Sözlerinde Derin Anlamlar Taşıyan İlginç Hikayeli 12 Yerli Şarkı

0PAYLAŞIM

Büyük yaşanmışlıklardan kaleme dökülen şarkıları bir de hikayelerini öğrendikten sonra dinleyin, bir daha eskisi gibi dinleyemeyeceksiniz...

1. Barış Manço - Kol Düğmeleri

Şarkılarında hikayeler anlatmayı seven Barış Manço, Kol Düğmeleri şarkısını 1962’de nişanlandığı Semra adlı genç kız için kaleme alır. Manço'nun 1963’te okumak için Belçika’ya gitmesiyle nişan bozulur ve kendisi yaşadığı üzüntüyü bu şarkıyla ifade eder. Şarkıda bahsi geçen kol düğmeleri ise nişanlısı Semra'nın hediyesidir.

“İki küçük kol düğmesi, bütün bir aşk hikayesi.
İki düğme iki ayrı kolda, bizim gibi ayrı yolda...”

2. Şebnem Ferah - Deli Kızım Uyan

Rock müziğin en iyi kadın temsilcilerinden biri olan Şebnem Ferah’ın ablası Aydan bir gün kansere yakalanır. Ablasının yanında refakatçi olarak beklerken yaşadığı üzüntüyü Deli Kızım Uyan şarkısının sözleriyle dile getirir ve daha sonrasında şarkıyı besteler ve maalesef 1997 senesinde ablasını kaybeder. Bu kayıptan 2 sene sonra yaşanan 1999 depreminde ise babasını kaybeden Ferah babasına ithafen de Babam Oğlum şarkısını yazar.

3. Haramiler - Mavi Duvar

Haramiler’in Mavi Duvar’ının sözlerine ait birçok farklı hikaye duymanız mümkün. Bizim bildiğimiz ise şu şekildedir; şarkının sözlerini yazan genç, kendisi gibi doktor olan sevgilisi ile tatile gitmeye karar verir ancak kız arkadaşı işleri dolayısıyla delikanlıya önceden gitmesini ve onu yazlıkta beklemesini söyler. Delikanlı anlaştıkları gibi önceden gider ve sevgilisini beklemeye başlar. Ona sevgilisinin yola çıktığını söyleseler de bir türlü gelmez ve sonunda acı haberi gelir. Kız arkadaşı yolda trafik kazası sonucu ölmüştür… Delikanlı haberi aldıktan sonra koşarak sahile iner ve şu sözler dökülür: 

“Birden çıktım viraneden koşa koşa indim kumsala, acı acı sövdüm sonra, yüzümü kırbaçlayan rüzgara…

4. Kıyamam Sana - Leman Sam

Leman Sam’dan dinlediğimiz ancak Zeynep Talu’ya ait bu şarkının sözleri seks işçisi bir kadının hayatına ithafen yazılmıştır. Kadın bir gün beklemediği bir anda hamile olduğunu öğrenir. Çocuğunu doğurduktan sonra bulunduğu şartlar ve ortam altında ona bakamayacağına karar veren kadın istemeyerek de olsa onu evlatlık verir ve şarkının sözlerini bebeğiyle geçirdiği son gecede bebeğinin baş ucunda beklerken yazar.

“Karanlık gecelere ortak edemem seni, kıyamam kıyamam sana…”

5. Candan Erçetin - Yalan

Candan Erçetin'in seslendirdiği Yalan şarkısının hikayesi ise yürek burkuyor. 1997 yılında yaşanan Karapınar Konya- Ereğli karayolu üzerinde şoförün uyuyakalması sonucu otobüsle tankerin çarpıştığı korkunç bir trafik kazasında 48 öğrenci yaşamını yitirir. Yolcuların birçoğu 29 Ekim tatili için evlerine dönen üniversite öğrencilerinden oluşuyordu. Bu kazasının en trajik yönü, yolculardan birinin defterinde bulunan “Dünyada ölümden başkası yalan” dizelerinin yazılı olduğu bir kağıt parçasının bulunmasıydı. Daha sonra bu sözler şarkıya dökülmüştür.

6. Haluk Levent - Elfida

Listemizde hikayesine en aşina olduğumuz şarkılardan biridir belki Elfida. “Elfida”Arapça’da “feda etmeyi bilmek” anlamına gelen kelimedir. Haluk Levent için ise bu şarkının hikayesi çok özel. Kanser hastası 16 çocuğun bakımını üstlenen Levent, bu çocuklardan biri olan 9 yaşındaki Elfida’nın vefatıyla şarkının sözlerini yazar. Klibinde oynatmak ve şarkıyı dinletmek istese de maalesef yapamaz. Ancak bu şarkıyla onu daima bize hatırlatmayı başarıyor.

