Görüş Bildir
Haberler
Şule Çet Davasında Dudak Okuma Raporu: Konuşmanın İçeriği Tespit Edilemedi

Şule Çet Davasında Dudak Okuma Raporu: Konuşmanın İçeriği Tespit Edilemedi

Ankara'da, üniversite öğrencisi Şule Çet'in plazanın 20'nci katından düşerek, ölmesiyle ilgili, tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın asansör önündeki görüntülerine ilişkin dudak okuma raporu dosyaya girdi. Raporda, Akand'ın diğer sanığa göre daha tedirgin ve gergin olduğu; ancak alkollü olmasına bağlı dudaklarının ince motor becerilerindeki koordinasyon bozukluğu, sakal ve bıyığının dudaklarını kapatması, kamera çekiminin yüz ve dudakları net olarak göstermemesi nedeniyle görüşmenin içeriğinin net olarak tespit edilemediği belirtildi.

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in, geçen yıl 28 Mayıs'ta plazanın 20'nci katından şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitirmesiyle ilgili Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'cinayet', 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'hürriyeti tehdit' suçlarından tutuklu yargılanan sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın, olaydan hemen sonra plazanın asansöründen inerken görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Dudak okuma uzmanı konuşmaları inceledi

Dudak okuma uzmanı konuşmaları inceledi

Davanın önceki celselerinde Çet ailesinin avukatları, sanıkların güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerdeki konuşmalarının tespiti için mahkemeden dudak okuma uzmanlarınca inceleme talep etmişti. Avukatlar, iki sanığın konuşmalarının çözülmesi halinde olayın ortaya çıkacağını ifade etmişlerdi. Mahkemece istenen ve davanın seyrini değiştirmesi beklenen rapor, dava dosyasına girdi.

"Çağatay Aksu rahat ve sakin"

"Çağatay Aksu rahat ve sakin"

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Uzmanı Prof. Dr. Erol Belgin tarafından hazırlanan raporda, konu ile ilgili iki şüphelinin asansör önündeki konuşmalarında jest, mimik, dudak hareketleri ve beden dillerinin incelendiği belirtildi. Raporda 'Sonradan gelen şüphelinin beden dilinin rahat ve sakin olduğu, telefonla ilgilendiği ve diğer şüpheliye başını iki yana sallayarak olumsuz-onaylamadığını gösteren bir şeyler ifade etmeye çalıştığı ve iki defa hasarlı olarak görülen sağ el orta parmağını gösterdiği, pembe tişörtlü şüphelinin ise daha sık olmak kaydıyla her ikisinin de kameraya baktığı gözlenmiştir' denildi.

"Sakal ve bıyıklar dudağı kapatacak kadar uzun"

"Sakal ve bıyıklar dudağı kapatacak kadar uzun"

Pembe tişörtlü şüphelinin (Berk Akand) jest, mimik, dudak hareketleri ve beden dili incelendiğinde diğerine göre daha tedirgin ve gergin olduğu ifade edilen raporda, 'Bu duygusal durumuyla ilgili bağlantılı 'bana mı diyorsun', 'söylüyorum', 'yeter' şeklinde ifadeler sergilediği görülmüştür. Ama konuşmanın daha detaylı içeriği incelendiğinde şüphelinin alkollü olmasına bağlı olarak dudaklarının ince motor becerilerindeki koordinasyon bozukluğu, sakal ve bıyık kullanması ve bunların dudakları kapatacak şekilde uzun olması, konuşmadaki dudak hareketleri sırasında ağız açıklığının dar olması nedeniyle ilgili fonemlerin ayırt edilememesi ve dudağın ışığının pozisyona bağlı gölgelenmesi, kamera çekiminin yüz ve dudakları net olarak göstermemesi nedeniyle görsel olarak görüşmenin içeriği net olarak tespit edilememektedir' ifadeleri kullanıldı.

Şule Çet davasında son duruşma geçtiğimiz gün görülmüş ve bilirkişi dinlenmişti 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
154
45
25
4
4
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Ananızı sikeyim orospu evlatları, ananızı bacınızı amuda kaldırıp tersten sikeyim, inşallah şu kızcağızın yaşadıklarının mislini yaşaya yaşaya geberir çürür ... Devamını Gör

shiroshinju

Bir kadın cinayeti ile ilgili bir içeriğin yorumuna başka kadına küfür etmek nasıl bir akıl tutulması.Embesilin şahsına sövün sayın ama ana bacı ne alaka.Niy... Devamını Gör

Damla Taşkın

Sizin gelmişinizi geçmişinizi sikeyim orospu çocukları. Bunların acısı o sizi doğuran orospu ve pezevenkyen çıksın inşallah

Ender Deniz

bence tespit edildi ama sizin işinize gelmedi