayı ‘büyük bedel’ ödeyeceğini söylerken, Suudi Arabistan, 'düşmanca açıklamalar' yaptığını belirttiği İran'ın Riyad Büyükelçisi'ne protesto notası verdi.

Reuters, AA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir