Görüş Bildir
Haberler
Sütyen Takmaktan Rahatsız Olanlar ve Sütyen Takmayı Sevenler Buraya! Hangisi Daha Sağlıklı Söylüyoruz

Sütyen Takmaktan Rahatsız Olanlar ve Sütyen Takmayı Sevenler Buraya! Hangisi Daha Sağlıklı Söylüyoruz

Aybk Y.
19.05.2022 - 13:15

Uzun süre sütyensiz kalmak göğüslerinizi nasıl etkiler? Sütyen takmak size göre değil mi? Ya da sütyen takmamak sarkmalara neden olur mu? Bu sorular kafanızı kurcalıyorsa işte sizin için sütyen takmayı bırakmanın artıları, eksileri ve yan etkilerini derledik. Günün sonunda sütyeninizi çıkartmak size bir oh çektiriyorsa buyurun yazımıza.

Kaynak: https://www.shape.com/lifestyle/mind-...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Sütyen takmamak göğüslerinizin sarkmasına neden olur mu?

1. Sütyen takmamak göğüslerinizin sarkmasına neden olur mu?

Meme dokusunun çoğunluğunun desteklenmediği agresif hareketler travma ve ağrıya yol açabilir. Mesela sütyen takmadan koşuya çıkarsanız göğüsleriniz zıplar ve incinebilir. Pekala, egzersizler için sütyen şarttır, ama evinizde otururken televizyon izlerken de mi sütyen takmanız gerekir? Sütyen takmamak sarkmaya neden olur mu yoksa olmaz mı konusunda uzmanlar ikiye ayrıldı. Bazıları sütyen takmazsanız göğüsleriniz sarkar derken Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nde meme cerrahı ve doçent olan Andrea Madrigrano, sarkmanın göğüslerinizin boyutuna bağlı olarak ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu ve küçük göğüslü insanlar için sütyen takmanın yapısal bir yararı olmadığını söylüyor.

2. Sütyen takmak sırt ağrısına yardımcı olur mu?

2. Sütyen takmak sırt ağrısına yardımcı olur mu?

Sarkmanın yanı sıra, sırt ağrısı da kadınlar için bir problem. Daha büyük göğüsleri olan insanlar için sırt ağrısı daha büyük bir problem olabilir. Bu yüzden büyük göğüslü insanlar için sütyen takmak sırt ağrısına ve duruşa yardımcı olabilir. Madrigano, büyük göğüslü insanların göğüslerin altındaki kaslara aşırı yük bindirebileceğini bu yüzden de göğüs, sırt ve omuz ağrılarına neden olabileceğini söylüyor. Fakat sütyenin sağladığı destek, göğüslerinizin ağırlığının çoğunu göğsünüzden, sırtınızdan ve omuzlarınızdan alır ve bu gerginliği önemli ölçüde en aza indirir, diye açıklıyor.

3. Sütyen takmamak cildinize fayda sağlayabilir.

3. Sütyen takmamak cildinize fayda sağlayabilir.

Sütyeninizi bırakmak cildiniz için, özellikle tahriş sorunu yaşayanlar için faydalı olabilir. Kaliforniya'da bir dermatolog olan Devika Icecreamwala, sütyen takmanın, göğüslerinizin altında ve üzerinde ter birikmesine neden olabileceğini, bunun da iltihaplanmaya ve nihayetinde bir maya enfeksiyonuna sebep olabileceğini söyledi. Tabii ki bu sorunların ortaya çıkması haftalar hatta aylar alır ve farklı faktörler de bu sorunları tetikler. Örneğin, günlük duş almamak, bir antrenmandan sonra göğsünüzdeki teri silmemek veya bir antrenmandan ya da sıcak bir günden sonra terli olan sütyeninizi değişmemek gibi

Öte yandan, sadece sütyen giymemek bir çözüm değildir. Dr. Icecreamwala, iltihapları gidermek için topikal ilaçlara ihtiyacınız olabileceğini ve bu süreçte sütyen takmanın, bu cilt sorunlarını iki ila dört haftada geçireceğini söylüyor.

4. Zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

4. Zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

Giysileriniz motivasyonunuzu ve performansınızı etkileyebilir. Mesela en sevdiğiniz spor kıyafetlerinizi giydiğinizde spor yapmak size daha keyifli gelir ve motivasyonunuz yükselir. Bu açıdan baktığımızda evden çalışıyorsanız pijamalarınızı çıkarmanın iş verimliliğinizi arttırıp arttırmadığını görmek için sütyen ve kot pantolon giyebilirsiniz. Dr. Madrigrano'nun özellikle büyük göğüsleri olmayanlar için iyi bir seçenek olduğunu söylediği dikişsiz braletleri deneyebilirsiniz.

5. Sizin bedeniniz sizin kararınız.

5. Sizin bedeniniz sizin kararınız.

Evde ya da dışarda sütyen takmak isteyip istemediğiniz sizin kişisel tercihinize ve rahatlığınıza bağlıdır. Dr. Madrigrano, bazı kadınlar sütyen takmamayı seçtiklerini çünkü rahat bir sütyen bulamadıklarını ya da desteğe ihtiyaç duymadıklarını söylerken büyük göğüslü bazı kadınların da uyurken bile sütyen takmayı tercih ettiklerini söyledi.

Önemli olan sizin konforunuz. Sütyen takmamak sizin için daha rahatsa ve bundan memnunsanız sütyen takmanıza gerek yok.

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
38
19
13
9
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gülden Suakar

konu bizim memintolar, yani kadınlarınki ama hep erkekler konuşuyor; valla anlamıyorum. Ben şimdi tanımadığım komşum evine parke mi yaptırsın, mermer mi döş... Devamını Gör