7. Yıldız Tilbe - Ama Evlisin

Hikayelerini bilmesek bile neredeyse tüm şarkılarıyla gözlerimizi doldurmayı başaran Yıldız Tilbe’nin Ama Evlisin şarkısının hikayesini adından da tahmin etmek zor değil. Tilbe bu şarkıyı o zamanlar evli olan platonik aşkına yazar. Bir röportajında evli birine aşık olduğu için çok üzülüp hasta olduğunu şu sözlerle açıklar: “Aşık oldum, adam evli çıktı, benim değildi. Çok üzüldüm. Ölüyordum. Şaka değil! Onu düşündüğüm zaman içimde bir şey vardı büyüyordu, hissediyordum. Bir gittim hasta çıktım, iyi mi? Hastaneye yattım, düşünmemeye çalıştım, attım o içimdeki kötü şeyi elimden geldiğince. Sonra adamı unuttum, rahatladım Allah’ıma bin şükür. Aşık oldum mu, çok derin yaşıyorum aşkı. Yine öyle sevebilirim. Ama kimseyi öyle sevmek istemiyorum."

8. Duman - Bal

Her şarkısında kendi aşklarımızdan bir parça bulduğumuz Duman grubunun solisti Kaan Tangöze o dönem Türkiye güzeli Ahu Paşakay ile birlikteydi. 2002 yılında bir barda verdikleri konser öncesi çift aralarında tartışma yaşar. Tangöze’nin konser sırasında gözleri Ahu’yu arar fakat göremez yine de konsere gelmeme ihtimalini aklının ucuna bile geçirmez. Kalabalık arasında kendisini dinlediğini düşündüğü sevgilisi Ahu’nun gönlünü almak için o güne kadar ona yazdığı tüm şarkıları arka arkaya söyler. Kaan’ın tam “Bal” şarkısını söylediği esnada kulise o haber gelir. Ahu Paşakay, o gece Kaan, Bal’ı seslendirirken dolabın demirlerine kendini bağlayarak intihar eder.

9. Mor ve Ötesi - 23

Çok sevdiğimiz Mor ve Ötesi grubunun solisti Harun Tekin’in yazmış olduğu sözlerin hikayesi şarkının adında gizli aslında. Harun Tekin bu şarkıyı Şafak isimli o dönemki sevgilisi için kaleme alır ve Ş harfinin alfabenin 23. harfi olması sebebiyle şarkıya bu adı verir.

“Lütfen beni hemen uyandır
Ya da hep öyle bak yüzüme
Ne kork benden ne uzaktan dinle
Lütfen beni uyandırma”

10. Can Bonomo - Derda (Koy Bi` Rakı Şişeden)

Can Bonomo son zamanlarda severek dinlediğimiz genç sanatçılardan biri. Genellikle eğlenceli şarkılarını dinlemeye alışkın olduğumuz Bonomo’nun Derda şarkısı ise hikayesiyle bunlardan farklı. Bonomo bu şarkının sözlerini annesinin ölümü üzerine kaleme alır. Şarkıyı dikkatle dinleyince duygulanmamak elde değil.

“Aldılar bak canını
Koy bi' rakı şişeden
Gülümse bize köşeden
Bak beter olduk ağlaya ağlaya
Gel be geri yeniden”

11. Teoman - 17

Teoman 17 şarkısının sözlerini 1980 yılında henüz 17 yaşındayken idam edilen Erdal Eren için kaleme alır. Teoman ile akrabalığı bulunan Erdal Eren'in suçu kayıtlara bir askeri inzibatı öldürmek olarak geçse de otopsi raporunda askerin ölüm sebebinin yakın ateş olduğu anlaşılmıştı. Yine de Eren'in idamdan vazgeçilmemişti.

12. Cem Karaca - Ceviz Ağacı

Cem Karaca'nın güzel sesinden dinlediğimiz ve Nazım Hikmet'e ait şiirden bestelenen şarkının sözleri, bir gün Nazım Hikmet’in kaçak olduğu ve arandığı dönemde sevdiği kadın ile Gülhane Parkın'da buluşacakken bir arkadaşının onu ihbar etmesi üzerine Park'ta polislerle karşılaşması ve ceviz ağacına tırmanarak saklanmasını anlatıyor. Polis parkta Nazım'ı ararken o sırada sevdiği kadın parka geliyor ve Nazım o sırada kafasından şu sözleri yazıyor:

"Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkında
Ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında"

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fuat-dayioglu

Candan Erçetin Çapkın Albümü çıkış 16 şubat 1997 Karapınar trafik kazası 26 ekim 1997 yani şarkı kazadan önce yazılmıştı ...

semboliksizofrenik

Ayrıca Şebnem Ferah’ın “ Bugün “ şarkısıda babasına ithaf edilmiş bir şarkıdır (Babam oğlumun babası ile hiçbir ilgisi yoktur, maalesef bir şerefsize ithaf edilmiştir) Bugün şarkısının hikayesini 2006 yılı Trakya üniversitesi yaz festivaline katıldığında konserde söylemiş ve tam “kelebek ol gel uç yine” dediğinde mikrofonunan bir kelebek konmuştur. Önce Buket Doran’ a sonrada dinleyicilere göstermiştir. En önde olan bendeniz ise ona hayran hayran bakmışımdır.

solucanligubre

Bugun sarkisini ablasi icin yazdi :)

semboliksizofrenik

Konserde babasından bahsetti, ikiside olabilir, ikiside onun için büyük kayıp

Gizli Kullanıcı

güzel paylaşım.çoğunu bilmiyordum.

Görüş Bildir