Suikastçı Polisin Anne ve Babası İfadelerinde Ne Dedi?

 > 
57PAYLAŞIM

Rusya'nın Türkiye Büyükelçsi Andrey Karlov'a suikast düzenleyen çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş'ın annesi, babası, ablası ve 3 akrabası, emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Anne Altıntaş, oğlunun suikasttan önce kendisini arayarak helalleştiğini söyledi. Oğlunun polislik sınavlarına hazırlanırken dershaneye gitmediğini belirten anne, "Benim çocuğum içine kapanık sessiz ve sakin bir çocuktu" dedi. Mevlüt Altıntaş'ın 15 Temmuz'dan sonra kapatılan, FETÖ bağlantılı Körfez Dershanesi'ne gittiği yönünde iddialar vardı. Öte yandan Altıntaş'ın FETÖ üyelerinin haberleşme ağı 'ByLock' kullanıp kullanmadığı merak konusuydu. Bugün gelen bilgi telefon hattına yönelik incelemede 'Bylock' kullanılmadığının belirlendiği yönünde...

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıyla öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan saldırganın annesi, babası, ablası, yengesi ve iki dayısının Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki işlemleri tamamlandı.

Şüpheliler ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla salıverildi.

Herhangi bir örgüt ya da cemaatle bağlantısının olup olmadığı soruldu

Anadolu Ajansı'nın haberine göre şüphelilere, "Mevlüt Mert Altıntaş ile ne zaman görüştükleri, bahse konu olayla ilgili kendilerine bilgi verilip verilmediği ya da imada bulunup bulunmadığı, herhangi bir terör örgütü, dini grup ve cemaatle bağlantısının olup olmadığı" gibi sorular yöneltildi.

"Benim çocuğum içine kapanık sessiz ve sakin bir çocuktu"

İfadesinde, saldırının olduğu gün oğlunun 16.30'da kendisini aradığını ve ne yaptığını sorduğunu belirten anne Altıntaş, şunları anlattı.

"O ara müsait değildim, misafirlikteydim. Kendisi bana 'anne ne yapıyorsun' diye sordu. Daha sonra müsait olunca kendisini arayacağımı söyleyince 'tamam anne Allah'a emanet ol, hakkını helal et' diyerek telefonu kapattı. Oğlum polislik sınavlarına hazırlanırken herhangi bir dershaneye gitmedi. Benim çocuğum içine kapanık sessiz ve sakin bir çocuktu."

"Polis olduktan sonra içine kapanmaya ve sessizleşmeye başladı"

Baba Altıntaş da olayın olduğu gün oğluyla konuştuğunu, kendisine, telefon hattına kontör yüklediğini söylediğini aktardı.

Telefon konuşmasında oğluna çalışıp çalışmadığını sorduğunu belirten Altıntaş, ifadesinde şunlara yer verdi:

"Bana izinli olduğunu, şu an çarşıda gezdiğini, yemek yiyeceğini söyledi. Kendisi annesini ve beni her gün olmasa da 2 günde bir arardı. Konuşmasında anormal bir durum söz konusu değildi. İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulunu kazandıktan sonra Sercan B. isimli öğrenciyle samimiyet kurdu. Polis olduktan sonra ibadetlerine daha düşkün olmaya, içine kapanmaya ve sessizleşmeye başladı. İzmir polis okulunda okuduğu esnada en samimi arkadaşı Sercan B. isimli şahıstı. Hatta seçme imkanın varsa İzmir'de kalmasını söylememe rağmen Sercan'ın Ankara’ya gitmesinden dolayı burayı seçmiş, bu şahısla aynı evde kaldılar."

DHA: Telefonunda ByLock kullanılmadığı tespit edildi

Doğan Haber Ajansı'nın soruşturmaya ilişkin aktardığı bilgiye göre örgüt bağlantısı araştırılan Altıntaş'ın telefon hattı incelemesinde FETÖ üyelerinin haberleşme ağı 'Bylock' programı tespit edilemedi. 

Ancak telefonun şifresinin çözülmesi için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Abdülkadir Selvi 'ByLock çıktı' demişti

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, 22 Aralık tarihli yazısında Altıntaş'ın telefonundan ByLock programının çıktığını yazmıştı. Selvi, Altıntaş'ın görüşmeleri oradan takip ettiğinin ancak programı aktif olarak kullanmadığının belirlendiğini söylemişti: 

"Katil polisin telefonundan ByLock çıktı mı? Çıktı. FETÖ’cülerin 2016 yılı Ocak ayına kadar etkin bir şekilde haberleştikleri ByLock programı, Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefonunda da çıktı. ByLock, kırmızı, turuncu ve mavi olmak üzere üç kademeli olarak sınıflandırılmıştı. Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefonuna ByLock programının yüklendiği, oradan görüşmeleri takip ettiği ancak aktif olarak kullanmadığı belirlendi."

Ev arkadaşlarının sorgusu devam ediyor

Gözaltındaki Altıntaş'ın aynı evde kaldığı avukat Serkan Ö. ve 2 polisin sorgusu ise sürüyor. 

Konuya ilişkin çalışmalarını sürdüren Rus heyet de bugün Altıntaş'ın kıyafetlerini inceledi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir