Görüş Bildir
Haberler
Susurluk: Nüfusunun İki Katı İnsan 'Tost'una Mola Veriyor

etiket Susurluk: Nüfusunun İki Katı İnsan 'Tost'una Mola Veriyor

ATKN
16.10.2016 - 21:48 Son Güncelleme: 17.10.2016 - 10:48

İstanbul-İzmir karayolunda bulunan, yaklaşık 25 bin kişinin yaşadığı Balıkesir'in Susurluk ilçesinde, ünü yurt dışına yayılan tost ve ayranı için nüfusunun iki katı insan mola veriyor.

Susurluk, ünlü tostu ve ayranından önemli gelir elde ediyor. 

Ekmeği ve peynirinin üretilmesi, tesislerde çalışanlarıyla en az 500 kişiye istihdam yaratan tost ve ayran, ilçe ekonomisinin belkemiğini oluşturuyor.

Susurluk Ticaret Odası İkinci Başkanı İrfan Ayyıldız, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada ilçenin Susurluk tostu ve ayranıyla tanındığını ifade ederek tost ile ayranın ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını vurguluyor ve şöyle söylüyor:

'Susurluk, Türkiye'nin en kalabalık karayollarından birinin tam ortasında bulunuyor. Buradan aracıyla geçenlerin önemli bölümü Susurluk tostu yemeden, ayranını içmeden gitmez. Susurluk Bölge Trafik rakamlarına göre, İstanbul-İzmir karayolundan yaz dönemi̇nde günlük ortalama 500 bi̇n araç geçiyor, kış aylarında ise ortalama 150 bine yakın araç geçişi oluyor. Bunların yüzde 10'unun mola verdiğini hesaplarsak ve her birinde 4 kişi olduğunu düşünürsek ki daha fazlası uğruyor, kış aylarında günlük 50 bin, yaz aylarında ise 100 binin üzerinde yolcu tost ve ayranımız için bize geliyor.'

Günlük 50 bin tost satışı...

Günlük 50 bin tost satışı...

İlçedeki 12 tesisten aldıkları rakamlara göre şu anda günlük 50 bin tost satışı yapıldığına dikkati çeken Ayyıldız, 'Nüfusumuzun iki katına tost satıyoruz. Yaz aylarında ise günlük, nüfusumuzun 4-5 katı kişi tostumuzdan yiyor. Bu orana yakın miktarda da ayran tüketiliyor.' dedi.

Tostun ilçede adeta sektör oluşturduğunu vurgulayan Ayyıldız, 'Tostumuz genellikle peynirli oluyor ama karışık isteyene sucuklu da veriliyor. Tost ekmeği özeldir ve ilçemizdeki fırınlarda üretilir. Hatta birçok kente buradan tost ekmeği gönderiyoruz. Peyniri, sucuğu derken birçok kişi tosttan bir şekilde ekmek kazanıyor.' ifadelerini kullandı.

İrfan Ayyıldız'ın belirttiğine göre tost ve ayranla en az 500 kişiye istihdam yaratılıyor. Ayyıldız, ayran için aldıkları 'coğrafi işaret'i Susurluk tostuna almak amacıyla da başvuruyu yaptıklarını, sonuç beklediklerini kaydediyor.

24 saat tost yapılıyor

24 saat tost yapılıyor

Tost ustası Şükrü Kural'a göre tostun lezzetli olmasının sebebi, ekmek ve peynirden kaynaklanıyor.

Tost peyniri mayalanmış ve az tuzlu. Tost ekmeği de sadece Susurluk'ta üretilen, kendilerine has ekmek. Şükrü Kural, günlük 8 saat çalışmayla 500 tost yaptığını ve burada 24 saat tost yapıldığını söylüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
352
174
53
23
16
9
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Talha Alptekin

Götlerini kaldırınız aha da böyle senelerdir, Servis yavaş, masalar pis, tuvaletler desen paralı ak. Adam tuvalete 1.5 lira demiş höh ak höh tostta ayrıca o ... Devamını Gör

feyk

tek bir otobanla yolun degismesine bakar. butun ilce bosluga duser.

Berk

Susurluk tostu da güzel ama Ayvalık bir adım önde bence :D