Suistimale ve Fiyat Artışına Neden Olacak mı? AKK Tarihe Karışıyor...

-

Film, dizi ve oyunseverlerin kabusu Adil Kullanım Kotası tarihe karışmak üzere. İnternet sağlayıcılarının durumu faturaya yansıtıp yansıtmayacağı henüz bilinmese de bu uygulamanın miadı 31 Aralık'ta doluyor.

Tüm internet kullanıcılarının şikayetçi olduğu uygulama ne zaman hayatımıza girdi?

Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre, uygulama ülkemizde 2012’de getirildi. Tüketiciler satın aldıkları internet paketinin hızını doldurduklarında hızları ay sonuna kadar 3 megabit saniyeye düşürülüyordu.

Şikayetler ve içerik tüketiminin artması üzerine 2017’de iyileştirme yapıldı. 02:00-08:00 saatleri arasındaki kullanımlar AKK’ye dahil edilmedi.

İnternet Kullanıcılarının 'Baş Belası' AKK Kaldırılıyor: 6 Saatlik Dilimde Kullanım Kotaya Dahil Olmayacak - onedio.com
İnternet Kullanıcılarının 'Baş Belası' AKK Kaldırılıyor: 6 Saatlik Dilimde Kullanım Kotaya Dahil Olmayacak - onedio.com

Ulaştırma bakanı 31 Aralık 2018’de ise AKK’nin tamamen kaldırılacağını duyurdu.

Ulaştırma Bakanı Adil Kullanım Kotasının Kaldırılacağını Açıkladı - onedio.com
Ulaştırma Bakanı Adil Kullanım Kotasının Kaldırılacağını Açıkladı - onedio.com

Diğer ülkelerde de Adil Kullanım Kotası var mı?

Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri de uyguluyor. Ancak en önemli fark, bu ülkelerde AKK’ye dahil kotaların 500 GB’lık boyutlarda olması. Bu nedenle tüketiciler açısından bir sorun teşkil etmiyor.

Yeni sistem suistimalin önünü açar mı?

İnternet başında sabah akşam film indiren, dizi izleyen, başkalarına izleten, bireysel aboneliğini iş için kullananlar bulunuyor. Bir aboneliği üç dört ailenin kullanması gibi durumlar da görülüyor.... Ancak bunların kim olduğunu internet servis sağlayıcılar görebiliyor. Bunların oranının da yüzde 1-2’leri geçmediği belirtiliyor. 

Türkiye’de en önemli sorun ise internet aboneliklerinde kotaların çok yetersiz olması. Ortalama kotalar 35-50 GB arasında. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, Türkiye’de ortalama kullanım ise 93 GB’yi buluyor. Tüketicilerin ihtiyaçlarıyla kullanımları birbiriyle uyuşmuyor.

Yeni dönem nasıl olacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AKK’nin yıl sonunda kaldırılacağını duyurdu. Peki, AKK kalkınca kullanıcılarını ne bekliyor? Düzenleme tüketici haklarının korunması ve hizmet kalitesi açısından olumlu bir yaklaşım. İşletmeciler açısından ise mali ve operasyonel yükümlülükler getirecek. 

Düzenlemeler uzun vadede tüketiciye daha yüksek fiyat olarak yansıyabilir. ‘Eski kotaların geri getirilmesi, kota bittiğinde internetin kesilmesi’ gibi uygulamalar görülebilir. Bakan ve BTK, AKK’nin kalkmasının ardından nasıl bir sisteme geçileceği konusunda henüz açıklama yapmadılar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir