Srebrenitsa Katliamına Karışan 7 Kişi Tutuklandı

 > -
Abone ol

Sırbistan polisi 1995 yılında Bosna'nın Srebrenitsa kentinde düzenlenen katliamda rol almakla suçlanan 7 kişiyi tutukladı.

Belgrad'ın bu adımının çok önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Associated Press haber ajansı, Sırp ve Bosna adli yetkililerine dayanarak, tutuklanan 7 kişinin Srebrenitsa'nın dışındaki bir depoda 1000'den fazla Müslümanı öldürmekle suçlandığını aktardı.

Srebrenitsa katliamında, 8 binden fazla Bosnalı Müslüman yetişkin erkek ve çocuğun öldürüldüğü tahmin ediliyor. O yıllarda Bosna Sırp Cumhuriyeti ordusunun komutanı Ratko Mladiç halen Lahey'deki mahkemede soykırım suçundan yargılanıyor.

Srebrenitsa ve çevresinde şimdiye dek 36 toplu mezar açıldı ve 6 bin kişinin kemikleri bulundu.

Sırp savcılar Sırbistan ve komşu ülkelerde diğer zanlıların arandığını belirtti.

Davayı yürüten savcılardan Bruno Vekariç, AP'ye yaptığı açıklamada, "Savcılığımızın Srebrenitsa'da sivillerin ve savaş tutsaklarının topluca öldürülmesiyle ilgili olarak ilk kez harekete geçtiğinin vurgulanması gerekiyor" dedi ve Sırbistan'ın geçmişiyle yüzleşmede önemli bir noktaya yaklaştığını bildirdi.

Sırbistan Savaş Suçları Savcı Yardımcısı Vekariç, "Daha önce hiçbir zaman bu boyutlarda bir suçla uğraşmadık. Sırbistan'ın adli süreci izleyerek Srebrenitsa konusunda açık bir tutum benimsemesi, büyük önem taşıyor." dedi.

Associated Press Ajansı, son operasyonda tutuklanan zanlılar arasındaki en önemli ismin "Kasap Neco" lakabıyla tanınan ve daha sonra Sırbistan'da başarılı bir iş adamına dönüşen Nedeljko Milidragoviç olduğunu bildiriyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir