Görüş Bildir

Suriye'de Varil Saldırılarında 12 Bin Ölü

Haberler
> Suriye'de Varil Saldırılarında 12 Bin Ölü

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR) Esed rejimi'nin 2012 yılından bu yana muhaliflerin kontrolündeki bölgelere 5 binden fazla varil bombalı saldırı düzenlediğini ve saldırılarda 12 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

SNHR'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin 2139 sayılı kararının üzerinden bir yıl geçmesinin ardından yayımladığı rapora göre, Esed rejimi Suriye'nin farklı kentlerinde, 12 bin 179 kişinin ölümüne neden olan 5 bin 150 varil bombalı saldırı düzenledi.

Raporda, söz konusu varil bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin yüzde 96'sının sivil, bunların da yüzde 50'yi aşkın kısmının kadın ve çocuklardan meydana geldiği vurgulandı.

Esed rejiminin BMGK kararından sonra, geçen bir yıllık sürede ülkenin çeşitli bölgelerine bin 950'yi aşkın varil bombalı saldırı düzenlediği belirtilen raporda, söz konusu saldırılarda yüzlerce bina ve evin yıkıldığı, 6 bin 465 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Ölenlerin bin 892'si çocuk, bin 720'si kadın ve 302'si silahlı muhalif.

Kurbanların çoğunluğu sivil

Raporda, Esed rejiminin saldırılarını rastgele düzenlediğine ve çoğunlukla sivillerin zarar gördüğüne dikkat çekiliyor. Rapora göre, rejim ilk defa 1 Ekim 2012 yılında İdlib'in Selkin ilçesinde 2 katlı bir eve varil bombalı saldırı düzenledi ve burada 7'si kadın, 7'si çocuk, 32 kişi öldü.

SNHR raporunda, Güvenlik Konseyi'nin Suriye'nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılmasının sağlanması, kentlerdeki kuşatmaların kaldırılması ve varil bombaları dahil hava saldırılarının sonlandırılmasını isteyen 2139 sayılı kararı almada bir buçuk yıl geciktiği ve diğer kararların uygulanmasında da ciddi bir yaptırım olmadığı için Esed rejimi ve destekçilerinin cesaretlenerek, işledikleri suçlara devam ettiği vurgulandı.

Rapora göre, Esed rejiminin varil bombalı saldırılarında Halep'te 4 bin 105, İdlib'de 622, Dera'da 606, Şam kırsalında 334, Hama'da 309, Humus'ta 281, Rakka'da 81, Deyr ez-Zor'da 39, Lazkiye'de 33, Haseke'de 22, Kuneytra'da 20, Tartus'ta 13 ve Suveyda'da 1 kişi hayatını kaybetti.

'BM kararları kağıt üzerinde kalmamalı'

BMGK kararlarının kağıt üzerinde kalmaması ve uygulamaya geçirilmesi istenen SNHR raporunda, BM'nin yaşanan sorunun çözümüne katkıda bulunması ve davanın Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürülmesine engel olmaması gerektiği ifade edildi.

Suriye'de yaklaşık 4 yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşta BM rakamlarına göre yaklaşık 200 bin kişi hayatını kaybederken, muhaliflere göre bu sayı 300 bini aşıyor.

BMGK'da uzun müzakereler sonunda batılı ülkelerin hazırladığı metin Rusya'nın istediği şekle getirilerek, 22 Şubat 2014'te Suriye'nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılmasının sağlanması, kentlerdeki kuşatmaların kaldırılması ve varil bombaları dahil, hava saldırılarının sonlandırılmasını isteyen 2139 sayılı karar, oybirliği ile kabul edilmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?